Filozof90  Dołączył: 27 Cze 2009
plis napisał/a:
Jeśli prześwietla tylko z jednym obiektywem, sprawdź czy listki przysłony nie są zaolejone.


Dzięki za radę, na manualnej "pięćdziesiątce" śmiga bez problemów :)

Jednak listki w moim kicie nie są zaolejone, albo po prostu nie wyglądają, może coś z mechaniką w środku. Ale to już inny temat.

Dzięki!
 
boR  Dołączył: 07 Kwi 2014
Witam
Rosjanie rozwiązali problem z niedoświetlaniem zdjęć (maksymalne domykanie przysłony) w k-30 i k-50.

http://www.penta-club.ru/...D1%81-%D0%BA30/

tu jest link do fotografii k-S2 pokazowy (bebechy) widać na niej bardzo istotny szczegół, położenie magnesu stałego, tego Rosjanie nie wiedzieli.(może się przydać przy naprawie)

https://www.flickr.com/ph...856661/sizes/o/
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Tu znów pojawia się mroczne widmo... czyżby K-S1 i K-S2 czekało to samo? :-/
 
rabbitzzz  Dołączył: 23 Paź 2012
W moim k-r z kitem wystepuje ten sam problem tylko zdjęcia mam poprawnie wyświetlone do 1/250 przy czasach krótszych już jest ciemno na wszystkich zdjeciach niezaleznie od iso, czasu czy wartości przysłony. Musi być jakiś błąd na linii dedykowane aku- body, body-obiektyw.

Spostrzeżenia:
1. Ciemno przy czasach krótszych od 1/250 na dedykowanym aku.
2. Problem przy obiektywach z af
3. Słychać spowolnienie klapnięcia lustra.
4. Problem nie występuje przy bateriach AAA i akumulatorkach
5. Problem nie występuje z obiektywami manualnymi.

Jeszcze muszę sprawdzić jak domykana jest przysłona.
 

Robert.S.  Dołączył: 06 Lip 2015
rabbitzzz napisał/a:
W moim k-r z kitem wystepuje ten sam problem tylko zdjęcia mam poprawnie wyświetlone do 1/250 ...


Rzuć okiem na ten wątek :-> .
Twój problem, trochę przypomina mój i tam Fenol, wyjaśnia przyczynę.
 
rabbitzzz  Dołączył: 23 Paź 2012
U mnie jest czarno w całym kadrze. Dziwne że na enelopach jest ok. Poczatkowo myślałem że napiecie jest za małe ale jak czytam to moze być za.duże. poszukać chyba muszę jakiegoś chinskiego zamiennika z mniejszym napieciem i sie może okaże.

[ Dodano: 2016-02-29, 11:05 ]
Maksymalne domykanie przysłony przy czasach krotszych niż 1/250s. Masakra.

[ Dodano: 2016-02-29, 11:24 ]
A najlepsze jest to że na LV wszystko jest git.
I teraz pytaanie do Was szanowni forumowicze. O co tu chodzi?
 
Rhetor  Dołączył: 08 Sty 2008
Właśnie ten sam problem spotkał mój K-30. Czy ktoś orientuje się może, jaki jest koszt naprawy? Gwarancja już chyba minęła, nabyty w 2012 r....
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
W 2014 roku proponowali mi naprawę za cenę 300 euro.
Za mniej więcej tyle samo można kupić nowego K-S1, za jedną dziesiątą tej ceny - koszyk na akumulatory i komplet czarnych enelopów.
 
metall1000  Dołączył: 14 Maj 2010
Potwierdzam koszyk na akumulatory i enelopy.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Cytat
za jedną dziesiątą tej ceny - koszyk na akumulatory i komplet czarnych enelopów.


W przypadku uszkodzenia mojego K-30, na eneloopach czasami dało się robić fotki, częściej jak na akumulatorze dedykowanym ale nie zawsze.
Stąd wg mnie nie jest to 100% wyjście z sytuacji.
 
Rhetor  Dołączył: 08 Sty 2008
Dzięki za informacje. Zadzwoniłem do apollo, powiedziano mi, że naprawa w serwisie w Warszawie kosztować będzie około 450 zł, kurier za darmo odbierze i dostarczy sprzęt.

A koszyczek pewnie i tak kupię, miałem już tak, że drugi akumulator zabrany przezornie na fotografowanie okazał się zupełnie nieprzezornie nienaładowany :D Tyle że zamiennik, bo cena oryginału mrozi krew w żyłach.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Robert.S. napisał/a:
Rzuć okiem na ten wątek .
Twój problem, trochę przypomina mój i tam Fenol, wyjaśnia przyczynę.


Tylko pozornie trochę przypomina, jednak to zdecydowanie inne przyczyny leżą u jego podstaw :-P niestety zepsutej K30 w rękach nie miałem, więc nie mogę się w żaden sensowny sposób o takiej awarii wypowiedzieć :-)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Rhetor napisał/a:
Zadzwoniłem do apollo, powiedziano mi, że naprawa w serwisie w Warszawie kosztować będzie około 450 zł, kurier za darmo odbierze i dostarczy sprzęt.

A mówili, ile to trwa? Może bym swój też wysłał w końcu... Póki mam gwarancję...
 
boR  Dołączył: 07 Kwi 2014
Solenoid (elektromagnes) z lewej z Pentax-a KM wytrzymałość minimum 100 tys. cykli, po prawej z K-30-50 wytrzymałość 20 tys. cykli, przeznaczenie DVD-ROM.
Szukajcie solenoidów w starych korpusach Pentax-a od KM wstecz (bywają po dwa na korpus).

 

Robert.S.  Dołączył: 06 Lip 2015
Fenol napisał/a:

Tylko pozornie trochę przypomina, jednak to zdecydowanie inne przyczyny leżą u jego podstaw :-P niestety zepsutej K30 w rękach nie miałem, więc nie mogę się w żaden sensowny sposób o takiej awarii wypowiedzieć :-)


W rezultacie, dużo lepiej, że nie jest to awaria która mnie spotkała :-) .

Tutejszego serwisu, nie można zaliczyć do "Top" ;-) .
Aparat wysyła się w "ciemno", określając kwotę maksymalną za naprawę.
Jeżeli się zmieszczą to O.K., jeśli nie, dopłacasz albo tracisz "drobne" za diagnozę (ok.40eu.).
Jeśli zdecydujesz się na naprawę, diagnoza gratis ;-)
Pewnie wyślę im moje K-7, bo zdążyłem się już nim zachwycić :-D .
W między czasie, zastanawiam się nad nowym (na gwarancji), tanim body. Pentaxa oczywiście :-) .
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Hallo
Pentax K-30.
Zdarza się ze mimo poprawnego wyświetlania parametrów w wizjerze, zdjęcie jest skrajnie niedoświetlone. Czarna klatka. Bateria firmowa naładowana.

Pytanie do ekspertów.
Czy można psiknąć preparat KONTAKT po obwodzie przycisku wyzwalania migawki?

Pozdrawiam/Vorn
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Cytat
Czy można psiknąć preparat KONTAKT po obwodzie przycisku wyzwalania migawki?


Czy w twoim przypadku migawka nie jest wyzwalana?
Czy może przysłona się nie otwiera?
Spróbuj jeśli masz możliwość podpiąć obiektyw z manualnym ustawieniem przysłony i wtedy zrób fotkę.
Jeśli będzie ok, to po co kontakty czyścić?
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Migawka jest wyzwalana.
Jestem zdezorientowany bo dobre przeplatają się z czarnymi.

W tej chwili WYDAJE MI SIĘ że jak się mocno wciśnie to jest OK. Dlatego pomyślałem że może poprawa kontaktu usunęłaby problem. Ale boję się psiknąć /wężykiem/ w szparę przycisku.

No a test obiektywem manualnym co wyjaśniłby? Obiektywy nie są podejrzane, bo zmieniłem.

V.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Aparat żeby zrobić fotkę, po naciśnięciu spustu- otwiera ew. zamyka przysłonę obiektywu, podnosi lustro i robi fotkę.
Przy ustawieniu odp. przysłony w obiektywie manualnym, aparat nie będzie musiał otwierać(zamykać) przysłony bo to zrobisz za niego. On jedynie zrobi resztę co do niego należy.
Test obiektywem manualnym utwierdził by Cię w przekonaniu, że tak jest czyli, że aparat ma problem z "otwieraniem" obiektywu.
Prawie wszyscy poprzednicy mieli ten problem.
Często pomagało zakładanie paluszków zamiast dedykowanego akumulatora.
W moim przypadku paluszki pomagały ale też nie zawsze.
Pozostał serwis i jest ok.
Może u Ciebie coś innego?
 
Filozof90  Dołączył: 27 Cze 2009
Rozumiem, że jeśli z manualem wszystko elegancko pracuje w mojej k30, a na kicie/ długim kicie są wahania jeśli chodzi o doświetlanie zdjęć, to wysyłam do appolo i za 450zł zrobią co trzeba i będę zadowolony?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach