bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
HD Pentax-D FA 28-105MM F3.5-5.6 ED DC WR
Wszędzie tylko K-1 i K-1, a tu nowe szkiełka też się pojawiły…

http://us.ricoh-imaging.c...-5-5-6ed-dc-wr/
http://www.pentaxforums.c...-announced.html
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
... a ten chyba nie jest rebrandowany?
Taki dłuższy, pełnoklatkowy kiciak... ciekawe, że post-tamrony mają SDM, a nowe pentax'y - DC - o co chodzi, na czym polega zawiłość polityki?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pewnie nazewnictwo bardziej pasuje do rozwiązań.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Tamrony "w oryginale" mają silnik ultradźwiękowy, dlatego zapewne po przemalowaniu na Pentaxy go zachowały.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Kuba Nowak napisał/a:
Taki dłuższy, pełnoklatkowy kiciak... ciekawe, że post-tamrony mają SDM, a nowe pentax'y - DC - o co chodzi, na czym polega zawiłość polityki?

Pewnie pod terminem SDM (następnej generacji) w szkłach od Tamrona, kryje się po prostu Tamronowy USD. Z tego co widziałem na przekrojach USD to silnik pierścieniowy, więc nie sądzę, że chciało by im się zmieniać budowę obiektywu, aby upchnąć w niej mikrosilniczek SDM Pentaksa.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
DLa mnie lepszy DC niż tamronowy ultradźwiękowy... ;-)
Kiciak ma dziwny zakres, brakuje tych 4mm z przodu.
Nie biorę nawet pod uwagę jego zakupu, ale pewnie będzie pożywka dla hejterów i innych zrzęd.

Mam nadzieję, że w związku z premierą Sigmę 24-105/4 będzie można w końcu kupić z bagnetem K.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
matzll napisał/a:
Mam nadzieję, że w związku z premierą Sigmę 24-105/4 będzie można w końcu kupić z bagnetem K.


No właśnie, też ostatnio zdradziłem i wymieniłem DA 17-70 na sigmę 17-50...
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
matzll napisał/a:
DLa mnie lepszy DC niż tamronowy ultradźwiękowy...
Kiciak ma dziwny zakres, brakuje tych 4mm z przodu.


Myślę, że im się to nie kalkulowało, aby dawać początek z 24-70/2.8.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
x4rd napisał/a:
Myślę, że im się to nie kalkulowało, aby dawać początek z 24-70/2.8.

Myślę, że to nie miało najmniejszego znaczenia ;-)
Te dwa obiektywy kierowane raczej do skrajnie różnych odbiorców.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Mi w ogóle ciężko znaleźć sens kupowania spacerowego obiektywu do tak niespacerowego aparatu, ale kto bogatemu zabroni.

Mimo, że zupełnie nie jestem zainteresowanym cyfrowym formatem 135, to jednak mam nadzieje, że dzięki dość niskiej cenie na starcie zyska sporą popularność i sigma łaskawszym okiem spojrzy na nasz bagnet, bo nowe teleobiektywy jeszcze lepiej sprawdzają się na APS-C. Na tamrona pewnie nie mamy co liczyć.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
... jakby się jeszcze tokina obudziła...
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
WuWu84 napisał/a:
Mi w ogóle ciężko znaleźć sens kupowania spacerowego obiektywu do tak niespacerowego aparatu

Dlaczego? Na wyjazdy wakacyjne z żoną - niezastąpiony :-) (obecnie zabieram zawsze na wyjazdy samolotowe jeden spacerowy, do tego DA12-24 i lampę).
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Chodziło mi o wielkość i masę korpusu - rozpieszczony m4/3 to już K-7 mi się już nie chciało w wyjazdy zabierać. Choć jak na złość do m4/3 spacerzoomów nie ma za wiele i tanie nie są.

No ale jak mus to mus. No i zapchajdziura na początek póki ktoś szklarni nie skompletuje. Tak jak kiedyś 16-45/4 tylko, że w APS-C największym problemem był krótki koniec.
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
WuWu84 napisał/a:
sigma łaskawszym okiem spojrzy na nasz bagnet, bo nowe teleobiektywy jeszcze lepiej sprawdzają się na APS-C.

Kuba Nowak napisał/a:
... jakby się jeszcze tokina obudziła...


Łączę się w nadziei. :-B :-B :-B
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Tamron raczej ma jakąś umowę z Ricoh.
To na pewno jest zabezpieczenie.
Przez najbliższe 3-5 lat nie liczyłbym na szkła z PK.
Dotyczy tych rebrandowanych.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Za fotopolis:

"W obiektywie zastosowano sporo wolniejszy i niestety dość głośny napęd autofokusa DC."

- uwielbiam te ich fachowe komentarze, powinni jeszcze dopisać, że brakuje fi-fi i dotykowego ekranu :-|
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Co poradzisz - walka ze stereotypami nie jest łatwa.

Napęd DC w topowym jakby nie patrzeć 70-200 i nowym 28-105/3,5-5,6 wydaje się wskazywać, że nie kupili od Tamrona technologi pierścieniowego silnika ultradźwiękowego. W takiej sytuacji znając ich pomysł na napęd ultradźwiękowy z mikrosilniczka SDM, to jednak wole DC.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
WuWu84 napisał/a:
Napęd DC w topowym jakby nie patrzeć 70-200 i nowym 28-105/3,5-5,6 wydaje się wskazywać, że nie kupili od Tamrona technologi pierścieniowego silnika ultradźwiękowego.
Ale z tego co widać było na przekrojach, to DFA*70-200 ma akurat silnik pierścieniowy, starsze patenty też pokazywały pierścieniową wersję DC...
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
jaad75, DC chyba z zasady ma kształt pierścienia, ale jego zasada działania jest inna niż pierścieniowego silnika ultradźwiękowego. Problem w tym, że pierścieniowy silnik ultradźwiękowy stał się synonimem cichego i szybkiego napędu autofocusa, a silnik DC którego wiele osób nawet nie miało w ręku, kojarzy się nadal z tanimi spacerzoomami i obiektywem kitowym, choć jest już również w tak zaawansowanych konstrukcjach jak nowy 70-200 czy 150-450.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Do okazyjnie kupionego używanego K-1 dodałem właśnie okazyjnie kupionego tego "kita" (nowy, w zaplombowanym opakowaniu, za 1500 PLN). Pierwsze wrażenie jest takie, że pora zweryfikować utarte stereotypy co do jakości obrazu z tak zwanego "kita". Skoro cykając w domu ze statywu z odległości ok. 6 m ten sam kadr A28/2 przymknięty do 3.5 i DFA28-105 na 28@3.5 oglądając narożniki wybierając obrazek na chybił trafił ciężko zgadnąć, który jest który... To jest co najmniej nieźle. :-)
Niech już się skończy ta syfna majowa ni to jesień, ni to zima. to zabiorę ten sprzęt na starówkę i tam zrobię takie porównanie na obrazkach, które da się pokazać ludziom.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach