rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Sigma 70-300mm 1:4-5.6 APO DG.
Hej,

Kupiłem niedawno tytułowy obiektyw po zalaniu, bardziej drogą eksperymentu, czy da się go w jakiś sposób reanimować. Wszystko działa poprawnie, jedynie obrazki w wydaniu ART - wychodzą jak przez mgłę :evilsmile:
Po rozebraniu okazało się, że elektronika od strony bagnetu nie ucierpiała, ale od wysokości listków przysłony w kierunku tej największej zewnętrznej soczewki zostały totalnie zalane, w tym te niedostępne bez czarów ;-) Serwisy na pewno nie podejmą się czyszczenia bez wymiany elementów klejonych, przez co naprawa jest już nieopłacalna.

Moje pytanie - czy ktoś dostał się do środka elementu, który autor filmu czyści z zewnątrz pod koniec pierwszej minuty filmu oraz do grupy przednich soczewek od strony osłony przeciwsłonecznej?

https://www.youtube.com/watch?v=wtPsnRddjGo

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

[ Dodano: 2015-11-21, 18:28 ]
A czy plastik i ewentualne powłoki na soczewkach przeżyją bez uszczerbku moczenie w acetonie? Jeżeli tak udało by się tak rozpuścić klej, za pomocą którego osadzono soczewki, była by to jakaś szansa dostania się do wewnętrznych powierzchni grupy...

[ Dodano: 2015-12-04, 21:49 ]
Dostałem się do wszystkich soczewek, obiektyw wyczyszczony.

Podziękowania dla Grzechotnika za pomocne wskazówki :-B
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Gratuluję! jak działa? Opiszesz ten eksperyment?
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Za bardzo nie ma się czym chwalić, na złotą rączkę to ta naprawa nie zasługuje :evilsmile:

Wszystko udało się doczyścić, ale jest dość duży mankament - AF w pewnych zakresach ogniskowych się przycina za sprawą deformacji wysuwającego się elementu z osłoną. Podczas jego moczenia w acetonie odkształcił się element w którym osadzono największą nierozbieralną grupę (tą w miejscu zapinania osłony przeciwsłonecznej).

Porozklejałem, a raczej wydłubałem soczewki z nierozbieralnych grup (są dwie grupy) używając acetonu i po wyczyszczeniu poskładałem na czarny klej silikonowy.

Jak pisałem - obiektyw spisałem na straty, ale, że elektronika sprawna i wszystko działało poprawnie postanowiłem przy nim pomajsterkować. Teraz zdjęcia wychodzą bezmleczne 8-) ale obiektyw nie nadaje się do bezproblemowego użytkowania.

Jeżeli ktoś by miał taki obiektyw uszkodzony z tym elementem w całości chętnie przygarnę :-B
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
rey napisał/a:
Jeżeli ktoś by miał taki obiektyw uszkodzony z tym elementem w całości chętnie przygarnę :-B
Kiedyś miałem jako dawcę części uszkodzony obiektyw Sigma 70-300mm 1:4-5.6 DG ale bez APO i z mocowaniem do Minolty/Sony. Muszę zobaczyć co zostało. Istnieje duża szansa że ta część będzie taka sama niezależnie od bagnetu i wersji APO - bez APO.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Przeglądałem trochę filmów instruktażowych jak to rozebrać i złożyć, operacje różnią się dość znacząco, ale nie wykluczone, że będzie pasować.

Wysłałem PW ;-)
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
rey napisał/a:
Wysłałem PW ;-)
Odpowiedziałem. Niestety okazało się że nie mam tego czego potrzebujesz.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Ok, może jeszcze ktoś się zgłosi ;-)

Jak nikt nie zgłosi się z propozycją będzie do wzięcia jako dawca na części, bo manualnie nie chce mi się z nim bawić B)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach