szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Super-Danubia MC 28mm f/2.8
Zachęcony ubiegłotygodniową premierą Pentaxa K-1 dokonałem w warzywniaku na rogu zakupu (po okazyjnej, jak mniemam, cenie) pełnoklatkowej lustrzanki Ricoh KR-10 Super z obiektywem Rikenon 50/1.7 standardowym. Zestaw - jak sama nazwa wskazuje - jest super. I zostanie ze mną na jakiś czas. Czyli, krótko mówiąc, wdepnąłem w JSS...

Będąc pod silnym GAS-em kupiłem też dwa dodatkowe szkła, również nie pierwszej świeżości: Porst Tele MC 135/2.8 auto D oraz tytułowe Super-Danubia MC 28/2.8 . Gdy emocje nieco opadły i zacząłem przyglądać się tymże klamotom okazało się, że obiektywy reagują w różny sposób na kręcenie pierścieniem przysłony. I tak Rikenon i Porst po odpięciu od aparatu przymykają/otwierają przysłonę przy kręceniu pierścieniem, natomiast Super-Danubia w żaden sposób na kręcenie nie reaguje. Czy to oznacza że kupiłem trupa? Czy może obiektywy do P. w zależności od wieku różnie się zachowują? Ta Super-Danubia wygląda na konstrukcję najnowszą i do tego wcale nie używaną. Pomóżcie!
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Każdy obiektyw pod bagnet K przymyka przysłonę wraz z kręceniem pierścieniem. Także tego...

Zawsze możesz po prostu podpiąć pod korpus, ustawić F/22 i czas "b" i zobaczyć, czy Ci przymknie ;-)
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Zaschnięty smar lub uszkodzony popychacz przesłony.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Sprawdziłem na "B" - nie przymyka, cały czas pełna dziura.
Smar nic nie blokuje, popychacz porusza się swobodnie, tylko nic nie popycha.

Miał ktoś taki obiektyw, warto go naprawiać?
I przy okazji, Kiron 28-70/3.5-4.5 - warte to jakichkolwiek pieniędzy?
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Danubia 28/2,8 nie opłaca się.
Kiron to był dość ostry obiektyw. Chyba miał macro

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
szybkiparowoz, widać, że się nie znasz na plastykie... Kupiłeś pełną klatkę, żeby przymykać??? :-P :-P :-P

[ Dodano: 2016-02-29, 16:53 ]
Odkręć "dupkę" i zajrzyj do środka, może tam coś blokuje? Ja z jednej pentaksowej M-ki wyciągnąłem kiedyś kawałek plastiku niewiadomego pochodzenia. Jej niczego nie brakowało, wszystko było na swoim miejscu. I też akurat blokowało przysłonę. Może ukruszyło się z dekielka albo z jakiegoś poprzedniego korpusu??? To wszystko są sprzęty z nieznaną historią. Nie wiadomo co przeszły i co w środku siedzi. Odwagi! ;-) ;-) ;-)

[ Dodano: 2016-02-29, 16:54 ]
Jeszcze a'propos plastykie... Sam jestem lamerem, wstyd się przyznać. Zrobiłem dzisiaj dwa zdjęcia na f/22 :shock: :shock: :shock:
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Nie zaszkodzi, tak jak pisze Ryszard, zaglądnąć do środka, a nuż zauważysz przyczynę problemu. Możesz też dmuchnąć sprężonym powietrzem - jak jakiś paproch zblokował, to może się okazać, że magicznych sposobem obiektyw się uleczy ;-)

Choć najprędzej, to skleiły się listki przysłony :-)

Faktycznie nie warto tym obiektywem jakoś szczególnie głowy sobie zaprzątać - aczkolwiek na pełnej dziurze zawsze trochę zdjęć możesz pstryknąć ;-)

Za to gratuluję korpusu - KR-10 Super to zacny aparat :-) Sam mam XR-7, XR-6 i XR-2s ;-)

Obiektyw 50/1.7 masz w wersji XR, czy P?
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Fenol napisał/a:
Obiektyw 50/1.7 masz w wersji XR, czy P?

Już patrzę... Na pierścieniu wokół przedniej soczewki jest P.
To dobrze czy źle?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
szybkiparowoz, ani dobrze, ani źle - z ciekawości pytam. Obie wersje są bardzo dobre :-)

Wersja P ma dodatkowo styk do korpusów Ricoh (jest on w innym miejscu niż styk Pentaksa). Czasem trzeba uważać przy podpinaniu do cyfranki Pentaksa, bo zdarza się, że się zaklinuje w śrubokręcie ;-) ale za to możesz sobie kupić takiego np. Ricoh XR-P i cieszyć się programami automatycznymi/półautomatycznymi. Niestety KR-10 Super jeszcze się nie komunikował z obiektywami, więc masz w nim tylko priorytet przysłony ;-)
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Fenol napisał/a:
Niestety KR-10 Super jeszcze się nie komunikował z obiektywami, więc masz w nim tylko priorytet przysłony ;-)

Za 5 euro (korpus + obiektyw) to chyba aż nadto, no nie? ;-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Zdecydowanie dobra cena ;-) widzę ciekawe masz promocje w tym swoim warzywniaku 8-) to co - następny pojedynek korpusami Ricoh? :lol:
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Zgoda! Nim jednak włożę jakiś dobry film (i tym samym podwoję cenę zestawu...) chciałbym wcześniej sprawdzić dziadka Ricoha. Myślę, że zrobię nim na próbę Wyzwanie Jednej Rolki w któryś weekend i zaraz po tym jestem do dyspozycji ;-)

[ Dodano: 2016-03-01, 12:07 ]
Wygląda na to, że masz lub miałeś prawie wszystkie aparaty na świecie. Czy możesz mi więc coś o obiektywie Porst Tele MC 135/2.8 auto D powiedzieć? Nie spotkałem co prawda kiepskiej 135-ki, ale co ja tam widziałem...
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
szybkiparowoz napisał/a:
Zgoda! Nim jednak włożę jakiś dobry film (i tym samym podwoję cenę zestawu...) chciałbym wcześniej sprawdzić dziadka Ricoha. Myślę, że zrobię nim na próbę Wyzwanie Jednej Rolki w któryś weekend i zaraz po tym jestem do dyspozycji ;-)


Nie ma problemu, generalnie się nie spieszy. Już się podjąłem tylu forumowych zabaw, że nie wiem kiedy ja te wszystkie zdjęcia zrobię :shock: ale ok- motywacja musi być ;-)

szybkiparowoz napisał/a:
Wygląda na to, że masz lub miałeś prawie wszystkie aparaty na świecie.


Z mocnym naciskiem na prawie ;-)

szybkiparowoz napisał/a:
Czy możesz mi więc coś o obiektywie Porst Tele MC 135/2.8 auto D powiedzieć?


Konstrukcja występująca hurtowo, pod wieloma nazwami - Porst, Focal, Kenlock itd.
Optycznie całkiem przyjemny - jak sam zauważyłeś nie ma złych 135tek. Musiałbym w domu poszukać jakiś zdjęć z niego, wiem, że źle nie było. Nie było też w nim nic wybitnego, co by mnie na dłużej przy nim zatrzymało. Chyba lubił tracić kontrast pod światło.
Jest za to całkiem dobrze wykonany, co już wiesz. Do analoga będzie jak znalazł, na cyfrze też się można pobawić. Pewnie też dałeś za niego grosze, więc nie ma co wybrzydzać :-P . Niewątpliwym plusem jest przełącznik przysłony Auto/Manual 8-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
szybkiparowoz napisał/a:
Super-Danubia w żaden sposób na kręcenie nie reaguje.

Zaolejony mechanizm przysłony, listki sklejone w pozycji otwartej.
Sprawdzisz to ustawiając ostrość na minimum, (bloki optyczne wysuną się wtedy najbardziej w przód), powinieneś mieć już wtedy odpowiednią szczelinę albo jeśli nie to odkręć jeszcze tylną maskownicę, i wystarczy cienki śrubokręcik i siłowo ruszyć dźwignię mechanizmu przysłony. Oczywiście pierścień przysłony na F22.

Porstów 135mm F2,8 było kilka typów, co najmniej dwa wywodzą się z konstrukcji Fujici. Ogólnie tak jak piszesz ludzkość nie upadła wtedy tak nisko by zrobić złą 135.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Dzięki za podpowiedzi! Jak będę miał chwilkę i odnajdę mini-wkrętaki to się dobiorę do tej Super-Danubii. Szkoda mi ją tak po prostu odstawić na półkę, bo po pierwsze dałem za nią całe 8 euro, a po drugie mam mało półek. Czy takie zaolejone i sklejone listki przysłony dam radę wyczyścić samodzielnie, czy to już raczej robota dla fachowca?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach