dellos  Dołączył: 08 Gru 2010
Phocus by Hasselblad 2.9.2
Cześć wszystkim, mam pytanie do tych, którzy używają darmowego oprogramowania Phocus by Hasselblad.

Zainstalowałem wersję 2.9.2 pod testy i mam problem z bezstratnym exportem z TIFF na TIFF czy JPG na JPG.

Mam pliki w Tiff'ach i ładuję sobie je do Phocusa robię podstawowe retusze robię export w najwyższej jakości ale np. z pliku 109MB robi mi się plik 34MB. Pojawia się też pixelizacja, w stosunku do oryginału. Nie robiłem, żadnych wyostrzeń etc. tylko kontrast zmiana i drobne poprawki.

Czy jest możliwość wykonania exportu bezstratnego i jak ??
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Do tej pory chyba na naszym forum nie było za wiele o tym oprogramowaniu.
Postanowiłem więc na próbę zainstalować.

Nie podeszło. Po pierwsze - skala ekspozycji jedynie ±2EV. Ruszanie pozostałymi suwakami również nie daje spektakularnych efektów. Myślę, że to po prostu oprogramowanie pod sesje studyjne, gdzie ekspozycje i kontrastu ustawia się lampami/zastawkami i nie ma potrzeby nadrabiania tonalności ujęcia właściwościami matrycy - jednym słowem, to oprogramowanie nie pokaże potęgi współczesnych przetworników.
Narzędzia standardowe jak na typową wywoływarkę RAWów, tym niemniej do Lightrooma czy C1 droga daleka.
I najważniejsze: producent chwali się obsługą ok. 200 aparatów (i wielu plików, m.in. DNG). Mi nie udało się w wciągnąć do programu ani plików z K5 (dng) ani z D750 - program ich po prostu nie widzi (do zabawy ściągnąłęm sample Hassela z netu). Natomiast przy plikach JPG czy TIFF nie działa część suwaków (ekspozycja, recovery, shadow fill, ...).

Dellos - a zmieniałeś ustawienia eksportu w zakładce Eksport? U mnie nie było z tym najmniejszych problemów, zarówno z plikami JPG jak i TIFF.
 
dellos  Dołączył: 08 Gru 2010
Bo 200 aparatów jest obsługiwane tylko pod Mac pod PC tylko Hasselblad. Już uporządkowałem sprawy z exportem. Fakt 2.9.2 to "średnie możliwości" ale nadchodzi 3.0, który dodatkowo dostał maski + pędzle... myślę, że warty zabawy. Więcej info:

https://www.youtube.com/watch?v=DMebEmPO1Ew

Myślę, że wersja 3.0 może być tym czego potrzebowałem do obróbki prostej zdjęć. Nie piszę o jakiś zaawansowanych retuszach etc. bo nie o to chodzi dla mnie w tym sofcie.

Fakt, Lightroom czy Capture One to wyższa półka softu... ale cena inna...

...i tu się pojawia pytanie, na ile kto używa oprogramowania? Ja domyślnie i tak pracuję na Tiff'ach bo robię analogiem -> skanowanie -> lekka obróbka kontrastu etc.

Dla zastosowań obróbki analoga, praktycznie brakowało mi w 2.9.2 tych masek i pędzli, jak wejdzie wersja nowa to na pewno zostanie u mnie na dłużej.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jeżeli nie pracujesz na RAWach darowałbym sobie wywoływarkę - o wiele lepszym rozwiązaniem jest GIMP tudzież za stosunkowo niewielką opłatą PS Elements czy też PaintShop PRO, tudzież przy mniejszych obrazkach korzystałbym ze strony Pixlr Editor. Ewentualnie czekał na Affinity pod windę.
Drobne korekty z kontrastem/kolorami dostępne są w większości przeglądarek - chociażby Zoner Free.
Ale przede wszystkim zainstalowałbym i pobawił się Google Nik Collection - są osoby, którym wystarcza to (od niedawna) darmowe oprogramowanie do wszystkiego.
 
dellos  Dołączył: 08 Gru 2010
Zobaczymy co tam się uda... Gimp jest dla mnie łopatą kompletną nie lubię i nie sprawia mi w nim praca przyjemności. Zaraz oblookam Google Nik Collection. Pracuję na Mac'u więc wersja pod windę nie jest mi potrzebna.

Jeśli już bym miał kupować oprogramowanie pod siebie to pewno Capture One od Phase One ale nie podebrałem jeszcze decyzji. Pracuję na dużych plikach więc część softu mi odpada, bo 1 skan ma przeciętnie między 200 a 450MB.

Standardowo mam:

Skanowanie -> obróbka cyfrowa -> i tu albo druk wielkoformatowy albo odbitka ręczna z rzutnika cyfrowego

Szukam softu łatwego i miłego ale też z dobrym exportem przerobionych plików pod druk w najlepszej jakości z pliku wyjściowego.

Tak czy siak czekam na Phocus 3.0 żeby zobaczyć efekty exportu i poprawki plików. A też się przyda czasem pod X100 i A7RII do zabawy z RAW jednocześnie :)
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Nie uzywalem jeszcze Phocusa, pewnie zaraz sprobuje :)

Mozesz tez poszukac na alledrogo starszych wersji Lightrooma - nie musisz miec lejtest and grejtest. Przynajmniej ja stwierdzilem, ze nie musze i jakos zyje :mrgreen:

pz
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Skoro masz Maca, to dlaczego nie Pixelmator? A jeśli masz aparat Sony, to Phase One daje za darmo Capture One Express.
 
dellos  Dołączył: 08 Gru 2010
Tak ale to jest Capture One pod Sonego tylko... za pełną wersję otwartą i tak trzeba dopłacać. Ja sobie zawsze testuję ciekawe rozwiązania za darmo :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Owszem, jedynie pod Sony, ale za darmo. Natomiast nadal polecałbym albo Pixelmatora albo Affinity (czyta RAWy).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach