tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
Od nowa dla nowego
Jak zapewne część z Was zauważyła (w innym dziale) zakupiłem sobie analogowy aparat Pentax K2. Czekam na przesyłkę, więc czas oczekiwania pozwolę sobie umilić dyskusją na temat fotografii analogowej. Ale od początku.

Jestem totalnym, zieloniutkim nowicjuszem w tych sprawach. Do tej pory korzystałem tylko ze swojej cyfranki, lecz coś mnie tknęło (szturchało od ponad pół roku) i zakupiłem aparat. Pozostaje jednak wiele kwestii do rozwiania.
Pierwszą i chyba najoczywistszą jest film. Ktoś na forum polecił mi, abym nie kupował badziewia w drogeriach tylko zainwestował w coś dobrego, lecz tu się pojawia problem. Co się kryje pod słowami "coś dobrego"? Przetrząsnąłem dział Darkroom, jednak bardzo wiele postów jest z dawien dawna i nie jestem pewny jak one odnoszą się do dzisiejszczyzny, poza tym większość z nich jest napisana w dość niezrozumiały dla nie sposób.
Zależy mi na filmie czarno-białym jak i kolorowym. Wiem już, że BW wywołuje się w domku, jednak ja tutaj zgrzeszę i wywołam w labie, a to tylko dlatego, że nie chcę wpakowywać kasy w coś co po jakimś czasie może mi się znudzić (wolę popstrykać jakiś czas i się upewnić, że kuwety, powiększalniki itd. są mi faktycznie potrzebne). Co polecilibyście dla takiego raczkującego w prastarej technologicznie fotografii? Wymieńcie proszę kilka nazw produktów, na pewno coś wybiorę :)
Drugą kwestią są książki. Chciałbym zagłębić się w tajniki fotografii czytając lektury, jednak potrzebuję lektur w wersji cyfrowej. W Niemczech polskie książki o fotografii są praktycznie nie do dostania, niestety.
Kolejne kwestie zapewne pojawią się kiedy otrzymam już swój aparat, podepnę pod niego obiektyw, zacznę uwieczniać momenty.

PS. Przepraszam za tak długi wywód, ale kiedy jestem czymś podekscytowany łapie mnie wena :p
PS #2. Jeżeli wątek się rozwinie w pozytywnym kierunku myślę, że będzie go można przerobić na mały poradnik dla początkujących :)
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Jak zainwestujesz w chemię i koreks to się bardzo,bardzo szybko zwróci.
Wydatek niewielki a frajda olbrzymia.
Jak się znudzi to zawsze ktoś przygarnie.
Co do filmów to budżetowo Fomopan 400 (ISO-160-200) a na wypas Kodak Tri-x 400.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
tengo napisał/a:
Zależy mi na filmie czarno-białym jak i kolorowym.
Z koloru robię już tylko slajdy, więc nie doradzę. Z czarno-czarnych polecam klasykę. Pewna, dobrze się wywołuje w prawie wszystkim i efekty są prawdziwie analogowe. Tu polecam Ilford FP4 i Kodak Tri-X. Do wywoływania D-76, lub jego klony. I wystarczy na początek. Reszta przyjdzie z czasem.
Co do książek to proponuję jednak wersje papierowe. To co w tej chwili jest cyfrowo, to często bełkot ery internetu pomieszany z legendami, przeważnie domyślnie zakładający, że fotografujesz cyfrowo. A to nie to samo jednak. Są też książki po niemiecku. Jedną z moich ulubionych (po polsku) jest Benno Wundshammer "Fotografia dla wszystkich" Czyta się niemalże jak powieść. podobnie Andrzej Mroczek "O fotografowaniu" ostatnio bywa na Allegro od 4,50 do 11 zł. :roll:

Podaj na PW maila, to coś Ci podeślę. :mrgreen:
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Re: Od nowa dla nowego
tengo napisał/a:
Ktoś na forum polecił mi, abym nie kupował badziewia w drogeriach tylko zainwestował w coś dobrego

Jeśli chodzi o kolor to akurat w Republice Federalnej warto w drogeriach. Zarówno w DM jak i w Rossmannie kupisz 3-paki 36-klatkowego Kodak Gold za 7,95 EUR - taniej nie kupisz nawet na ebay'u. Nie jest to film profesjonalny, ale jest zdecydowanie lepszy od tych najtańszych na rynku, po prostu warto.

Jeśli chodzi fotografię czarno-białą, to tak jak napisał kolega fanmario: warto kupić (najlepiej używany, tam nie ma się co zepsuć) koreks, termometr oraz chemię i wywoływać samemu - inwestycja zwraca się dosłownie po kilku, maksymalnie kilkunastu rolkach. A jak Ci ten "sport" nie podpasuje, to koreks sprzedasz bez straty.

Co do filmów czarno-białych, tych dobrych, to w Polskich sklepach on-line są wyraźnie tańsze niż w Niemczech. Jednak na początek spokojnie możesz spróbować... filmu z drogerii :-) W Rossmannie dostaniesz Agfę APX 100, bardzo przyzwoity film, za bodajże 3,95 EUR. Filmy wspomniane przez kolegów (FP4+ lub HP5+ od Ilforda, Trix od Kodaka) to wydatek przynajmniej 5 EUR za rolkę.

Z jakiego miasta jesteś?

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
szybkiparowoz napisał/a:
dostaniesz Agfę APX 100, bardzo przyzwoity film
Z Agfy to tam tylko nazwa pozostała.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Tak, wiem, ale widziałem skany już tej "nowej" Agfy i są całkiem OK. Nie wiem jak APX, ale diapozytyw Precisa ma na pudełku napis "made in Japan", czyli nie ma się co bać jakiejś garażowej, bałkańskiej roboty.


[ Dodano: 2016-03-08, 18:29 ]
W zakładkach mam takie dwa niemieckie sklepy on-line:
Fotoimpex
Nordfoto
Jak z rok temu robiłem porównanie, to na ebay.de ceny były albo takie same, albo nawet nieco wyższe. Nie wiem jak teraz - musisz sam sprawdzić. Nie robiłem tam zakupów bo stwierdziłem, że lepiej raz i dobrze zamówić w polskim Bratexie - i tak też zrobiłem.

 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
szybkiparowoz, Mieszkam niedaleko miasta Ravensburg, Baden-Württemberg.

Właśnie porozglądałem się na ebay'u za Ilford FP4 i faktycznie, cena dość wysoka (bo ponad 6€ za rolkę), ale znalazłem pakiet gdzie 6 rolek kosztuje 24€ no i chyba się na to skuszę. Potem kupię parę rolek jakiegoś badziewia w drogerii, postrzelam, zobaczę co z tego wyjdzie i jak mnie efekty w miarę zadowolą założę Ilforda. W razie gdyby tak nie było to po prostu odsprzedam i stratny nie będę :)
Co do koloru szybkiparowoz, to przejadę się któregoś razu do DM'u i sprawdzę czy są te kodaki.

Wspomnieliście, że po ewentualnym wyposażeniu się w wywoływacze szybko mi się zwróci ich zakup (jak mniemam). W jaki sposób miałby się zwrócić? Pytam, bo na fotografii nie zarabiam, więc trochę mnie to zbiło z tropu :p Wydaje mi się, że bardziej chodziło Wam o to, że nie będę stratny na samym wywoływaniu filmu, tak?

@edit
Właśnie spojrzałem na datę ważności tych Ilfordów - 12/15. Więc już są po terminie, ale czy na tyle, żeby się jakoś szczególnie tym zamartwiać?

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Precisa to akurat Fujichrome 100.
Wywołując samemu kosztuje Cię to znacznie mniej, niż zlecając gdziekolwiek.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Tak, dokładnie o to chodzi. W Kolonii wywołanie koloru to 4 EUR, a czarno-białego chyba nawet 5 EUR. Czyli dokładasz prawie drugie tyle do filmu! Kosmos po prostu.

[ Dodano: 2016-03-08, 18:35 ]
Nie przejmuj się przeterminowaniem. Czarno-białe negatywy nawet dwa czy trzy lata po terminie to nic strasznego.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
tengo napisał/a:
spojrzałem na datę ważności tych Ilfordów - 12/15. Więc już są po terminie, ale czy na tyle, żeby się jakoś szczególnie tym zamartwiać?
Jak włożysz do zamrażalnika, to jeszcze w roku 2022 będą całkiem dobre.
 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
szybkiparowoz, Rozumiem, że Ty wywołujesz sam filmy? Skąd bierzesz chemię? I czy bierzesz ją w płynie czy w proszku do rozrobienia? Jak z kosztami?
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Przy zakupie chemii w Polsce koszt wywołania jednej rolki wynosi mniej niż złotówkę*. Nie sprawdzałem cen w Niemczech, ale nawet niech Cię to kosztuje 1 EUR - to i tak masz 20% tego, co musisz zapłacić w labie. Do ceny chemii musisz jeszcze doliczyć koszt koreksu i termometru, ale to jednorazowy zakup i - jak już było powiedziane - możesz to odsprzedać jak Ci się znudzi.

*edit: po przeprowadzonej kilka postów niżej kalkulacji widać, że przy takim wywoływaczu (D-76 lub ID 11) i dzisiejszych cenach chemii nie da się zejść do złotówki za rolkę. W grę wchodziłyby jakieś klony Rodinalu R-09, ale to już temat na inną rozmowę.


[ Dodano: 2016-03-08, 18:44 ]
Ja akurat już drugi rok wywołuję w D-76 Kodaka i utrwalam w Superfix'ie Tetenala (to chyba najtańszy utrwalacz tutaj w Niemczech). Ale oczywiście rodzaj wywoływacza zależy od filmu na który się zdecydujesz.

[ Dodano: 2016-03-08, 19:17 ]
BTW, w obu sklepach, które Ci wyżej podlinkowałem, FP4+ kosztuje 4,95 EUR brutto. Czyli mniej niż "normalna" cena na ebay'u. Porównaj jeszcze cenę przesyłki, ale jeśli nie ma różnicy to bierz te swoje przeterminowane. Albo zrób kalkulację cenową od razu dla całego kompletu z chemią. Nie baw się kupowanie tanich filmów "na próbę", bo to oszczędności pozorne. Kup zapas Ilforda FP4+ (ASA 100) i HP5+ (ASA 400)*, paczkę wywoływacza D-76 na galon stocka - tutaj w bdb cenie, do tego jakikolwiek utrwalacz i heja! Oba Ilfordy ze świetnymi rezultatami wywołasz w tym samym wywoływaczu. Przy tej opcji odpuść sobie Agfę APX z Rossmanna - cokolwiek wkładają w te pudełka to producent wciąż zaleca wywoływanie w Rodinalu, a to zupełnie inny wywoływacz i do ww. filmów Ilforda średnio się nadaje. Nie ma co sobie komplikować życia na samym starcie i pakować się w dwa wywoływacze, lepiej nauczyć się dobrze jednego (no właśnie, chciałbym, żeby mi się to w końcu udało...).


*Jak Ci się znudzi po drugiej rolce to się nie przejmuj - ja w czerwcu mam urodziny, więc wiesz...

 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
szybkiparowoz, no z tymi urodzinami to pięknie rozegrałeś :p Będę musiał w takim razie poszukać całego zestawu do wołania zdjęć, bo faktycznie cena, którą podałeś za wywołanie rolki BW w labie to przegięcie.

Zakupiłem te przeterminowane rolki, zobaczymy co z nich wyjdzie. Mam nadzieję, że same dobre rzeczy ;>

Co do wywoływacza i utrwalacza: jakie proporcje mniej więcej idą na jedną rolkę? Ile utrwalacza i ile wywoływacza?
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Jak są przeterminowane włóż je do lodówki.
Szpulek po kliszach nie, wyrzucaj kaset również, przydadzą się na filmy z metra.

Co do procesu wywoływania to jest wiele poradników w sieci na start najlepszy jest standard.
Zaopatrz się w koreks, termometr, chemię i wodę destylowaną :-B .

*jakbyś się dłużej bawił to ja mam urodziny w październiku a potem ponownie szybkiparowóz :roll:
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
tengo napisał/a:
Co do wywoływacza i utrwalacza: jakie proporcje mniej więcej idą na jedną rolkę? Ile utrwalacza i ile wywoływacza?

Wszystko zależy od wielkości i typu koreksu. Jeśli planujesz robić mało filmów to lepiej kupić koreks na jeden film. Jeśli wiesz już, że będziesz robił dużo, to bardziej opłaca się kupić większy koreks i wywoływać dwie rolki na raz.


Kalkulacja (pi razy oko):

Wywoływacz: pod zamieszczonym przeze mnie linkiem masz za 6,25 EUR 3,8 litra stocka D-76, z którego możesz sporządzić 7,6 litra roztworu roboczego 1:1. Do koreksu Patersona na jedną rolkę wchodzi 290 ml roztworu roboczego, więc w ww. ilości wywołasz 26 rolek.

Utrwalacz:
w Tetenalu Superfix Plus utrwalisz 24 rolki z 1 litra koncentratu za 12,90 EUR, alternatywnie w Ilfordzie Rapid Fixer z 1 litra koncentratu utrwalisz również 24 filmy za 13,90 EUR. Przy tych cenach brałbym Ilforda, ale jak poszukasz to może Tetenala znajdziesz taniej.

Czyli za ~19 EUR wywołasz 25 filmów, co daje jednostkową cenę ~0,75 EUR/film.


Możesz - ale nie musisz - dodatkowo kupić przerywacz (alternatywnie możesz przerwać wywoływanie roztworem wody z octem, a i tak większość ludzkości przerwa zwykłym płukaniem kranówką) oraz zwilżacz, który dodaje się do ostatniej kąpieli przy płukaniu - bardzo ułatwia ściekanie wody z powierzchni filmu, nie trzeba się potem pałować z usuwaniem zaschniętych zacieków (alternatywnie można zastosować kąpiel z jakimś ogólnodostępnym detergentem, np. płynem do naczyń, ale nie jest to sposób doskonały i zawsze mi coś tam zostanie na kliszy).

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
szybkiparowoz napisał/a:
: w Tetenalu Superfix Plus utrwalisz 24 rolki z 1 litra koncentratu
O ile Ci się nie zepsuje. Mnie Tetenal dwa razy tak padł (koncentrat-otwarty i napoczęty), więc dałem sobie z nim spokój. Teraz najczęściej używam Fomafix.
 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
Dzięki za rady, naprawdę jesteście mega pomocni! Następne pytania będą jak już dostanę puchę i filmy do ręki :)

szybkiparowoz, a Ty gdzie mieszkasz?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Posyłasz tego maila ?
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
tengo napisał/a:
szybkiparowoz, a Ty gdzie mieszkasz?

Bergisch Gladbach, Nadrenia Północna - Westfalia. Kawał drogi od Ciebie :-)


[ Dodano: 2016-03-08, 20:35 ]
Dada napisał/a:
szybkiparowoz napisał/a:
: w Tetenalu Superfix Plus utrwalisz 24 rolki z 1 litra koncentratu
O ile Ci się nie zepsuje. Mnie Tetenal dwa razy tak padł (koncentrat-otwarty i napoczęty), więc dałem sobie z nim spokój. Teraz najczęściej używam Fomafix.

Za pierwszym razem chyba też mi się za szybko "skwasił". Ale to moja wina, za mało / za rzadko wywoływałem :-) Za to teraz dzielę koncentrat na dwie części, z połowy robię roztwór roboczy i używam, a drugą połowę zlewam do szczelnie zamkniętej i pod korek ściśniętej butelki, zamykam w ciemnicy i jest OK. Fomy nie ma w moim niemieckim warzywniaku; od dłuższego czasu nie ma jej też w Brateksie, a jak zamawiam filmy to właśnie tam.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
tengo napisał/a:
Wiem już, że BW wywołuje się w domku, jednak ja tutaj zgrzeszę i wywołam w labie


Jeśli już chcesz B&W wywołać w labie, to kup Ilforda XP2 - jest do tego samego, automatycznego procesu C41, co kolor, więc w labie nie powinni nic zepsuć :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach