Maurosso  Dołączył: 02 Sty 2008
Smutno mi...że ta zabawka pod C/N/S kosztuje ponad 2000zł mniej niż pod pento...

http://www.ceneo.pl/Fotog...mron+SP+24-70mm

Trochę lipa...
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Maurosso, proponuję wynieść się do USA, tam Pentax jest tańszy od Tamrona:
http://www.bhphotovideo.c...IJGehoC82_w_wcB
http://www.bhphotovideo.c...aPmahoCdNXw_wcB
 
Maurosso  Dołączył: 02 Sty 2008
Ne...byłem. Zbyt hamburgerowo...

Tu jest mi całkiem OK :)

Natomiast sama różnica w cenie jest...interesująca. Ciekawe z czego wynika...bo w zwykłe prawidła popyt/podaż średnio chce mi się wierzyć...
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Maurosso, tu nie ma nic zaskakujacego. Pewnie zapasy Tamrona w Polsce są z okresu gdy dolar kosztował ~3zł. To by tłumaczyło cenę ok 3700 zł. Pentax wchodzi gdy cena dolara to ~4 zl to i obiektyw będzie kosztował ok 5000 zł. Gdy stare zapasy Tamrona się wyczerpią to i cena podskoczy do poziomu pentaxa.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
kojut, teraz wszyscy zaczną kupować tamrona póki tani ;-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Maurosso jest przecież model 28-75 który kosztuje 1500... :roll: ;-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jest test:

http://www.pentaxforums.c...-ed-sdm-wr.html

... piszą, że szału nie ma. :-/
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
To zależy jak na to spojrzeć - obiektyw bardzo ładnie moim zdaniem rysuje. Fakt - dystorsję na 24 mm widać. Do tego winietuje dość mocno. Ale co do jakości samego obrazka, to przyczepić się absolutnie nie mogę. Do tego jest szybki i cichy... i ma uszczelnienia. Tamte dwie wady można skorygować softem, więc nie są aż takie uciążliwe. Oczywiście osobną kwestią pozostaje cena - gdyby był tańszy, nikt by nie czepiał się jego wad :evilsmile:

Od razu zaznaczę, że nie spodziewałem się bicia ostrości rozdzielczości na brzegu kadru - w takich obiektywach pewien kompromis musi być zachowany. Polecam zdroworozsądkowe podejście. Jak będę miał okazję, to zrobię bezpośrednie porównanie z Tamronem SP 28-75/2.8 :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W styczniu zobaczę jak moja badziewna Sigma 24-60/2.8 będzie pracować z K-1. Teraz wiem tylko, że na krótkim końcu też ma dużą winietę (w LR trzeba skorygować o 60).
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Porównywałem go na szybko w sklepie z moim tamronem 28-75/2.8. Różnic specjalnych nie widziałem, pentax na pełnej dziurze miał lepsze rogi, po przymknięciu już było porównywalnie. Sprzedawca nawet twierdził że tamron jest lepszy w centrum, gorszy w rogach. Obrazek podobny.
Ale to było na szybko, kilka fotek tych samych kadrów ze sprzętami na półkach, więc może być mało miarodajny.
Ogólnie w kategoriach obrazka, budowy - pentax lepszy, porównując przełożenie ceny/jakości to tamron zdecydowanie zwycięża
Lubię w Tamronie 75 mm - nie spada jakość, i fajna budżetowa portretówka jest
 

rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
Miałem ostatnio okazję porównać sobie oba szkła w boju. I powiem, że Pentax wygrywa, przede wszystkim powłokami. W bardzo porównywalnych warunkach Tamron łapał bardzo duże flary. Tu porównanie.
https://www.dropbox.com/s...xtOeleXmpa?dl=0
Poza tym cichy silnik, uszczelnienia, lepsza kultura pracy.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
FraZa napisał/a:
Ogólnie w kategoriach obrazka, budowy - pentax lepszy, porównując przełożenie ceny/jakości to tamron zdecydowanie zwycięża


Jak pamiętam, mój Tamron był trochę "ruchomy" jak się go mocniej złapało :-P
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Jak na zoom to nie ma się do czego przyczepić, mimo wszystko z pewnością nie zastąpi limitedów i lepszych stałek.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Dokładnie, jestem tego samego zdania. W zasadzie to obawiałem się, że będzie gorzej. Zaskoczył mnie na plus :-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Ja tam się nie znam na pełnej klatce i na pewno długo jej nie kupię. Tym bardziej nie kupię tego obiektywu, bo do "crop'a" nie pasuje, ale z ciekawości lubię poczytać ;-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
A tam zaraz nie pasuje - przez długi czas moim podstawowym obiektywem na cropa był właśnie Tamron 28-75 ;-)
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Fenol - a powiedz jak z bokehem w tym pentaxie? Bo w tamronie dla mnie jak na zooma jest super
I rozumiem że jest żyletka w centrum na 2.8 na każdej ogniskowej? Ja tamrona na 2.8 nie używam, niby ostry ale jakiś taki wyblakły obrazek jest. Poza tym z K-1 nie trzeba, można sporo podbić iso.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Bokeh jest bardzo przyjemny i ładny. Nie jest nerwowy, ale nie powiedziałbym też, że nudno-budyniowy. Myślę, że prezentuje taki rozsądny kompromis między jednym i drugim.

Tu masz dwa przykłady:





Co do ostrości, to jestem zadowolony. Tak np. wygląda wycinek 1:1 z 70mm na F/2.8.



I to nie całkiem w centrum ;-) na 24mm jest jeszcze lepiej. Co najważniejsze - ładnie trafia, bez żadnej kalibracji.

[ Dodano: 2016-12-12, 21:57 ]
A, jeszcze cały kadr:



:-)
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Elegancko, taki grzeczny ale z wyrazem, kiedyś będzie mój :)
porównywałeś z tamronem bokehy?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Mój Tamron leży obecnie jakieś 60 km ode mnie - jak go tylko dorwę, to zrobię bezpośrednie porównanie. Bo do K-1 jeszcze nie miałem okazji go podpinać, a porównywać z APS-C bez sensu ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach