Gunner  Dołączył: 16 Kwi 2010
Właśnie nim (i ceną...) się kierowałem i padło na te 2 sztuki. Do czegoś niby lepszego musiałbym kolejne 100zł +/- dorzucić.
 
radekbugaj  Dołączył: 19 Paź 2009
Filtry Cokin ND
Witam wszystkich,

Mam pytanie - czy spotkał się ktoś z filtrami do systemu Cokin P ND połówkowymi ale takimi aby przejście do szarości nie było od połowy filtra ku jednemu końcowi tylko by szarość była puszczona takim pasem przez środek filtra (oczywiście z zachowaniem jakiegoś rodzaju przejścia pomiędzy ND a przeźroczystością)?
Taki filtr nadałby się idealnie na wszelkiego rodzaju zachody słońce etc, tak by przycienić tylko środkowe partie zdjęcia nie przyciemniając jednocześnie pierwszego planu i górnej części nieba która często nie wymaga tego przyciemnienia (a już na pewno nie w takim stopniu jak fragment nieba bezpośrednio nad horyzontem gdzie lokuje się zachodzące/wschodzące słońce)...
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
To są tzw. "blender" np. firmy Formatt-HiTech http://www.formatt-hitech...gory=ND%20Grads albo kombinowanie z dwoma filarami.
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
Chodzi Ci zapewne o filtry połówkowe typu "REVERSE"... tak, są
np: http://www.cyfrowe.pl/apa...kowy-szary.html
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Myślę że koledze chodzi o filtr który ma puszczony szary pasek tylko przez środek filtra (oczywiście gradacyjnie). Góra i dół filtra czysta. Taki filtr widziałem jedynie w Lightroom-ie :-P
 
radekbugaj  Dołączył: 19 Paź 2009
Narado napisał/a:
Myślę że koledze chodzi o filtr który ma puszczony szary pasek tylko przez środek filtra (oczywiście gradacyjnie). Góra i dół filtra czysta. Taki filtr widziałem jedynie w Lightroom-ie :-P


Dokładnie o coś takiego mi chodziło by obszar przyciemniający szedł pasem przez środek filtra z zachowaniem gradacji ale z zastrzeżeniem, że zarówno góra jak i dół filtra są w 100% czyste. W sumie jak się nad tym zastanowić to te filtry w wersji REVERSE nadałyby się i to chyba znakomicie. Co prawda góra nie jest w 100% 'czysta' ale jednak...
Istotnie taki efekt można osiągnąć w LR ale to bynajmniej nie to samo co zastosowanie 'analogowego' filtra w trakcie wykonywania zdjęcia...

Dzięki za info.
 

piterkerto  Dołączył: 13 Mar 2014
Witam
Czy ktoś z was miał do czynienia z filtrami Close-up
np. http://www.hoyafilter.pl/...se-up-set-1-2-4
Nie wiem czy to się sprawdza w makrofotografii i najlepiej na jaki obiektyw takie filtry? Czytałem ze czym większy zoom np.200mm tym lepszy efekt z filtrem.
Proszę o rady i opinie co do takich filtrów.
 
giddings  Dołączył: 05 Mar 2016
Diamond32 napisał/a:
Jaki byście polecili filtr szary połówkowy 58mm do FA31 :?: Z gradacją 25% czy 50%, czy taki filtr da sobie radę z przepaleniami nieba :?: ;-)


Ja mam Marumi GC Gray (połówka) super sprawa i nie rujnuje budżetu. Pentax K-50 obiektyw kitowy 18-55
 

baddog  Dołączył: 17 Sty 2013
Cześć!
Chciałbym kupić filtr szary, ale nie wiem jaki. Pomożecie?
Chciałbym robić zdjęcia architektury w świetle słonecznym z możliwością skrócenia czasu do ~0,5 sekundy lub mniej; przy przysłonie maksymalnie 11. Jak mogę mniej więcej obliczyć, który filtr wybrać?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
baddog napisał/a:
Chciałbym robić zdjęcia architektury w świetle słonecznym z możliwością skrócenia czasu do ~0,5 sekundy lub mniej; przy przysłonie maksymalnie 11.

No tak myślę, że do czasów krótszych niż 1/2 sek. nie potrzebujesz żadnego filtra. ;-) Pzdr.
Ustaw czułość na 100 ASA, przysłonę w zakresie 5,6-11 i z pewnością się zmieścisz.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Przepraszam bardzo, ale z tego co mi wiadomo, filtry ND służą do wydłużania czasu ekspozycji a nie do skracania.


Chyba że tutaj też nastąpiła ostatnio "dobra" zmiana. :evilsmile:
 

baddog  Dołączył: 17 Sty 2013
Ok, przejęzyczyłem się chodzi oczywiście o wydłużenie czasu. Merytorycznie ktoś pomoże?
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
To w takim razie zapytam ze szczerym zainteresowaniem, bez żadnego czepiactwa czy złośliwości, jaki efekt chcesz uzyskać, wydłużając czas ekspozycji przy fotografii architektury?
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
By pozbyć
się ludzi?
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Ale to dopiero przy ekspozycjach wielominutowych, raczej :-?
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
baddog, pewnie będziesz potrzebował filtra ND 1000.

Na pewno nie kupuj Benro (tutaj przykład ode mnie, dlaczego: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=51523 ) ;)
 

baddog  Dołączył: 17 Sty 2013
Pozbyć się ludzi - niekoniecznie. Chcę zostawić ruch człowieka, cień, poświatę.
Pozbyć się całkiem ludzi - dałoby się z filtrem osiągnąć czas np. 30sekund?
Wiecie pisałem o przysłonie 11 prawie środkowej, abym mógł jeszcze manewrować w dół i górę. ISO do 400 mogę jeszcze podbić, ale w drugą stronę trudniej w warunkach dziennych. Stąd moja decyzja. A filtr chciałbym 72 mm bo takie obiektywy aktualnie posiadam do architektury.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
30 sekund idzie osiągnąć nawet w słoneczny dzień, rankiem czy popołudniem gdy mamy złotą godzinę tym bardziej.
Jak chcesz się pozbywać ludzi zdecydowanie lepiej rankiem. ulice i tak są wtedy puste.
Popołudniami 30 sekund nie pomoże, zawsze znajdzie się ktoś kto przyklei się do jakiejś szyby wystawowej :evil: . Wieczorem w Gdańsku na Długiej nawet trzy minuty nie skasowały ludzi, zbyt dużo grupek siedzi lub stoi.
 

baddog  Dołączył: 17 Sty 2013
Wiem, że czasem lepiej poczekać na odpowiednią godzinę i zdaję sobie sprawę z ludzi, który przesiadują i relaksują się. tak bywa. Jednak nie zawsze mam możliwość być przy obiekcie w nocy, rankiem i dlatego chciałbym mieć filtr w kieszeni, aby sobie móc pomóc. Rozumiem, że w tym przypadku ND 1000, jak radzi Misztu, tj. ND3.0 wystarczy?
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
baddog napisał/a:
Rozumiem, że w tym przypadku ND 1000, jak radzi Misztu, tj. ND3.0 wystarczy

Wszystko zależy od ilości światła ;)
Wczoraj pstrykałem zachód, ze Słońcem tuż nad horyzontem, za lekkimi chmurami. Z nakręconym ND1000 wychodziło naświetlanie 15-20 sekund.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach