lepmit  Dołączył: 19.12.2014
szpajchel napisał/a:
A ja właśnie z pełną premedytacją kupiłem CanoScan 9000F Mark II + SilverFast SE Plus.

Powiedz gdzie kupiłeś, bo aplikacja SilverFast SE jest trudna w zakupie. Kupiłeś razem ze skanerem czy osobno ?

[ Dodano: 2016-03-08, 15:12 ]
plwk napisał/a:
Też mam ten skaner ;-)

Ale bez SilverFast SE jak się sprawuje czy z podstawowym oprogramowaniem wystarcza ?
Czy dzisiaj wybrał byś go drugi raz - jeśli nie co co byś kupił...

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Używam z VueScanem, dla mnie SilverFast, który był w zestawie, jest niestrawny.

espresso  Dołączył: 30.04.2007
plwk napisał/a:
dla mnie SilverFast, który był w zestawie, jest niestrawny.
:-B Aczkolwiek VueScan ma dla mnie tez kilka mniej zrozumiałych okienek wyboru. Ale ponoć z kolei z SilverFast w wersji 8 daje ponoć lepsze skany.

Dada  Dołączył: 01.03.2007
Do wszystkiego można się przyzwyczaić, nauczyć obsługi, a z czasem polubić. RAW-y obrabiam najczęściej w sofcie Pentaxa (PDCU 4), a skanuję na dwóch Plustekach Silverfastem. :mrgreen:

espresso napisał/a:
Ale ponoć z kolei z SilverFast w wersji 8 daje ponoć lepsze skany.

Tak można wyczytać z testów i między innymi myślę o Plusteku który sprzedawany jest z 8 SF.
Jak się zastanowić, to sprzęt w środku za dużo się nie zmienia tylko programowo jest udoskonalane.

Gdy ja kupowałem Canona 9000F do każdego był w komplecie SF6.6 i PSE8. Nie było kompletacji bez tych programów.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
A'propos SilverFasta - wersje demo mają ograniczenia funkcjonalności, ograniczony czas działania, czy jedno i drugie?

Stempelek na obrazku.

Czad! :-P Czyli tylko do testowania. Ale jakby mój V500 Photo miał dzięki temu dostać choćby małych skrzydeł, to rozważę wydanie 40$ na pełną v_8.8.
Dzięki, Dada!

kojut  Dołączył: 13.04.2011
Ryszard, porównywałem SE z VueScan i wyniki były identyczne. Dla mnie wygodniejszy w obsłudze jest vue. Sprawdź obydwa zanim się zdecydujesz.

kojut, dzięki za podpowiedź. Jest parę rzeczy do sprawdzenia, dowiedziałem się co nieco z tego wątku. :->

kojut  Dołączył: 13.04.2011
No i dużo lepsze rezultaty (w b&w) uzyskuje się skanując bez odwracania i robić to następnie samemu metodą Alkosa w PS-ie (jak coś służę plikami).

kojut napisał/a:
No i dużo lepsze rezultaty (w b&w) uzyskuje się skanując bez odwracania i robić to następnie samemu metodą Alkosa w PS-ie (jak coś służę plikami).

O metodzie Alkosa czytam w wielu miejscach, ale nic o niej nie wiem. Proszę podaj mi namiar gdzie o tej metodzie przeczytam i chcę się jej nauczyć. Bardzo chciał bym również poznać sposób usuwania maski ze slajdów.

bakulik  Dołączył: 20.04.2013
lepmit napisał/a:
Proszę podaj mi namiar gdzie o tej metodzie przeczytam i chcę się jej nauczyć.

Jedyne dwa przyklejone wątki w dziale Skanowanie, w którym teraz piszemy…
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=5316
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=41130

lepmit napisał/a:
sposób usuwania maski ze slajdów

:?: Negatywy mają maskę, nie slajdy.

lepmit napisał/a:
Bardzo chciał bym również poznać sposób usuwania maski ze slajdów.

Sposób zdjęcia maski z negatywu barwnego jest opisany w wątku o "metodzie Alkosa". Ogólnie chodzi o to aby od skanu negatywu odjąć warstwę o kolorze maski. Dopiero po odjęciu maski odwracamy negatyw.

moonraker  Dołączył: 21.01.2016
Panowie jeszcze tak spytam odnośnie skanowania - czy istnieje coś takiego jak polecany film do późniejszego skanowania? W domyśle taki o drobnym ziarnie (czyt. wysokiej "rozdzielczości").
Jak wystrzelam superię 400 to w lodówce już czeka pan 400 ;) ciekaw jestem efektów.
No i jak dobrze pójdzie to już nie będę go naświetlał P30 bo... idzie do mnie Z-1 :evilsmile:

moonraker napisał/a:
czy istnieje coś takiego jak polecany film do późniejszego skanowania?
Dobry do skanowania jest Rollei Retro 80s. Bezbarwne podłoże, brak tendencji do zwijania. Do tego wysoka rozdzielczość oraz drobne ziarno. Dobra cena.

moonraker napisał/a:
No i jak dobrze pójdzie to już nie będę go naświetlał P30 bo... idzie do mnie Z-1
Dla filmu to bez różnicy w czym naświetlany. Istotniejszy jest obiektyw oraz oczywiście sposób wołania.

espresso napisał/a:
Dla filmu to bez różnicy w czym naświetlany.
Nie tak całkiem. O pomiarze światła zapomniałeś, jeszcze sposób ułożenia filmu w aparacie też nie jest bez znaczenia. O naświetlaniu Exifa w MZ-Sie nie wspomnę :-P

Dada napisał/a:
O naświetlaniu Exifa w MZ-Sie nie wspomnę
O, to, to.

moonraker  Dołączył: 21.01.2016
a z rzeczy które można potraktować c-41 lub e-6?

Cytat
Dla filmu to bez różnicy w czym naświetlany. Istotniejszy jest obiektyw oraz oczywiście sposób wołania.

To wiem, tylko tak na marginesie nadmieniłem ;)

[ Dodano: 2016-03-29, 22:30 ]
jakby ktoś był zainteresowany jak wyglądają skany b/w z minolty:
http://i.imgur.com/rSA0Fh8.jpg
http://i.imgur.com/BTXBS0k.jpg

[ Dodano: 2016-03-29, 22:32 ]
aha - T-MAX 400 + Z-1+Petri 50mm F2.0+troche lightooma ;)

Skocz do: