hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
irek83 napisał/a:
Monitor już na wstępie potrzebuje odpowiedniej kalibracji, ale z tym nie ma problemu i po kilku zmianach w menu wyświetla odpowiednią jasność, kolor i kontrast.

Rozumiem, że potrzebowałbym kalibracji zewnętrznym kalibratorem?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
hitman1986 napisał/a:
Kiedyś czytałem, że do obróbki to tylko Eizo i NECi - czy to nadal prawda ...
Całe szczęście nie wierzę we wszystko co można przeczytać. :-P Dzięki temu od ładnych paru lat używam Delle. Kiedyś miałem 2408WFP a teraz mam U2711. Gdyby oceniać w wartościach bezwzględnych to żaden z nich nie umywa się do NEC'ów zwłaszcza serii SpectraView ale do moich amatorskich zastosowań nadaje się w 200%. :-D Naczytałem się o tych monitorach wiele kiepskich opinii ale zastosowana w nich matryca S-IPS z przestrzenią 98% AdobeRGB całkiem ładnie wyświetla. Oczywiście mam kalibrator co jeszcze poprawia sytuację ale i po kalibracji dużej różnicy nie ma względem obrazu bez. Oba monitory miały dołączony raport z fabrycznej kalibracji. :-) Oczywiście można by się przyczepić nieco nierównomiernemu podświetleniu ale tą wadę mają wszystkie monitory bez programowej kompensacji nawet NECi i Eizo.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
hitman1986, kalibrowałem na oko

[ Dodano: 2015-09-06, 20:34 ]
http://www.lagom.nl/lcd-test/

[ Dodano: 2015-09-06, 20:37 ]
http://www.tftcentral.co...._profiles.htm#d
 

Galus81  Dołączył: 16 Lip 2008
Tak sie ostatnio zastanawialem nad monitorem dla chrzesniaka - chlopaczek troche zaczal bawic sie w fotografie (na szczescie to nie typ dziecka co siedzi w grach :-P ) - moge kupic w dobrej cenie LG 29UC97-S Curved
co o nim sadzicie? - mial ktos przyjemnosc uzywania go?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
irek83 napisał/a:
hitman1986, monitor Dell U2412M [...] już na wstępie potrzebuje odpowiedniej kalibracji, ale z tym nie ma problemu i po kilku zmianach w menu wyświetla odpowiednią jasność, kolor i kontrast. Różnice są marginalna i w moim odczuciu całkowicie akceptowalne.
1) http://pentax.org.pl/view...1138953#1138953
2) http://pentax.org.pl/view...1200923#1200923

Może po prostu nie masz z czym porównać?
 
kitzat  Dołączył: 19 Sie 2008
Panowie, skrzynkę PC mam już zestawioną, zastanawiam się teraz nad monitorem. Aktualnie używam biurowego DELL 1704fpt, który wg mnie, z racji tego, że nie mam nic lepszego, spełnia swoje zadanie (jeżeli chodzi o moje domowe potrzeby).
Z informacji jakie znalazłem na różnej maści forach wynika, że chcąc kupić coś dobrego, muszę wysupłać co najmniej 1000 - 1500 zł i jest raczej niezbędne minimum. Mam jednak pewną wątpliwość z racji posiadanej wady wzroku. Nie jestem 100% daltonistą ale mam, jak to mawia moja okulistka, upośledzone rozpoznawanie barw czyli widzę kolory ale niektóre z nich mylą mi się (np. zielony z brązowym, ciemny pomarańcz z czerwonym itd) lub nie potrafię ich rozpoznać (rysunek dwu kolorowy zielono - brązowy, widzę, że są dwa różne kolory ale nie wiem który jest który).
Zastanawiam się w związku z tym, czy w takim przypadku jest sens wykładać niemałą kwotę na średniej/dobrej jakości monitor? Czy może lepiej pozostać przy tym co mam bo i tak nie wiem czy dostrzegę różnicę? Co o tym sądzicie?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
kitzat napisał/a:
Nie jestem 100% daltonistą ale mam, jak to mawia moja okulistka, upośledzone rozpoznawanie barw czyli widzę kolory ale niektóre z nich mylą mi się (np. zielony z brązowym, ciemny pomarańcz z czerwonym itd) lub nie potrafię ich rozpoznać (rysunek dwu kolorowy zielono - brązowy, widzę, że są dwa różne kolory ale nie wiem który jest który).
a to nie jest właśnie kliniczny opis daltonizmu ?
 
kitzat  Dołączył: 19 Sie 2008
opiszon napisał/a:
a to nie jest właśnie kliniczny opis daltonizmu ?

Jak już tak idziemy w terminologię, to w moim przypadku jest to daltonizm częściowy (trichromatyzm).
 
Jozef  Dołączył: 21 Sty 2015
Ponieważ jest to mój pierwszy post, witam wszystkich.
Nie chcę zakładać nowego tematu, więc pozwalam sobie zadać pytania tutaj.
Chcę kupić monitor do obróbki i drukowania zdjęć za kwotę 1500 max. 2000 zł., 24", 16:10.
Od kilku dni przeszukuję internet i mam coraz większy mętlik w głowie. Póki co, zastanawiam się nad kupnem któregoś z tych:
NEC EA244WMi
EIZO EV2436W
EIZO EV2455
DELL U2413H
a może jakiś inny?
Czy ktoś używa/używał któryś z wymienionych i może polecić/odradzić?
Z góry dziękuję za pomoc.
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
EIZO ColorEdge CS230-CN kilka złotych drożej od Twoich widełek cenowych.
Można upolować z kalibratorem i oprogramowaniem naprawdę niewiele drożej a do tego jeszcze kaptur.
 
Jozef  Dołączył: 21 Sty 2015
CS230 jednak przekracza moje możliwości finansowe, zwłaszcza z dodatkami.
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Jozef napisał/a:
CS230 jednak przekracza moje możliwości finansowe, zwłaszcza z dodatkami.

To wstrzymałbym się z zakupem i zbierał kasę dalej.
Tym bardziej, że już zdążyłem ten błąd popełnić.
 

lukaszszcz  Dołączył: 03 Paź 2014
A co myślicie o ASUS PA238Q?

Cena to koło 1k, 24", IPS, niski czas reakcji jak na IPS.

Do tej pory korzystałem z TV SONY 40" niskiej półki. Bawiłem się zdjęciami na nim i graniem.

Teraz chcę wrócić do czasów biurka i potrzebuję niedrogi monitor, wybór padł na ww. Oprócz zabawy ze zdjęciami (5% czasu) to miałby to być uniwersalny do wszystkiego.

Myślicie, że będzie ok?
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
Ja tam polecam każdemu jako monitor TV 4K
Ja mam chińszczyznę 4K na 6 bitowej matrycy. Nie ma wszystkich kolorów, czasem posteryzuje okrutnie ale na mniejszą rozdzielczość bym nie zmienił. Kolor mam ustawione na wydruk, czyli zrobiłem dobrego tiffa puściłem do druku na dużym formacie w dobrej drukarni a potem tak ustawiłem monitor aby się mniej wiecej zgadzało. Zrobiłem poprawki i wydrukowałem ponownie.

Ostatnio byłem na szkoleniu z zarządzania barwą, wziąłem swoje pliki i oglądałem je na Eizo za 5-7K i z jednej strony fajnie było zobaczyć nowe kolory (których mój monitor nie wyświetla) z drugiej strony rozdzielczość niższa i to też widać. Zaś ogólnie zdjęcia miałem przygotowane poprawnie.
Dodatkowy plus, ponieważ mamy wielką powierzchnie, idzie do nas wiele światła ergo nasze oczy nawet wieczorem nie wejdą w nocne widzenie :).

40 cali do 4K to minimum (mam plamkę na poziomie 19cali FHD). Nie radzę bawić się w 4K na 27 calowych potworkach bo to jest jakaś masakra (plamka jak 12 calach FHD).
Natomiast TV jako monitor nie jest taki oczywisty i nie jest to takie też proste.
Jak ktoś chce iść w wypas, to w cenie EIZO można mieć 55 cali.
bardzo dobrze opisany wątek na hardforum polecam
Link
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Dla mnie moje 24" to już max jeśli chodzi ruchy głową by to ogarnąć. Chyba nie wyobrażam sobie siedzieć pół metra przed 40" a z większej odległości umykają szczegóły. Ale jak widać, co kto lubi.
No i przy takiej rozdzielczości strony fixed-width na fullscreenie muszą zabawnie wyglądać.
 

Galus81  Dołączył: 16 Lip 2008
espresso, ale w tej cenie z 27 jest juz fajny NEC EA275WMi :roll:
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Cena na Benq jest atrakcyjna za monitor 27" dla fotografa ...
Jak sprawdzi się w praktyce?
Zobaczymy za kilka lat.
Mam/miałem lapka Benq kupionego jeszcze z XP i działa do dziś u mojej mamy z Linuxem i przeglądarką internetową, skype i czymś do filmow bo nic więcej jej nie potrzeba...

 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
a co sądzicie o czymś takim:
DELL Ultrasharp 2209WAF 22, się to nada?
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Dell robi świetne monitory do codziennej pracy.
Do fotografii niestety nie robi.
Tu jest Eizo, Nec i ostatnio dołączył Benq.
To nie są zwykłe monitory
Marki też się nie kupuje.
Monitor dla fotografa powinien mieć możliwość kalibracji sprzętowej.
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
Dla osoby nie czerpiącej z tego zysków, a jedynie parającej się obróbką dla siebie, rodziny i kręgu przyjaciół wydatek ponad 2kzł za monitor nie znajduje u mnie, a zwłaszcza u mojej lepszej połówki zrozumienia. :mrgreen: Więc poszukuję sprzętu w trochę innym przedziale cenowym.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach