maxthebest  Dołączył: 14 Mar 2010
Rawtherapee - kłopot z podstawami obsługi
Od zakupu nowej puchy, bawię się raw-ami. Zassałem RT i jak ten ślepiec, nocą w lesie, błądzę sobie po omacku...Tutoriali jak na lekarstwo, zwłaszcza ojczystych - najwięcej wniósł ten (szkoda, że bez kontynuacji): RT moduł edycji zdjęć, nim się kieruję, ale póki co efekty mizerne. Samo ustawienie balansu bieli, określenie, gdzie jest na zdjęciu "właściwa szarość", jest eksperymentem, nie mówiąc o krzywych tonalnych. Są dwie, do obszarów jasnych i ciemnych. Wcześniej sam wydedukowałem, że z grubsza poprawne ustawienie układa się w kształt litery S. W praktyce efekt jest kolejnym eksperymentem i zagadką. Chwilami nie widzę związku między obiema krzywymi. Zgodnie z dalszymi wskazówkami próbowałem bawić się ekwalizatorem HSV, ale też z mizernym efektem. Przykład z wczoraj. Zrobiłem zdjęcie butom biegowym, pastelowo czerwonym. W raw buty wyszły wstrętnie blado-pomarańczowe. Ustawiłem WB usilnie szukając szarości na bieżniku. W żaden sposób nie byłem w stanie z czerwonych butów zrobić czerwonych, zamiast pomarańczowych, a próby nie zmieniały lokalnie koloru buta, a całość zdjęcia...Mam dwie fotki z Galaxy S5 i kolory są tam takie, jak w rzeczywistości...Przydałby mi się jakieś warsztaty z obróbki :( ...Zaciągnąłem sobie za poradą Norado Zoner Photo Studio 17, ale na razie męczę RT, bo polski mi bliższy uparciuch ze mnie...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
maxthebest, może przepaliłeś czerwienie? W cyfrówkach to się dosyć często zdarza.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Jest diagonoza:
Cytat
Tam są niewłaściwe zastosowania czerni, to nie czernie źle przebijają świetlistość błękitu, tylko właśnie błękity nie dźwięczą.

;-)
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Której wersji RT używasz? Czy możesz podesłać/zalinkować taki problematyczny RAW?
Sposób działania większości suwaków jest opisany w RawPedia ale nie po polsku. W odruchu desperacji można przeglądać te strony korzystając z tłumacza Google (sam wybieram wersję angielską).
W RT obróbkę zaczynam od wybrania przestrzeni barwnej (domyślne ProPhoto zmieniam na sRGB, bo monitor tyle mi w porywach poprawnie wyświetli), potem profil aparatu, metoda demozaikowania (zależnie od ISO), balans bieli, startowe ustawienia jednego z profili przetwarzania dostarczonych z RT, sprawdzenie i ew. korekta w przypadku gdy wybrany profil zmieni coś z wcześniej wybranych ustawień a potem dalsze działanie korekcja geometrii, aberracji, ekspozycja, odzyskiwanie cieni/świateł, krzywe itp. wg uznania.
 

maxthebest  Dołączył: 14 Mar 2010
mr.ra66it napisał/a:
Której wersji RT używasz?
4.2.447
mr.ra66it napisał/a:
Czy możesz podesłać/zalinkować taki problematyczny RAW?
wrzuciłem na googlowego dyska pef i pef.pp3 (nie wiem, czy ten drugi potrzebny)
mr.ra66it napisał/a:
W RT obróbkę zaczynam od wybrania przestrzeni barwnej (domyślne ProPhoto zmieniam na sRGB, bo monitor tyle mi w porywach poprawnie wyświetli), potem profil aparatu, metoda demozaikowania (zależnie od ISO), balans bieli, startowe ustawienia jednego z profili przetwarzania dostarczonych z RT, sprawdzenie i ew. korekta w przypadku gdy wybrany profil zmieni coś z wcześniej wybranych ustawień a potem dalsze działanie korekcja geometrii, aberracji, ekspozycja, odzyskiwanie cieni/świateł, krzywe itp. wg uznania.
...spróbuję pójść tym tokiem, brak mi biegłości..Zagłębianie się w detale przewodnika po RT w wesji ang. przy wsparciu googlowego translatora jest opcją, ale bardziej desperacką...Brakuje mi takiego jasnego i przejrzystego tutorialu na YT, który omawiałby zasadniczy tok postępowania z raw-em, wpływ poszczególnych suwaków (niektóre empirycznie sprawdzając są bez wpływu na konkretne foto), najistotniejsze kroki, by z informacji zaszytych w raw wydobyć to, czego się chce...W końcu efekt ma być lepszy niż jpg...
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Może dxo 8?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Popieram M.K. DxO 8 z pewnością łatwiejszy w obsłudze niż RT. No i sam ściąga z bazy profile korpusów i obiektywów. Pzdr.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Moim zdaniem jest łatwy, coś na podobieństwo nieco bogatszego LR - choć nie wszystko ma co LR, w każdym razie nie męczę się jak mam coś w nim spreparować zamiast w LR, a suwaków to pieroństwo ma sporo...natomiast RT to jest mordęga. Więc kolego poszukaj instalki i legalnego klucza, może jeszcze jest darmowy, a jak nie to pisz priva do mnie.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
DxO 8 nie obsługuje plików z KS-2 ;-)
W załączonym pliku masz o jakieś 4000 zbyt wysoką temperaturę. Poka adidasy :-)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
No tak, skończyło sie na k5 chyba....
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
maxthebest, jeśli rozważysz taką możliwość i sprzęt Ci "wydoli", to może DxO 10? - teraz mają 50% taniej - za 64 EUR...
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Na szybko w RT 4.2.450:
miniaturka (JPG)
pełny rozmiar (JPG)
profil przetwarzania (PP3) - użyłem profile aparatu oraz obiektywu instalowane przez darmowy Adobe DNG Converter (w przypadku Windows 7 są w katalogu %systemdrive%\Program Data\Adobe\CameraRaw); to z pewnością nie są najlepsze ustawienia ani najlepszy możliwy efekt.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Dxo 10 jest 3 stanowiskowy....moze jakiś dobry znajomy, albo kuzyn sie zrzuci, tudzież szwagier lub brat.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Obecnie DxO 10 nie obsługuje K-S2.

Zapytanie o temperaturę barwową zwraca sporo odpowiedzi.
Taka orientacyjna (różne miejsca podają wartości, które nieco się różnią) lista ułatwia dobranie położenia suwaków w "wołarce":
1700K - płomień zapałki
1850K- wschodzące/zachodzące słońce
1950K- płomień świecy
2500-2800K- tradycyjna żarówka wolframowa
3200K- żarnik halogenowy
3500K- światło słoneczne godzinę po wschodzie
4100K- światło księżyca
5500-6000K- światło dzienne
6500K- światło dzienne w południe
8000K- światło przy zachmurzonym niebie
9000K- wyładowcza lampa błyskowa
10000K- metal halogenkowe źródło światła
10000K-16000K- czyste,bezchmurne niebo
20000 K - barwa czystego granatowego nieba
28000-30000 K - błyskawica

 

maxthebest  Dołączył: 14 Mar 2010
Upps nie ta fota, tu jest właściwa: pef i pef.pp3...wybaczcie...
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Narzędzia jak poprzednio.
Pełny rozmiar
Profil przetwarzania

"Dlaczemu" oba przypadki to ISO 1600?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Musze sprawdzić, wczoraj pobierałem najnowsza wersje.

[ Dodano: 2015-11-21, 07:00 ]
Fakt - najnowsza wersja jeszcze nie otwiera.

[ Dodano: 2015-11-21, 07:03 ]
Zoner też nie poradził sobie - pokazał, ale raw nie ugryzł w module raw.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
LR 5.7 też nie rusza, Lightzone robi rzeź na kolorach, picasa wyświetla coś jak grubo szlifowany labradoryt :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Adobe DNG Converter 9.3 obsługuje K-S2 więc przekonwertuj na DNG i życie stanie się łatwiejsze.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Jest jeszcze PT Photo Editor - zorganizowany bardzo podobnie jak LR, co prawda jest dużo uboższy o moduły typu druk czy inne mniej przydatne, ale w samym module wołania jest miejscami bogatszy. Ma np. trochę morphingu, poza tym można strefowo w nim edytować - coś jak NIK VIVEZA, no i najciekawsze jest to, że wersja 2.1 otwiera plik z K-S2. Na chwilę obecną jest już 3. Jest chyba też wersja darmowa. Program nie ma wielkich wymagań. Kiedyś był na giveawayoftheday. Stąd wiem o jego istnieniu i stamtąd go mam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach