Zbyma72age  Dołączył: 22 Kwi 2008
Nowe_możliwości_GIMP v.2.9.3
Po długim czasie oczekiwania wreszcie coś się ruszyło.

Ukazała się nowa wersja GIMP 2.9.2

Aby zapoznać zainteresowanych w zakresie zmian opublikowałem:

Poradnik_Nowe_możliwości_GIMP v.2.9.3
(dlaczego oznaczenie 2.9.3 wyjaśniono w Poradniku)

http://1drv.ms/1O74Jqj

Jak zawsze poradnik jest w formacie PDF

Myślę że wielu znajdzie odpowiedź na zawarte powyżej pytania

Pozdrawiam

PS
Jeśli kogoś interesuje kompilacja 32 bit dla Windows, jest taka Portable

Wersja działa na 32-bitowych komputerach z systemem Windows (64-bit).

Aby zainstalować wystarczy rozpakować archiwum do katalogu głównego dysku twardego lub Pandrive USB .
Unikać rozpakować w katalogu, którego nazwa zawiera znaki diakrytyczne lub spacje.
Python jest zainstalowany.
Testowane na Win 8.1 Pro 32bit/Win 10 pro 64 bit.
Link do najnowszej wersji:
http://www.aljacom.com/~g...its_20151226.7z
163 MB
 

pe72  Dołączył: 12 Paź 2010
Zbyma72age, Wielkie dzięki za poradnik i wszystkie które stworzyłeś:-)
 
dann  Dołączył: 19 Maj 2014
Dziękuje. Skorzystałem ale że jestem w tym temacie początkującym to mam pewnie banalny problem z otwarciem pliku .dng w gimp-ie. Powinien skorzystać z UFraw-a, który jest już jako plugin w Gimp-ie ale jak to zrobić?
 
Zbyma72age  Dołączył: 22 Kwi 2008
dann napisał/a:
Dziękuje. Skorzystałem ale że jestem w tym temacie początkującym to mam pewnie banalny problem z otwarciem pliku .dng w gimp-ie. Powinien skorzystać z UFraw-a, który jest już jako plugin w Gimp-ie ale jak to zrobić?


Witam
Muszę przyznać, że akurat tego formatu pliku poprzednio nie sprawdzałem.
W GIMP 2.9.2 tak jak pisałem mamy UFraw w wersji 0.22 i okazuje się, że na razie nie otwiera tego formatu pliku.
UFraw 019.2 tego typu plik otwiera, Dlatego trzeba jak na razie w takim przypadku korzystać z wersji stabilnej GIMP 2.8.14 (15).
Co pisałem!!!
Uwaga, twórcy GIMP-a zapowiedzieli, że wraz z wejściem w 16 i 32 bitowe kolory, GIMP będzie niezgodny z wstecznymi wersjami w dół, ale również rzeczy, które działały, po aktualizacji przestają działać poprawnie.

Proszę zwrócić uwagę, że 2.9.2 jest wersją niestabilną i przeznaczoną raczej dla użytkowników bardziej zaawansowanych, do prób i zbierania uwag o stwierdzonych błędach.

Pozdrawiam
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wiadomo coś na temat warstw dopasowania (Adjustment layer)? Ciężko traktować poważnie oprogramowanie nie dające możliwości pracy w sposób bezstratny.
 
dann  Dołączył: 19 Maj 2014
Zbyma72age dziękuję za wyjaśnienia
 
Zbyma72age  Dołączył: 22 Kwi 2008
Michu napisał/a:
Wiadomo coś na temat warstw dopasowania (Adjustment layer)? Ciężko traktować poważnie oprogramowanie nie dające możliwości pracy w sposób bezstratny.


Szanowny kolega myli opis GIMP-a z Photoshop-em.

Nie wszystkich s t a ć na zakup Photoshopa i tacy od wielu lat interesują się wykorzystaniem do swoich celów GIMP-a.

Jednak nie wdając się dalej w pyskówkę, przytoczę co napisałem:

Bezstratne przekształcenia polegają na tym, że GEGL przez większość czasu nie modyfikuje oryginalnego obrazu, tylko dynamicznie „nakłada” na niego łańcuch operacji. Różnicę łatwo sobie wyobrazić np. przy skalowaniu — jeśli najpierw obraz zmniejszymy 100-krotnie, a następnie tak samo powiększymy, to operacje te pod GEGL się znoszą i obraz pozostaje identyczny jak na początku. W przypadku rzeczywistego wykonania tych operacji (jak to jest dotąd) ostateczny obraz będzie miał tylko te same rozmiary, ale będzie 100 razy mniej dokładny niż oryginał.

Myślę że najpierw należy czytać uważnie i ze zrozumieniem, a dopiero potem krytykować.

Pozdrawiam
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie pisałem o obiektach inteligentnych, tylko o warstwach dopasowania. I nie, nie mylę GIMPa z PSem. Chodzi mi tylko o to, czy zaimplementowana została najważniejsza funkcja (lub jej odpowiednik) poważnej obróbki kolorystycznej, dzięki której mamy możliwość pracowania na pliku w sposób niedestrukcyjny.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Michu napisał/a:
Wiadomo coś na temat warstw dopasowania (Adjustment layer)? Ciężko traktować poważnie oprogramowanie nie dające możliwości pracy w sposób bezstratny.
To jest podstawa mojej decyzji, by po siedmiu latach porzucić GIMP-a.



Choć uważam, że gimp ma lepszy IU (juzer ynterfejs) niż Ps (a może to przyzwyjaczenie?) oraz wiele rozwiązań w środku jest na korzyść gimpa...
Na przykład możliwość otwierania wielowarstwowego pliku w innym już otwartym wielowartswowym pliku. Nie rozumiem, dlaczego dla Adobe jest to nie odo zrobienia.
 
Zbyma72age  Dołączył: 22 Kwi 2008
nUFraw w GIMP 2.9.5

Trochę czasu upłynęło pojawiła się kolejna wersja GIMP 2.9.5 z całym szeregiem dołączonych wtyczek m.in NIK Collection itd. :mrgreen:
Pojawiła się nowa wersja popularnego manipulatora cyfrowymi obrazami RAW - ufraw.
Ponieważ rozwój UFRaw mocno zwolnił (ostatnie wydanie z czerwca 2015 roku), dlatego Matteo Lucarelli odświeżył nieco ten projekt i powołał do życia nUFRaw

nufraw oferuje te same funkcje i taką samą jakość jak ufraw w zupełnie nowym ulepszonym interfejsie użytkownika.

W nowej wersji GIMP 2.9.5 64-bit portable (12 luty 2017) kompilacja Partha, pojawił się
nUFraw 0.38.

Do wersji opracowano spolszczenie.

Poradnik wprowadzający jak zawsze w formacie pdf.
https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgs1v8n536VXm1TmT7Q OneDrive
http://zbyma.gimpuj.info/...IMP%202.9.5.pdf


Może kogoś zainteresuje.

Uwaga: ponieważ do wersji GIMP 3.0 będą się pojawiały kolejne wersje deweloperskie instaluję i polecam tylko wersje Portable, które nie zaśmiecają systemu i możemy je po prostu szybko usunąć.
Wystarczy ściągnięty zip rozpakować Katalog (Folder) na dowolnym dysku, zrobić skrót i Hula.
Nadejdzie nowa wersja usuwamy Katalog i instal nowy.

Zbyma72age

[ Dodano: 2018-05-01, 14:09 ]
GIMP 2.10 wydanie stabilne

Po 6 latach ukazała się wersja stabilna GIMP 2.10.
Partha opublikował sprawdzone kompilacje 64 bit w tym Portable.

Poniżej publikuję informację autora, wraz z zrzutami z swoich prób.

Jak zawsze jest to plik w formacie pdf.
https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgvwSEwBHvVf9J71vVw
(do przdlądarki skopiować i wkleić link)

Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach