seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Ja mogę porównać np. do k10d. Obawiałem się tego "chwytu" i nie jest tak źle. Pomimo tego, że jest trochę mniejsza trzyma się ją pewnie, jest odczuwalnie lżejsza co przy dłuższej zabawie ma znaczenie i np. z Sigmą APO DG 70-300 wyważa się całkiem dobrze. Z k10d ręce się bardziej męczyły i drżały. Kit okazał się też niezły no i ostrzenie nawet ze śrubokrętem (Sigma) trwa znacznie krócej.



Złota Kaplica w poznańskiej katedrze - 3200 ISO 1/10s było bardzo ciemno i "pod światło". Zdjęcie zmniejszone nie wyostrzane.


Hardkor z zaćmienia 6400 ISO 1/6s na 300mm Sigmy, AF.

Zdjęcia robione z ręki bez statywu lub podpory.

[ Dodano: 2015-10-14, 08:17 ]
Wie Ktoś czy jest wersja programu Image Sync dla telefonów opartych na windows'ie?
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Wygoda trzymania to kwestia bardzo indywidualna, ale jestem miło zaskoczony. Grip jest wąski, ale wystarczająco głęboki. Dzięki sporej masie z obiektywami wielkości 30/1,4, 16-45/4 czy DFA100/2.8 dobrze leży w dłoni i zestaw wydaje się już nawet wygodniejszy niż z K-7, bo jest wyraźnie lżejszy. Trudniej mi dostać się jedynie do zielonego przycisku w porównaniu do K-7 (K-7 miał w tym miejscu przycisk ISO). Za to zamienienie miejscami przycisku przeglądania zdjęć i LV przypadło mi do gustu. Odwracając ekran w stronę korpusu w ten sposób, że wyświetlacz jest zakryty przyciski krzyżaka przełączają się na stałe w wybór punktu AF.

Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy założymy lampę błyskową w sanki. Z K-7 taki zestaw był na tyle wygodny, że zrezygnowałem z zakupu dodatkowego gripa, choć dokupiłem kupiastego ownusera do K100D. W K-S2 czuć wtedy jak wąski i niski jest uchwyt. W dodatku K-S2 nie obsługuje Wireless P-TTL, więc odpinając Metza z sanek rezygnuje z automatyki.

Bawiąc się aparatem w mieszkaniu zauważyłem, że moja Sigma 30/1,4 ma dla odmiany spory front focus, ale przy testowaniu mikroregulacji AF pozytywnie mnie zaskoczyła podążając praktycznie bezbłędnie za kolejnymi zmianami korekty, niemalże jak świetnie skorygowane na pełnej dziurze DFA100/2,8 i DA60-250/4. Mam nadzieje, że w praktyce będzie równie celna. Zmian punktu ostrzenia wraz ze zmianą oświetlania żarówka/halogen/dzienne nie zauważyłem.

Światłomierz w trybie centralnie warzonym jest ustawiony tradycyjnie na mniej więcej średnia szarość -0,5 Ev, ale w trybie matrycowym dobiera agresywniejsze ustawienia niż w K-7 (sprawdziłem także na jednolicie oświetlonej powierzchni). Niestety są to zbyt optymistyczne często ustawienia i zastanawiam się nad włączeniem na stałe kompensacji prześwietlenia, którą ratowałem się przy słabej dynamice w K-7. Tyle, że tam dość szybko już przy ISO400-800 w cieniach pojawiał się niesympatyczny szum, więc musiałem sięgać po nią z rozwagą. Natomiast w K-S2 to jak można ciągnąć cienie robi naprawdę wrażenie, wiec pod tym względem przeskok dla mnie z 50D i K-7 jest ogromny.

W związku z tym, że fotografia w tej chwili ogranicza się u mnie do hobby szukałem korpusu o mniejszych możliwościach od K-5/3, których i tak nie wykorzystuje (możliwość dołączenia gripa, szybkostrzelność, 14 bit itp), ale za to mniejszego, a przede wszystkim lżejszego. Nie ukrywam, że wejście głębiej w m4/3 kusi, ale niestety są to kwoty daleko wykraczające poza te, które chciałbym przeznaczyć na swoją pasje. Byłem praktycznie zdecydowany na początku roku na K-50 z jego 16 MPix matrycą, zwłaszcza, że K-S1 zupełnie rozminął się z moimi oczekiwaniami. Ale pojawienie się K-S2 z tak chwalonym AFem z K-5II i nie wiele gorszą, ale za to bardziej upakowaną matrycą sprawiło, że zdecydowałem się poczekać. W miedzy czasie zerknąłem jeszcze w kierunku 760D z dwoma pokrętłami i D5300 z matrycą 24 MPix, bo jednak większy rynek używek i wybór kundelków zawsze kusi, ale szybkie macanko w markecie i przyłożenie oka do wizjera szybko mnie otrzeźwiło.
 

kowal269  Dołączył: 23 Lip 2013
akira napisał/a:
oba korpusy bardzo udane.


Niestety nie zgodzę co do tego że K-30 jest udanym aparatem. Mają wadę fabryczną i po kilku
latach ( a nieraz po roku) trzeba się liczyć wymianą bloku co jest nieopłacalne. Proszę poczytać na forum temat jest znany i powszechny.
 
adamkaktus  Dołączył: 16 Sie 2015
Kolego Wuwu K-S2 niestety faktycznie nie ma zaimplementowanego wewnętrznego wirelessa, ale już z wyższym modelem lampy Pentaxa lub Metza jest taka opcja- podobno. Koło grudnia pewnie kupię tego metza i potestuję.Wadą jest to, że żeby wireless działał trzeba mieć nie jedną, a dwie zgodne lampy.

Orientuje się ktoś czy rozwiązano ten Issue z podawaniem ogniskowej do max 70mm dla zoomu flasha? Mam pytanko odnosnie krótkiego kita do tegoż k-s2- mam i krótki i długi. Więc krótki musiałem sobie skompensować w menu kalibracji (na ok. -3 stopnie)- na szczęście w tym body można wybrać żeby każde szkiełko osobno kalibrował. Długi obiektyw i na krótkim i na długim końcu idealnie ostrzy- brak FF/BF. Miał ktoś tak z tym małym? Obawiam się, że to kwestia jego kompaktowości (składa się) i zastanawiam się czy jak sobie zanabędę Tamrona pod FF to czy nie będzie większych odchyłek.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
adamkaktus, lampa zewnętrzna musi po prostu mieć funkcjonalność master w Wireless P-TTL. Niestety mój Metz 48 może być tylko slave. Można natomiast ominąć brak bezprzewodowego sterowania za pomocą funkcji SL M (servo?) w Metz 48 i nowszych - lampa po prostu ominie błysk pomiarowy lampy wbudowanej i błyśnie w trakcie głównego błysku. Nie jest to może tak wygodne, bo trzeba ręcznie dobrać moc błysku obu lamp, ale za to bardziej powtarzalne i opóźnienie mniejsze.

Poza tym Metz 48 mimo braku aktualizacji do K-S2 wydaje się pracować w porządku. Działa HSS, synchronizacja na drugą kurtynę i wspomaganie AF. Zoom przekazuje max 70 mm, ale to maks też dla lampy która ma ekwiwalent maksymalnie 105 mm.

Co do krótkiego kita zupełnie bym się tym nie sugerował - taki już urok AF fazowego, a jak będzie z Tamronem 17-50/2.8 to też zupełnie inna bajka ;-)
 
adamkaktus  Dołączył: 16 Sie 2015
No akurat o dziwo nie chce takiego tylko ten na FF- bardziej pasuje mi taki zakres ogniskowych (ekwiwalentu). Co do lampy to metz 64 af ma zoom aż do 200mm więc niestety dopiero się okaże jak się go zainstaluje czy K-S2 przesyła odpowiednio dużo danych do lampy żeby ustawić ją w dłuższe ogniskowe. Swoja drogą mam najnowszy firmware wgrany (1.10) więc kto wie. Kit po ustawieniu tej korekty wreszcie ostrzy jak należy, a juz się bałem że coś nie gra:)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Sposób wyświetlania ogniskowej (rzeczywista, czy ekwiwalent dla 135) ustawiasz w lampie.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Dla tych co mają i używają z KS-2 http://www.pentaxforums.c...1-released.html ja nie mam to i nie będę zmieniał ver 1.10
 

automaciek  Dołączył: 10 Lis 2010
Panowie jaki maksymalny transfer w zapisie na SDHC oferuje K-S2, jestem przed zakupem takowej. I drugie pytanie czy stanowi różnicę czy to bedzie SD czy microSD?
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
W aparatach nie stosuje się przejściówek kart.
Powód?
Przejściówki bywają zawodne.
Jako karta zapasowa czasami się przydają.
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
Czy ktoś wie gdzie w Warszawie można obmacać K - S2
 
metall1000  Dołączył: 13 Maj 2010
 

automaciek  Dołączył: 10 Lis 2010
Panowie, co robię nie tak? Gdy ustawię ustawię priorytet ostrości przy wyzwalaniu migawki to niezależnie od tego czy ostrość jest czy nie, spust wyzwala migawkę , to samo dotyczy pułapki ostrosci. Tryb to user z priorytetem przesłony.
I o co chodzi z zielonym przyciskiem przy pulapce ostrości? Obiektyw DA, tryb MF a i tak spust od razu wyzwala.....
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
automaciek napisał/a:
Obiektyw DA, tryb MF a i tak spust od razu wyzwala

Pułapka ostrości działa w trybie AF z obiektywami manualnumi lub takimi, które mają przełącznik AF/MF (ustawiony na MF oczywiście ), np. DA*.

Priorytet ostrości również dotyczy trybu AF, tym razem z obiektywami AF.
 
przemoo  Dołączył: 03 Lis 2009
Do tej pory użytkowałem K5II i byłem z niego bardzo zadowolony. Okazyjnie wpadł w moje posiadanie nowiuteńki K-S2. Po dwóch miesiącach użytkowania nowego sprzętu takie spostrzeżenia. Na minus:
- Niestety dźwięk migawki jak w dawnym k-30 przy K5II głośno i nieprzyjemnie
- ergonomia widać, że to pólka niżej. Kształt niektórych przycisków oraz ich umiejscowienie sporo gorsze
Na plus:
- tryb live oraz ostrzenie w tym trybie
- focus peaking
- wizjer
- brak filtra AA jednak daje różnice ostrości na zdjęciu
- gibany ekran o dziwo się przydaje
- AF wydaje mi się pewniejszy. Nie znam konstrukcji ale wydaje się K-S2 ma mocniejszy silnik niż K5II
- sigmę 18-35 w K5II musiałem delikatnie dockiem skalibrować a i tak czasami w świat przestrzelił. W K-S2 dość, że nie musiałem kalibrować w body i przy pomocy docka to przestrzały już bardzo rzadko się zdarzają
- szumy okiem amatora na bardzo zbliżonym poziomie, może z minimalnym wskazaniem na K5II
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
przemoo napisał/a:
- AF wydaje mi się pewniejszy. Nie znam konstrukcji ale wydaje się K-S2 ma mocniejszy silnik niż K5II

Tak. W K-3 i K-S1/2 są mocniejsze silniki AF niż w K-7/5
 

automaciek  Dołączył: 10 Lis 2010
Panowie nie moge sobie poradzić. Jak działa i jak włączyć "focus peaking" aby widzieć na ekranie obszary w zakresie ostrości przy manualnym ostrzeniu obiektywem DA.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
LV>info>kontrola ostrości wł. (peak on) o to chodzi?
 

automaciek  Dołączył: 10 Lis 2010
Dziękuję bardzo, znaczy się ta kaszka co ją miałem to focus peak. A ja szukałem zielonych kwadratów jak od AF. :oops:
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
http://www.ricoh-imaging....ital/ks2_s.html

Jest nowy firmware - dodana obsługa elektromagnetycznego sterowania przysłoną w nowym składanym 55-300, ale w przeciwieństwie do poprzedniej wersji V1.11 pojawiła się też na liście zmian "Improved stability for general performance.", więc przy okazji mogli coś jeszcze poprawić.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach