Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
irek83, Merrill ma trzykrotnie większą rozdzielczość (14,7 Mpix) od DP2s (4,7 Mpix). Plus jest trochę szybszy i ogólnie nowszy (lepszy wyświetlacz, lepiej poukładane menu itp.). Za to nie ma lampy błyskowej i krócej funkcjonuje na akumulatorze.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Enzo, ten z większą matrycą chwalony za rozpiętość totalną?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Rozpiętość tonalna w obu jest podobna.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Enzo napisał/a:
Wygląda na to, że zapasy magazynowe się wyczerpują.
skąd te wieści?
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
Po co mi ten aparat?
 
Jaerk  Dołączył: 27 Maj 2009
"Po co mi ten aparat?"
Oprócz tego, że robi się nim ładne fotki może doskonale służyć jako hipsterski przycisk do papierów na biurku.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Lipa napisał/a:
Po co mi ten aparat?
Bo jest tani a robi jak drogi, bardzo drogi, bo jest niszowy a design ma iście .....no nie musisz już kupować pentaxowego bezlustra, bo jest lekki, bo chcesz.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Ekajana napisał/a:
skąd te wieści?

Już tylko jeden sklep je w Polsce sprzedaje za niższą cenę. Na ebay`u też nie widzę ich mnóstwa więc domniemywam, że po prostu się kończą.
Lipa napisał/a:
Po co mi ten aparat?

A któż to wie? Kupuj - gospodarka w potrzebie ;-)
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Kiedy recenzja Merilla?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
szybkiparowoz, nie drażnij... dziś dopiero do mnie dotrze.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Enzo napisał/a:
szybkiparowoz, nie drażnij... dziś dopiero do mnie dotrze.

Oby, bracie, oby...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Dojszła :-) Niestety bateryje ma rozładowane więc póki co macanie mi pozostaje. Jest większa od DP2s (ledwo się mieści w Lowepro Dashpoint 20), obiektyw już nie skrzeczy i nie wysuwa się jak w poprzedniku. Biorąc do ręki akumulator dziwnym nie jest, że toto ma problemy z zasilaniem - w telefonach bywają większe. Klapka która zakrywa akumulator i kartę pamięci robi wrażenie wydmuszki. Zastosowano inny rodzaj plastiku (miękki) w odróżnieniu od tego z DP2s - tam nie czułem różnicy między metalową obudową a wstawkami z tworzywa. Jutro mam nadzieję wypróbuję go w boju.
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Czyli od jutra MerillFetyszu na forum czas zacząć ;-) :-B
Pewnie widziałeś o tym info, ale w razie czego - sprawdź, jak działa sam niebieski kanał przekonwertowany do b&w - podobno zaskakująco wysokie użyteczne iso da radę wyciągnąć z tej matrycy w ten sposób.
Mz. strasznie zrypali serią quattro - pochowali największą zaletę Foveona, za którą ludzie byli chętni cierpieć użytkowe katusze, dodając jeszcze tragiczną ergonomię.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
triger napisał/a:
Pewnie widziałeś o tym info, ale w razie czego - sprawdź, jak działa sam niebieski kanał przekonwertowany do b&w - podobno zaskakująco wysokie użyteczne iso da radę wyciągnąć z tej matrycy w ten sposób.

Znalazłem tylko recenzję w której b&w z ISO 1600 było użyteczne. Jak masz jakąś ciekawą linkę to poproszę.
Macania ciąg dalszy. Sterowanie aparatem jest łatwiejsze. Z poprzednika wzięto zasady (QS, klawisze sterowania się nie zmieniają) plus dołożono kółko wokół spustu migawki. Menu jest intuicyjne i przejrzyste (tutaj np. Ricoh w GR dał ciała) do tego po polsku jak ktoś lubi. Możliwe jest ustawienie zakresu Auto ISO (poprzednik miał z automatu przedział 100-200, tutaj możemy wybrać od 100 do 3200) oraz kroku ustawienia czułości (1 lub 1/3EV) co jest dla mnie dość istotne przy tej matrycy. Wykonanie aparatu nie ustępuje wspomnianemu już Ricohowi.
Smuteczek - Lightroom 6 nie obsługuje RAWów z Merrilla (rozpoznaje je jako uszkodzone). Pozostaje więc ręczny import: kopiuj-wklej.
Radość - w SPP dostępne są dodatkowe funkcje (w RAWach z DP2s niedostępne) - Higlight Control - jak domniemywam pozwala lepiej wyciągać szczegóły ze świateł (suwak od Neutral do Restore) i Overexposure Correction która działa jak pomiar punktowy - klikamy w kadrze miejsce na którym ma być dokonany pomiar i program dopasowuje korektę.
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
http://www.getdpi.com/for...-i-thought.html

https://www.rangefinderfo...ad.php?t=133467

W skrócie - B&W zrobione tylko z niebieskiej warstwy mają bardzo niskie ziarno za cenę zakresu kolorów reprezentowanych na zdjęciu. Ot coś jak filtr niebieski w fotografii srebrowej, ale delikatniej. Ale nawet 4000 wygląda całkiem nieźle ;-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
triger, dziękuję.
Ździsie szybkie i ciepłe:
1. ISO 100, F 8 , 1/320 miętoszone w SPP i LR.


Kropek 1:1


2. ISO 100, F 2,8 , 1/640 miętoszone w SPP i LR.


Kropek 1:1


Różnica między ustawieniami koloru:
3. Neutral


4. Standard


Ogólnie jest dobrze. Jednak spieszmy się kochać akumulator, tak szybko się kończy. Zaraz zamówię kolejne dwa.
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
A jak tam Enzo oceniasz autofocus? Drgnęło coś? Do mnie dotarła ładowarka zamiennik do DP2s i już zrobiłem synkowi więcej zdjęć niż przez ostatnie miesiące. Jednak gabaryt to w tej chwili kluczowe kryterium. Merrill nie wiele większy powiadasz :-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Lipa napisał/a:
A jak tam Enzo oceniasz autofocus? Drgnęło coś?

Jest szybszy od tego w DP2s. Łapie ostrość w gorszych warunkach. Ogólnie bardzo na plus. Do tego obiektyw pracuje cicho więc po wyłączeniu dźwięków aparat jest wręcz bezgłośny.
Lipa napisał/a:
Merrill nie wiele większy powiadasz

Ano. Co prawda byłem przekonany, że rozmiary ma identyczne jak poprzednik ale faktycznie jest trochę większy. Przesunięcie obiektywu na lewą stronę korpusu powoduje, że jest bardziej poręczny - trzymanie go jedną ręką nie jest już udręką ;-)

[ Dodano: 2015-12-06, 21:08 ]
Dziś przetestowałem Sigmę w warunkach bojowych - znajoma amatorska grupa teatralna miała występ mikołajkowy. AF naprawdę daje radę.
5. ISO 800, F 2,8, 1/100


6. ISO 800, F 2,8, 1/100


Krótki spacer po mieście też Sigmie nie straszny.
7. ISO 1600, F 2,8, 1/60


8. ISO 1600, F 2,8, 1/40 obrobione metodą z linków podesłanych przez trigera czyli kanał niebieski w akcji.
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
Kupiony! :-) W sumie to jedyna analogowa cyfra na rynku więc nie było co się dłużej zastanawiać. Tak jak gdzieś wyżej napomknął Ekajana; cena, gabaryt, jakość. Wszystko teraz ma sens!
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Lipa napisał/a:
cena, gabaryt, jakość
Zgadzam się.
Jestem na etapie zasilania - zamienników do akumulatora DP2s jest sporo, natomiast do DP2M już jakby mniej (i ceny wyższe). Polecane są Wasabi (do kupienia wraz z podwójną ładowarką na Ebay`u) jednak na polskim rynku ich nie znalazłem. Przeszukałem internety i wychodzi na to, że powinny dać radę klony pasujące m.in. do Ricoha GR - zamówiłem w Batimeksie po 24.35 zł/szt (Panasonic CGA-S005E 1050mAh 3.9Wh Li-Ion 3.7V) i czekam na dostawę. Podobno niektóre zamienniki nie pasują do komory baterii i trzeba im w tym pasowaniu brutalnie pomóc.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach