Longer  Dołączył: 22 Mar 2012
ejlot napisał/a:
Longer, nie sądzę :P koniec offtopu


No więc wracając do naszej Sigmy to przyznam że bardzo chcę ją mieć. Niestety sprawa AF tak bardzo mnie irytuje że nie ma nawet takich określeń. Dlaczego Sigma nie poprawi swojego HSM snajpera żeby działał jak trzeba. Wiem że kalibracja istnieje i bardzo skutecznie jest przeprowadzana tylko czy nie prościej byłoby wprowadzić poprawki już w procesie produkcji?
Czy wszyscy obecni posiadacze tego szkła musieli kalibrować?
 
ejlot  Dołączył: 07 Cze 2014
Ja nie kalibrowałem, parę postów wyżej opisałem jak wyglądało sprawdzanie AF. Jak spotkam się ze Zdanem albo Daisy to podepnę pod K5IIs i zobaczymy czy moje body i szkło zgrały się przez przypadek.
 
Longer  Dołączył: 22 Mar 2012
A jak sprawa wygląda z K3?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
ejlot napisał/a:
Wykonałem po 8 ujęć tablicy testowej pochylonej o 45 stopni, ogniskową zmieniałem co 5mm. Dla 35mm f/1,8 średnie odchylenie wyniosło -0,2cm a dla 18mm +0,1cm.
Tak się nigdy ani nie sprawdza, ani tym bardziej nie kalibruje żadnego obiektywu.
A problemy tej Sigmy na części korpusów są związane z różnym front/back focusem na różnych dystansach i na różnych ogniskowych. Największym problemem jest niemal zawsze dystans pomiędzy 1.5-5 m, czyli taki który nie łapie się na odległości w oprogramowaniu USB Docka, a jest dość często używany w praktyce oraz to, że w niektórych kombinacjach body-obiektyw nie ma powtarzalności w FF/BF i nie można dobrać odpowiednich wartości przy kalibracji.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dotyczy innego zooma Sigmy, ale podobny problem. Kolega z forum miał problemy z różnym front/back focusem na różnych dystansach i na różnych ogniskowych przy podpięciu do K-5. Ten sam obiektyw z moim K-5 IIs nie miał żadnych problemów.
 

And  Dołączył: 07 Mar 2014
Moja 18-35 po zakupie przez internet (czyli bez możliwości wcześniejszego sprawdzenia z korpusem K-3) wykazywała różnej wielkości odchyłki zarówno BF jak i FF dla różnych ogniskowych. Po kilku godzinach zabawy z USB Dockiem udało się ją doprowadzić do stanu chyba idealnego. Przyznaję jednak, że były momenty kiedy chciałem rzucić Sigmą o ścianę :-D
 

MiBac  Dołączył: 07 Lut 2010
Ważne, dzięki usb dock można uzyskać bardzo dobry efekt. Sigma dobrze pomyślała żeby go wprowadzić. To dodatkowo mnie przekonuje, że warto zainwestować w ten obiektyw. :)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
MiBac napisał/a:
dzięki usb dock można uzyskać bardzo dobry efekt.

A może ktoś ze wschodniej Małopolski lub z zachodniego Podkarpacia dysponuje tym ustrojstwem?...
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Czy ktoś tutaj przesiadł się z 30/1,4 na tego zooma?
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
nemo napisał/a:
Czy ktoś tutaj przesiadł się z 30/1,4 na tego zooma?

Może nie przesiadłem się bezpośrednio z Sigmy 30/1.4 na Sigmę A 18-35/1.8, ale miałem przed trzema bodajże laty 30/1.4 i coś tam jeszcze pamiętam z jej użytkowania. :-) Na pewno nie dawała tak równomiernie rozłożonej ostrości w kadrze jak 18-35/1.8. Trzeba było ją trochę przymknąć żeby w rogach było w miarę ostro. W centrum była ostra od f 1.4. Autofokus był bardzo niepewny i nie mogłem sobie z nim w żaden sposób poradzić. To co mogło jeszcze przeszkadzać, to także specyficzny bokeh. Na brzegach rozmyte świetlne punkty przybierały kształt trójkącików, a nie kółek jak w normalnych obiektywach. Mnie to akurat nie przeszkadzało i uważałem nawet, że to bardzo ciekawy sposób oddawania nieostrości. :-) Poza tym wersja do Pentaxa nie ma napędu HSM, a jedynie śrubokręt. Wykonana jest bardzo solidnie. Na pewno Sigma A 18-35/1.8 daje lepszą ostrość w całym kadrze, ma normalny bokeh, cichy i pewniejszy autofokus, choć czasem także się myli. Być może mój egzemplarz wymaga niewielkiej kalibracji, ale o tym zadecyduję jak pobawię się nią dłużej. Z wad to dla niektórych użytkowników na pewno wielkość - to spory kloc w porównaniu do Sigmy 30/1.4. Jednakże z K-3 II trzyma mi się ją bardzo wygodnie. O korzyściach wynikających z jej zoomowatości względem stałoogniskowości wspominał nie będę, bo wnet zostałbym posądzony o głoszenie herezji. ;-)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Ja akurat z mojej 30 jestem bardzo zadowolony, zastanawiam się czy tak samo bedę zadowolony jeżeli zmienią ją na tego kloca. Zoom mnie raczej nie jara, za to interesuje mnie możliwość posiadania 18mm z 1,8 :)
No chyba, że poczekać na to 20/1,4 co ma być :) Tylko czy będzie kiedyś pod nasz bagnet?
 
ejlot  Dołączył: 07 Cze 2014
Będzie kosztować pewnie więcej niż 18-35, światła wiele nie zyskasz a będziesz miał ciaśniej. Słyszałem o ludziach z C i N którzy kupują 18-35 na FF, od 24mm nie ma już winiety.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
ejlot napisał/a:
Słyszałem o ludziach z C i N którzy kupują 18-35 na FF, od 24mm nie ma już winiety.

Nie jestem może bardzo biegłym w temacie Canona, ale wydaje mi się, że do puszki FF Canona nie podepniesz szkła pod APSC. Podobno tylna soczewka za głęboko w korpus wchodzi...
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
A nie tyczy się to tylko ich natywnych szkieł o oznaczeniu EF-S :?:
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
modrzew, pewnie masz rację, twierdząc, że dotyczy to tylko ichniejszych obiektywów EF-S. Ja zaś rozszerzyłem ten problem na wszystkie niepełnoklatkowe szkła pod Canona. Człowiek wciąż się czegoś nowego dowiaduje. :-)
 

MiBac  Dołączył: 07 Lut 2010
No i ja stałem się dumnym posiadaczem owej Sigmy. :) Kupiłem po wcześniejszym sprawdzeniu działania i czy nie ma dużych problemów z BF lub FF. W sklepie mieli 3 egzemplarze pod Pentaxa więc wybrałem sobie najlepszy i muszę przyznać, że z pierwszych 2 dni użytkowania to szkło jest genialne. Ostry już od 1.8 w centrum jak i na brzegu. FF lub BF u mnie nie zauważyłem w normalnym użytkowaniu. Pewnie jakiś jest ale musiałbym popróbować z tablicą testową ale w chwili obecnej już jest dobrze. A po dogłębniejszych testach pomyślę czy warto w ogóle kupować usb dock. Podsumowując jestem bardzo zadowolony z zakupu. :)
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Hej,
Czy ktoś zna stacjonarny sklep w Polsce gdzie mają na stanie więcej niż jedną sztukę? We Wrocławiu sprawdzałem w dwóch salonach, mieli po jednej sztuce i niestety na żadną się nie zdecyduję.
 
offfan  Dołączył: 28 Kwi 2014
MiBac,
Witam!
Jesli możesz zdradzić ,co z 4wymiaru było robione ową zacną sigmą. :-D
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Są tu jacyś użytkownicy sigmy 18-35/1.8, którzy przesiedli się z sigmy 17-50/2.8? Jak oceniacie przesiadkę?
Oba szkiełka bardzo chwalone za ostrość i Af ale różnica w cenie utrudnia wybór:D
Mając 18-35/1.8 pewnie pozbyłbym się DA 35/2.4.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Robson napisał/a:
Mając 18-35/1.8 pewnie pozbyłbym się DA 35/2.4.

Chyba tylko po to, by zwolnić sobie miejsce na półce ;-) DA 35/2.4 jest na tyle tanie, że niewiele odzyskasz za nie kasy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach