M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Kolorowe filtry do b&w (przelicznik)


Jakiś czas temu, kupiłem lekko używane filtry (takie jak na zdjęciu powyżej) firmy "Marumi". Filtry z przeznaczeniem do aparatu średnioformatowego (bez światłomierza). Niestety nie ma instrukcji. Orientuje się może ktoś jaki jest przelicznik dla tych filtrów? :

1. czerwony (R2)
2. pomarańczowy (YA2)
3. żółty (Y2)
4. zielony (PO1)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Próbowałeś mierzyć bez nich i z nimi na cyfrze? Myślę, że to najszybszy sposób na znalezienie przeliczników.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Producent nie podaje? Jeśli masz światłomierz lub syfrę możesz sprawdzić organoleptycznie.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Często było to wybite na metalowej obudowie filtra (np: x2,x4, itp.). Jezeli nie, to było opisane w dołączanej tabelce-instrukcji, a widzę, ze masz taką. W innym przypadku, to tak jak radzą plwk i rychu. Pzdr.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Czerwony to przeważnie x8 (3EV), zielony – x3-4 (1,5-2EV), pomarańczowy – x4 (2EV), żółty – x2 (1EV).
Tak jak piszą Koledzy, możesz zmierzyć współczynnik dowolnym światłomierzem (ręcznym lub w aparacie), ale najlepiej przestrzelać testową rolkę, bo Twój film może być różnie uczulony na różne składowe widma.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Próbowałeś mierzyć bez nich i z nimi na cyfrze? Myślę, że to najszybszy sposób na znalezienie przeliczników.
Jeszcze nie próbowałem. Ale sprawdzę.

Cytat
Często było to wybite na metalowej obudowie filtra (np: x2,x4, itp.).

Ni ma :-(

Cytat
Jezeli nie, to było opisane w dołączanej tabelce-instrukcji, a widzę, ze masz taką.
Zdjęcie powyżej jest z internetu. Tam jest instrukcja.

Ale filtr czerwony jest w innym pudełku/opakowaniu :



I tam faktycznie jest napisane - Exposure 8.0. Czyli tak jak pisze bakulik :
Cytat
Czerwony to przeważnie x8 (3EV)


Prawdopodobnie te pozostałe też się będą zgadzały :
Cytat
zielony – x3-4 (1,5-2EV), pomarańczowy – x4 (2EV), żółty – x2 (1EV).


dzięki :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach