moonraker  Dołączył: 21 Sty 2016
Skaner do odbitek
Witam

Przerobiłem już temat skanowania negatywów (http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=50269), a teraz z innej beczki: chciałbym za jakiś czas ucyfrowić stare rodzinne zdjęcia - niestety nie posiadam negatywów, jedynie odbitki. W związku z tym pytanie: czy powinienem zwrócić uwagę na jakiś konkretny skaner? Czy są jakieś istotne właściwości których należy wypatrywać do takiego przeznaczenia czy raczej wystarczy pierwszy lepszy skaner z przyzwoitym DPI? Zaznaczam, że nie zamierzam skanować tym skanerem negatywów - do tego już mam dedykowany skaner minolty z którego jestem bardzo zadowolony.

Z rzeczy które mnie samemu przychodzą na myśl to to, że dobrze było by gdyby można było skanować do pliku RAW (do późniejszej obróbki w lightroomie). Ale nie orientuję się czy taka funkcja to standard w zwykłych skanerach czy raczej rzecz nieosiągalna.

Mam nadzieję, że nie powielam tematu już omawianego wcześniej - jeżeli tak to przepraszam i proszę moderatora o skasowanie tego tematu.

Pozdrawiam
K.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W zasadzie nada się do tego dowolny skaner płaski. Każdy ma wystarczającą rozdzielczość, aby móc zrobić kilkukrotne powiększenie, w stosunku do oryginału.
 

moonraker  Dołączył: 21 Sty 2016
Dziękuję - takiej odpowiedzi oczekiwałem ;)
A jeśli chodzi o kwestię RAWów to znalazłem odpowiedź tu: http://photo.stackexchang...into-raw-format
jeżeli ktoś jeszcze byłby zainteresowany.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ważne tu będzie oprogramowanie ułatwiające usuwanie wad zeskanowanych zdjęć.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Tak, zgadza się , VueScan to chyba najlepszy program do obsługi różnorakich skanerów.

[ Dodano: 2016-03-31, 15:43 ]
plwk, a czy takie ułatwienia nie są jedynie dla materiałów transparentnych?
 

moonraker  Dołączył: 21 Sty 2016
plwk napisał/a:
Ważne tu będzie oprogramowanie ułatwiające usuwanie wad zeskanowanych zdjęć.


No ale to już strona cyfrowa - tu raczej sobie poradzę ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
kojut napisał/a:
VueScan to chyba najlepszy program do obsługi różnorakich skanerów

Nie chodziło mi o zaawansowaną obsługę skanowania lecz o obróbkę gotowych skanów.
 

moonraker  Dołączył: 21 Sty 2016
W ramach zamknięcia tematu - przy okazji, że padła mi dedykowana minolta to zdecydowałem się na coś deko lepszego - nowego epsona v550. Myślałem z początku o używanym, ale stwierdziłem, że wolę sobie oszczędzić nerwów i wziąć coś z gwarancją..
Jestem świadomy, że efekty skanowania 35mm nie będą takie same jak z minolty, ale raczej przeżyję to mając za to możliwość skanu średniego i odbitek (no i chyba sprawniejsze skanowanie 35mm jako, że można mu wrzucić na raz 12 klatek).


-edit-

nieaktualne. minolta żyje :shock:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach