toledodw  Dołączył: 05 Lut 2012
Sunpak 5000AF
Witam Kolegów
Mam małe pytanko
Dzisiaj udało mi się kupić za nieduże pieniądze lampę SUNPAK 5000AF.(słyszałem że to dobra lampa - wewnętrzna troszkę mi nie starcza).
Oczywiście nie pod Pentaxa tylko pod Canona.
Lampą na pewno można błyskać w automacie i manualu.
Moje pytanie: czy konieczne jest usunięcie pinów systemowych (canonowskich) ze stopki lampy?
Nie chciałbym uwalić elektroniki w aparacie.
Pozdrawiam
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
Używam stopki Metza od Canona i nie widzę by dodatkowe styki Canona w czymkolwiek przeszkadzały pentaxowi czy lampie. Chyba są nieco przesunięte względem pentaxowych.
M.
 
toledodw  Dołączył: 05 Lut 2012
Nie mowię że styki w czymś przeszkadzają. Lampa normalnie błyska
i robi poprawne zdjęcia, ale chodzi mi o opinie osob ktore mają lampy ze stopką Canona. A czy styki są przesunięte to niestety tego nie mogę stwierdzić.
Czyli kolego myślisz że jeżeli lampa ma swoją automatykę i stopkę Canona to możemy spokojnie nią pracować z Pentaxem ? Niektórzy twierdzą że powinno się styki systemowe odłączyć.
Pytam ponieważ do tej pory robiłem fotki tylko z wewnętrzną lampą a dzisiaj kupiłem na początek tańszą lampę ( brak funduszy na lampę systemową, a druga sprawa bardzo marny wybor).
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
toledodw napisał/a:
Czyli kolego myślisz że jeżeli lampa ma swoją automatykę i stopkę Canona to możemy spokojnie nią pracować z Pentaxem ?


Aby być precyzyjnym: wypowiadam się na temat (nie)konieczności maskowania styków systemowych Canona (w lampie ze stykami Canona) przy współpracy z korpusem Pentax.

Aparat Pentax, lampa w automatyce własnej ze stopką Canon, bez maskowania styków "systemowych". Powinno działać (styki "systemowe" nie powinny przeszkadzać pentaxowi).

Jedyny problem jakiego ewentualnie mógłbym się spodziewać to styk centralny lampy ze stopką Canon, nie styki "systemowe" (objaw: aparat wyzwala lampę jednokrotnie; do ponownego wyzwolenia błysku trzeba wyłączyć i znów włączyć lampę lub aparat). Ale to zależy od konkretnej kombinacji lampa-korpus. Miałem tak przy stopce SCA310M1 i lampach 32CT3. Musiałbym sprawdzić, czy z oryginalną lampą Canona np. Speedlite 177A też tak jest.

I oczywiście sprawa bezpiecznego napięcia na styku "X".

M.
 
toledodw  Dołączył: 05 Lut 2012
Witam
Z tego co wyczytałem w necie napięcie na stopce nie powinno być problemem bo według pomiaru jest około 5V.
Jeżeli chodzi o wyzwalanie lampy to zauważyłem że nie ma problemu z kolejnymi błyskami - nie trzeba wyłączać ani lampy , ani aparatu.
Jakby koledze nie sprawiło problemu proszę o sprawdzenie jak się zachowuje ta oryginalna lampa Canona z Pentaxem.
Pozdrawiam
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
Sprawdziłem Canon Speedlite 188A (4V na stopce) z *istDS2, K200D i K-x. W każdym przypadku lampa daje się wyzwolić tylko raz (naświetla prawidłowo), potem już nie błyska aż do wyłączenia/włączenia. Stare Metze ze stopkami SCA310 (do Canona) robią to samo.
Nie mam dostępu do nowszych lamp Canona by sprawdzić - może problem "jednego błysku" występuje tylko dla lamp (korpusów?) starszego typu?

Wracając do samej stopki i styków systemowych.
Linia canonowskich "styków systemowych" jest odsunięta od styku centralnego około dwa razy dalej niż linia styków pentaxowych, więc poza kontaktem "X" styki lampy nie powinny trafiać w pola stykowe stopki korpusu Pentax.

Skoro koledze lampka SUNPAK 5000AF (zdecydowanie nowsza konstrukcja niż testowany Speedlite) odpala za każdym razem to można z niej spokojnie korzystać bez obaw o uszkodzenie lampy/korpusu.
Powodzenia :-)

M.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Ten Sunpak to świetna lampa, bo dodatkowo ma wbudowaną fotocelę, podział błysku i chyba strobo i może być dobrą lampą zewnętrzną. Jeśli rzeczywiście potrzebujesz lampy na aparacie, to zapolowałbym na FGZ 360. Parę lat temu udało mi się to za 350 zł.
 
toledodw  Dołączył: 05 Lut 2012
Witam
Tego Sunpaka udało mi się "wyhaczyć " za 80 zł.
Myślę że to nie dużo.
A mając taką niedrogą lampę może się rozglądnę za inną.
Tylko właśnie nie wiem za bardzo za jaką.
A jeżeli chodzi o funkcje to na pewno ma te wszystkie które kolega wymienił. Tylko trochę duża jest. Ale na aparacie solidnie się trzyma.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jeśli nie wspomniany FGZ 360, to chwalone są też Metz'e w różnych wersjach mocy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach