lupaszko  Dołączył: 26 Gru 2010
Muszla oczna O-ME53
Witam
Czy nosząc okulary 2.5 na plusie do czytania i słabsze 1.5 na dal ma sens
kupno muszli ocznej O-ME53 czy polepszy komfort pracy z wizjerem K100D super
Pozdrawiam
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
W k5 założenie muszli pozwoliło cofnąć korektę ostrości o 1 ząbek. Ogólne wrażeni pozytywne, ale bez szaleństw, niestety trudniej śledzić info wysiedlane w wizjerze.
Ostrzenie ręczne na matówce z klinem - wyraźnie wygodniejsze.
Zaletą jest też odsunięcie aparatu od kinola.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
lupaszko, jestem okularnikiem, i to szkiełko powiększające jest chyba tylko pod oczy nieuzbrojone(soczewki kontaktowe rozwiązują problem). Owszem da się używać, ale wygodne to to nie jest. Oko musi przylegać blisko soczewki powiększającej - okulary ten dystans zwiększają - często nie łapie się całego kadru. I tyle. Obraz nieco większy - butów z nóg nie zrywa. Poza tym za każdym zbliżeniem oka brudzisz okulary. nie fajne to jest....
Bardziej byłem zadowolony z powiększalnika na monitor ggc 3x, ale to z kolei rozwiązanie nie było wygodne w przenoszeniu....
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
... i jeszcze taki drobiazg, że spasowanie O-ME53 potrafi być niedokładne a przynajmniej ja miałem taki egzemplarz, który na K10D miał luzy. Niewielkie, ale jednak takie, że potrafiła się zsunąć przy wkładaniu aparatu do torby.

Piszę miałem, bo po jednym ze spacerów (z wielokrotnym wyjmowaniem i wkładaniem aparatu do torby) aparat został ale O-ME53 zniknęła. Najprawdopodobniej pomiędzy Wołosatem a wejściem na Rozsypaniec.
Jeżeli ktoś na tym odcinku znajdzie taką muszlę to zgłaszam, że moja ci ona jest :)

Myślałem, że odczuję bardziej jej brak, ale jakoś nie tęsknię na tyle, żeby kupować następną.
 
lupaszko  Dołączył: 26 Gru 2010
dzięki te informacje wystarczyły by nieco ostudzić mój zapał i
nieodpartą potrzebę kupna muszli
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Nie bardzo sobie wyobrażam używanie muszli ze szkłami, niewiele z kadru w wizjerze zobaczysz. Natomiast w czasach gdy jeszcze nosiłem kontakty, lupa w połączeniu z korekcją wizjera zapewniała mi świetne widzenie - lekka "winieta" rogów była nieistotną ceną.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Miałem ją z K 200D, ale po pozbyciu się razem z aparatem nie odczuwałem braku. Lepiej zaimplementować sobie matówkę z klinem np. F(ocusing)S(creen) K-3. Odkąd ją mam nie potrzebuję muszli. Ostrzenie manualne jest na niej perfekcyjne i bardzo przyjemne. Owszem, matówka jest nieco droższa,ale komfort pracy wynagradza to wielokrotnie.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
MarWoj, rozumiem że masz matówkę z dwudzielnym polem i rastrem wokół niego. Czy raster nie przeszkadza w ciemniejszych warunkach. Jestem przed zakupem rastra do K3 i zastanawiam się nad dwoma modelami: Ec-B Canona i K3 Nikona ...
 
Jaśśśko  Dołączył: 30 Maj 2015
Narado napisał/a:
MarWoj, rozumiem że masz matówkę z dwudzielnym polem i rastrem wokół niego. Czy raster nie przeszkadza w ciemniejszych warunkach. Jestem przed zakupem rastra do K3 i zastanawiam się nad dwoma modelami: Ec-B Canona i K3 Nikona ...

http://www.pentaxforums.c...ng-screens.html
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Jaśśśko, przeglądałem to dość dawno, ciekawy byłem opinii MarWoj.
 
Jaśśśko  Dołączył: 30 Maj 2015
W sumie też jestem ciekaw jak wygląda praca tych matówek przy długich ogniskowych. Sam często korzystam z S 150-500 który dodatkowo jest ciemnym obiektywem. Matówkę chciałem ze względu na moje stare stałki bo mimo muszli ocznej O-ME53 mam kłopoty z perfekcyjnym ostrzeniem. Jest znacząco lepiej ale nie do końca. Na razie przy manualach korzystam z LV i peak focus. Tylko że nie bardzo lubię LV, stare nawyki. Przez moment myślałem że matówka z klinem pomoże na wszystko ale doczytuję że są kłopoty przy długich obiektywach ze słabym światłem i że nie warto. Jak wygląda praca tych matówek (Ec-B Canona i K3 Nikona) przy długich obiektywach? I czy zakup innej niż wymienione matówki (np. KatzEye) coś zmieni?
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
KatzEye miał najlepsze matówki, niestety zamknęli działalność. W tej chwili jedynie te warte są uwagi
http://www.focusingscreen...hp?cPath=25_113

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach