Pentax DA 50mm f/1.8 czy F 50mm F1.7
Pentax DA 50mm f/1.8
36% Complete
8 (36%)
Pentax F 50mm F1.7
63% Complete
14 (63%)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie bluźnijcie. Jak można porównać tego kartofla DA 70 do 50/1.7? Owszem, eFka jest gorzej wykonana, ale z nawiązką rekompensuje to właściwościami optycznymi.
 
KACPERO_1  Dołączył: 14 Lut 2014
tzn da 70limited lepsze od 50/1,7 :shock:
 
Frost  Dołączył: 13 Lut 2010
pipeman napisał/a:
MarWoj napisał/a:
Lustro napisał/a:
remis bardzo pomaga w podjęciu decyzji :-P


E, jaki remis : 40:60%. ;-)


Przy takim rozłożeniu głosów wygrywa DA 70/2.4


W szczególności DA 70 wygrywa na f. 1.7 ;)
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Frost napisał/a:
pipeman napisał/a:
MarWoj napisał/a:
Lustro napisał/a:
remis bardzo pomaga w podjęciu decyzji :-P


E, jaki remis : 40:60%. ;-)


Przy takim rozłożeniu głosów wygrywa DA 70/2.4


W szczególności DA 70 wygrywa na f. 1.7 ;)


Tu faktycznie przegrywa z wymienionymi, ale na 70mm jest wyraźnie lepszy.
 

Barta  Dołączył: 22 Wrz 2013
DA to naprawdę świetny obiektyw. Lekki, szybki. A, że bagnet plastikowy? No i co.Zmieniam w plenerze na kolanie, na szybko raz za razem i... nic. Czy ten straruch jest aż tyle lepszy, żeby ryzykować kupno używki, bez gwarancji? Szkiełko DA jest superaśne! Nie wiem jak dla profesjonalistów, ale tak na normalnie jest żyleta!
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Mam tego starucha. Mimo 20 lat jest szybki, celny i ostry. Chciałbym zobaczyć co zostanie z plastikowego DA 50/1.8 po 20-tu latach użytkowania. 4 lata temu zastanawiałem się co kupić DA 50/1.8 czy F 50/1.7. Ponieważ miałem już obiektywy serii F i znałem jakość ich wykonania padło na F 50/1.7. Przez te 4 lata nigdy nie żałowałem wyboru.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Narado napisał/a:
Chciałbym zobaczyć co zostanie z plastikowego DA 50/1.8 po 20-tu latach użytkowania.

Kubek do jogurtu już w 14 wcieleniu :evilsmile:
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Grzechotnik napisał/a:
Narado napisał/a:
Chciałbym zobaczyć co zostanie z plastikowego DA 50/1.8 po 20-tu latach użytkowania.

Kubek do jogurtu już w 14 wcieleniu :evilsmile:

Ze szkła też? ;-)
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
no na szło w jogurtach trzeba uważać, a zwłaszcza na szkło w produktach Nestle.

Wracając do tematu, posiadam DA 50 f1.8 i A 50 f1.7 powiem że manual pod względem optycznym bardziej mi odpowiada posiadam inny obiektyw z serii F ale ciemniejszy i powiem że porównując kolorystykę zdjęć DA i F brałbym F
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
unbreakable napisał/a:
...posiadam inny obiektyw z serii F ale ciemniejszy i powiem że porównując kolorystykę zdjęć DA i F brałbym F

Dziwne, mam zupełnie odwrotne spostrzeżenia 8-)
 
robert7704  Dołączył: 13 Mar 2015
Czołem. Jeśli można podepnę się pod temat z tym że mnie interesują różnice / przewagi FA 50mm f1.7 nad F 50mm f1.7.
Oczywiście chodzi o własności optyczne i pracę AF.
Używam obecnie A 50mm 1.7 i kocham to szkło za jakość obrazka ale przez cholerne okulary i pewnie brak umiejętności szybkiego focusowania manualnego przestrzeliłem zbyt dużo ujęć. Dlatego potrzebna mi wersja AF. Poradźcie proszę :mrgreen:
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
robert7704 napisał/a:
chodzi o własności optyczne i pracę AF

Właściwości optyczne powinny mieć takie same, bo to jest identyczna formuła optyczna (tak samo zresztą, jak i Twój A 50/1.7). FA ma masę porównywalną z A (odpowiednio 170 g i 165 g), F jest cięższy (200 g). W obydwóch AF realizowany jest w ten sam sposób, czyli przez ruch całego układu soczewek, więc powinien być tak samo szybki.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
W wersji F nie ma plastiku .... tak poza walorami optycznymi ;)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Narado, toć F-ka ma plastikowe poszycia i to w kiepskim guście :-P
FA jest ładniejszy, a kluczowe mechanizmy ma tak samo solidne jak starszy brzydal ;-)
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Ryszard, pewnie jest wiele ładniejszych obiektywów, a o ilości plastiku świadczy nawet waga obydwu. Miałem obydwa, pozostawiłem F.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Narado napisał/a:
W wersji F nie ma plastiku

Ależ jest: na pewno pierścienie ostrości i przysłony są plastikowe, zdaje się, że gwint filtrów (i całe otoczenie przedniej soczewki) też. FA ma całą obudowę plastikową i jest sporo mniejszy. Blok optyczny w obydwóch jest w oprawie metalowej.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Narado napisał/a:
Miałem obydwa, pozostawiłem F.

Ale wybierałeś tylko na podstawie składu materiałowego?
Technologia tworzyw sztucznych oraz ich mieszanek i kompozytów jest dzisiaj na wysokim poziomie. I bardzo dobrze, dzięki temu stać mnie na stałki DA "unlimited". Fajnie się kręciło M-kami, ale została mi już tylko jedna. Wolę plastik z AF i automatykami i naprawdę nie razi mnie żadna tandeta w DA35/2.4. Kupiłem używany i nadal jest z znakomitym stanie. A że rozleci się po 20 latach, zamiast po 200... niech mu będzie, hibernacji nie planuję ;-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
20 lat? ale argument ;) kupię 3 plasticzaki
i taka ciekawostka, obrazek, właściwie tabelka :mrgreen:

http://www.dxomark.com/Le...881_914_189_914
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Wybierałem na podstawie jakości wykonania która w wersji F bardziej mi odpowiadała. W zasadzie poza FA 100/2.8 macro wszystkie obiektywy FA odprzedałem.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Ryszard napisał/a:
FA jest ładniejszy, a kluczowe mechanizmy ma tak samo solidne jak starszy brzydal

Niestety ale nie, w przypadku 50mm F1,7 jest pewna znacząca różnica pomiędzy seriami F i FA.
Zarówno w serii F jak i FA , bloki optyczne przedni i tylny są metalowe i wzajemnie wymienne.
Jednakże korpus główny w który bloki są wkręcane w serii F jest metalowy a w serii FA już z tworzywa i to powoduje różnicę w masie obu obiektywów. Resztę obie serie mają porównywalną.

Co ciekawe w przypadku pięćdziesiątki o świetle F1,4 nie ma tej różnicy, w obu seriach korpus jest metalowy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach