Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Negatyw B&W ok. 400 ISO ze sporym ziarnem - zna ktoś?
Jak w temacie. Podoba mi sie ziarenko np. na T-Maxie 3200, ale nie wszędzie się nada, za czuły. Jaki materiał możecie polecić w okolicach czułości 400 ISO z widocznym ziarnem w standardzie? - żeby laborant nie miał problemów z wołaniem (sam tego nie robię).
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Więcej będzie zależeć od wywoływacza, niż od samego filmu. Generalnie każda 400 z klasyczną emulsją będzie miała duże ziarno, jeśli się ją wymoczy w rodinalu ;-)
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
spirit napisał/a:
Generalnie każda 400 z klasyczną emulsją będzie miała duże ziarno, jeśli się ją wymoczy w rodinalu ;-)


Chyba nie do końca jasno się wyraziłem.
Scenariusz jest taki - kupuję Tri-X'a, naświetlam, zanoszę do wywołania (sklep Czarno-Białe) i dostaję wywołany materiał. Nie interesuje mnie w czym i jak długo to robią, otrzymuję w miarę (jak mniemam) powtarzalny efekt - jak z C-41.

Chodzi mi więc czy kojarzycie jakiś negatyw, który przy czułości 200-400 ISO będzie miał już"w standardzie" ziarenko, bez dalszych zabiegów. Strzelam, wywołuję, mam.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mertz napisał/a:
Chodzi mi więc czy kojarzycie jakiś negatyw, który przy czułości 200-400 ISO będzie miał już"w standardzie" ziarenko, bez dalszych zabiegów. Strzelam, wywołuję, mam.


1. Era / Lucky 400, z chin.
2. Neopan 1600 naswietlany na 400 w swietle dziennym.
3. Delta 3200 naswietlana na 800 w swietle dziennym.
3. Kazdy inny iso400 lekko przeswietlony (np. iso 200) i lekko przewołany (+15% czasu)
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Mertz napisał/a:

Chyba nie do końca jasno się wyraziłem.
Scenariusz jest taki - kupuję Tri-X'a, naświetlam, zanoszę do wywołania (sklep Czarno-Białe) i dostaję wywołany materiał. Nie interesuje mnie w czym i jak długo to robią, otrzymuję w miarę (jak mniemam) powtarzalny efekt - jak z C-41.

Chodzi mi więc czy kojarzycie jakiś negatyw, który przy czułości 200-400 ISO będzie miał już"w standardzie" ziarenko, bez dalszych zabiegów. Strzelam, wywołuję, mam.



Dobrze byłoby jednak zapytać w czym będzie film wywoływany. To w pierwszej kolejności będzie decydować czy negatyw iso 400 z ziarenkiem w standardzie wyjdze trochę ziarnisty, czy tak ziarnisty, że ci się raczej nie spodoba ;)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
spirit napisał/a:
Dobrze byłoby jednak zapytać w czym będzie film wywoływany. To w pierwszej kolejności będzie decydować czy negatyw iso 400 z ziarenkiem w standardzie wyjdze trochę ziarnisty, czy tak ziarnisty, że ci się raczej nie spodoba ;)


Jestem przeciwnego zdania - negatyw wywolany w roznych wywolywaczach na ten sam kontrast - np. w rodinalu i w id-11 - bedzie tylko nieznacznie roznil sie ziarnistoscia. Duzo wiecej ziarna dodaje przewolanie, niewazne w czym...
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
alkos napisał/a:

Jestem przeciwnego zdania - negatyw wywolany w roznych wywolywaczach na ten sam kontrast - np. w rodinalu i w id-11 - bedzie tylko nieznacznie roznil sie ziarnistoscia. Duzo wiecej ziarna dodaje przewolanie, niewazne w czym...


Co do przewołania – pełna zgoda – to zawsze da większe ziarno, tylko czy możemy liczyć na powtarzalne rezultaty, jeśli oddajemy komuś film do wywołania? I ile mamy prześwietlić i kazać przewołać? Do tego dochodzi się samemu po kilku zepsutych rolkach :mrgreen:

ID-11 nie znam, ale zakładając, że to mniej więcej to samo co D-76 - to :shock: ..znaczy nie mogę się zgodzić ;-) Przy niskoczułych filmach różnice w ziarnie może nie są znaczące, ale taki tri-x na przykład, moczony w D-76 a tri-x z rodinala to dla mnie 2 różne filmy - nie tylko pod względem ziarnistości, chociaż to moim zdaniem(!) bardzo widać ;)
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
można nie dowołać lub niedoświetlić również. Dobrze jest włożyć TriX400 do Microphemu lub Hydrofenu. Dobrze jest też moczyć w nie więcej jak 20stC (18-20). A jeszcze lepiej jest zrobić test co kosztuje jedną dwie rolki i troche chemii i jest git ;-)

[ Dodano: 2007-09-02, 21:07 ]
No i nie polecam Neopana 1600 na 400. Ziarno wyjdzie ale to nie to. Lepiej forsować 400tke np. na 800-1600.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
vector napisał/a:
można nie dowołać


Nieprawda. W takiej kombinacji ziarno jest mniej wyraźne.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Forsowanie zawsze zwieksza ziarno i podnosi kontrast. Ponadto: jakikolwiek negatyw klasyczny (nie z krysztalami T), a wiec: Neopan, TriX, HP5, Fomapan 400, Lucky 400, wywolany w wywolywaczu pozytywowym daje grube ziarno. Rodinal, zwlaszcza w wiekszych stezeniach, tez daje dosc grube ziarno, lecz jest ono nieregularne, klakowate i w duzych powiekszeniach niezbyt ladnie wyglada.
 

darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
wiktor33 napisał/a:
a wiec: Neopan, TriX, HP5, Fomapan 400, Lucky 400, wywolany w wywolywaczu pozytywowym daje grube ziarno. Rodinal, zwlaszcza w wiekszych stezeniach, tez daje dosc grube ziarno,


W wywolywaczu pozytywowym - tzn. wywolywaczu do papieru ?


--
a jesli chodzi o filmy ilforda (i podejrzewam, ze wszystkie inne gdize ISO >200), to nie podoba mi sie efekt ziarna jaki mu daje rodinal. znacznie ladniej wychodzi material w ID11.
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
Mertz napisał/a:
Jak w temacie. Podoba mi sie ziarenko np. na T-Maxie 3200, ale nie wszędzie się nada, za czuły.
ja bym powiedział, że to efekt uboczny 3200 ASA a nie ziarno ;-) Co do wywoływaczy to te dzielą się na dwie grupy:
- drobnoziarniste, które jak nazwa wskazuje dają drobne ziarno (Hydrofen, Microphen, D76 etc),
- ultradrobnoziarniste (A49, RHS, Ultrafin i inne), które dają bardzo małe ziarno lub prawie jego brak. To wszystko zależy jeszcze od materiału jaki potraktujemy takim wywoływaczem.

darius_Er napisał/a:

W wywolywaczu pozytywowym - tzn. wywolywaczu do papieru ?

Wiekszość wywoływaczy pozytywowych nadaje się do wywoływania filmów. ja bym tu radził poeksperymentować, bo to indywidualne kwestie poszukiwań.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach