volvoxglobator  Dołączyła: 06 Wrz 2007
Neopan 400 ASA i Rodinal 1:1000!!! ajuto
Czy ktoś kiedyś wywoływał neopana 400 ASA w rodinalu 1:1000?

Zrobiłam rolę testową i wyszło niby ok -bez zmieniania zupy 26h przy temperaturze 20-21 st C
(tylko test robilam na 1,8 litrze wody deminer. na 1,8 ml Rodinala, i film 36 klatkowy był pocięty na kawałki i kawałek zaciągnięty na szpule, bo wyciągałam co 2 godziny 1 szpule utrwalałam i obserwowałam negatyw. )

Z tego testu wyszło mi, że właściwy czas to 24 h bez zmiany zupy.
Tu oczywiście wyciągnełam błędne wnioski :( bo dzisiaj wywoływałam 4 neopany w koreksie ( oczywiście duzym Tanku Krokusa) taka sama proporcja 1,8 lite wody deminer. na 1,8 ml Rodinala i wyszły niedowołane widać osłabł wywoływacz za bardzo. (także nie wymieniałam zupy)

Czy gdybym zmieniła "zupę" po 12 godzinach i wywoływała tak jak rolke testową 24 h czy mogło by wyjść tak samo?

A może ktoś ma ktoś opracowany lepszy sposób wywoływania neopana 400?



pozdrawiam!

Magda
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
A może ktoś ma ktoś opracowany lepszy sposób wywoływania neopana 400?


Tak. iso200, Hc-110 B, 4,5min@20st


Co wlasciwie chcesz osiagnac tym rodinalem 1+1000, oprócz kupy FUNa ? :-P
 

volvoxglobator  Dołączyła: 06 Wrz 2007
alkos napisał/a:
Cytat
A może ktoś ma ktoś opracowany lepszy sposób wywoływania neopana 400?


Tak. iso200, Hc-110 B, 4,5min@20st


Co wlasciwie chcesz osiagnac tym rodinalem 1+1000, oprócz kupy FUNa ? :-P



Mam sporo zdjęć z wakacji i mam sporo zdjęć gór a dokładnie norweskich fiordów, chciałam osiągnąć o wiele więcej pół tonów i tak dalej ;-) Myślałam o pozornej ostrości.

Zdjęcia też robiłam na t-maxie 100 i też nie wiem w czym go wywołać żeby osiągnąć sporą rozpiętośc.

W wywołuję zdjecia juz kilka lat ale nie wchodziłam w to głębiej ;-) Bardziej już odbitkami się zajmowałam filtry itp. Ale skoro mam internet to warto się czegoś nowego nauczyc...

;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
volvoxglobator napisał/a:
Mam sporo zdjęć z wakacji i mam sporo zdjęć gór a dokładnie norweskich fiordów, chciałam osiągnąć o wiele więcej pół tonów i tak dalej ;-) Myślałam o pozornej ostrości.


A duze tam mialas kontrasty? To znaczy ostre slonce i smoliste cienie?
 

volvoxglobator  Dołączyła: 06 Wrz 2007
To zalezy mam jeszcze 4 neopany wiec z tego 2 filmy mam napewno dość kontrastowe, a inne to różnie bywało, napewno też są zdjęcia dość pochmurne ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
To zalezy mam jeszcze 4 neopany wiec z tego 2 filmy mam napewno dość kontrastowe, a inne to różnie bywało, napewno też są zdjęcia dość pochmurne


Jesli wywolasz 1+1000, to jest duza szansa ze te plaskie beda superplaskie i w ogole kupowate :-P

Polecam wazne zdjecia wywolac w standardowej zupie.

Polecam, skoro juz masz Rodinal, (dla iso400) 1+50, 6,5min@24 deg albo 9,5min@20deg, co ci bardziej pasuje do temp pokojowej :-) Mieszanie - 10 bełtnięć na poczatku kazdej minuty.

Aha - to czasy pod odbitki ciemniowe. Pod skaner moze byc odpowiednio 6 i 9min.
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
Z moich doświadczeń ciemniowych wynika, że 1:1000 nadaje się do niskich czułości (iso 50-100). Oczywiście może być i neopan 400 ale raczej naświetlany na 100. Do kontrastowych scen można ew. wykorzystać rozcieńczenie 1:100.
 

volvoxglobator  Dołączyła: 06 Wrz 2007
Ano dzieki dzieki za rady ;-)

musze przemyslec którą opcje najlepiej wybrać i zabrac sie do wywoływania... ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach