powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
andyspring, zajrzyj do PW. Pzdr.
 
krzysiek413  Dołączył: 20 Cze 2012
Szybkie pytanie:
Używam do analogów lampy starego typu Arrow ACE Super M-24 SL. Na Super A ustawiłem czas na 60, zgodnie z podziałką na lampie ustawiłem odpowiednią przysłonę(fotografowane obiekty były bardzo blisko ok 1,5m) i zrobiłem zdjęcie. Film to Color PLUS 200.

Następnie powtórzyłem ten sam proces za pomocą aparatu Pentax k-r, te same parametry itp. Zbliżona odległość i zdjęcia wyszły mocno prześwietlone.

Czy czas do używania lampy w super a to 60? Ustawiłem taki ponieważ wcześniej używałem Zenita TTL i tam właśnie tak było.

Dopieor jutro fotki trafią do wywołania ale chciałem się dowiedzieć czy dobrałem odpowiedni czas. :roll:

Dzięki!
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Najkrótszy czas synchronizacji błysku w Super-A to 1/125s. Miałeś dłuższy, 1/60, czyli jest OK, dobry czas do błyskania.
Być może miałeś tak jasną scenę, że przy tej 1/60s złapało się jeszcze bardzo dużo światła zastanego i dlatego K-r dostał przepału?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
krzysiek413 napisał/a:
Czy czas do używania lampy w super a to 60? Ustawiłem taki ponieważ wcześniej używałem Zenita TTL i tam właśnie tak było.


W Zenicie synchro jest przy 1/30s ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Fenol, nauka radziecka nie takie znała przypadki ;-)
Sam solidnie się zdziwiłem, jak mi Olek E-410 synchronizował błysk do 1/300s!!! Sprawdzane wielokrotnie i używane w praktyce :-> Dopiero przy krótszych czasach zaczynało się "kadrowanie" przez kurtynki. Lampa oczywiście niesystemowa, bo systemowej by się to w pale ani w palniku nie mieściło :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach