M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Żarówka mleczna Dr Fischer czy led ?
Ogromną zaletą żarówki ledowej jest mała temperatura. Proste negatywy średnioformatowe (zwłaszcza te cieńsze) w karetce bez szybek, nie ulegną wygięciu przy dłuższych ekspozycjach. Są już dostępne żarówki ledowe, które dają moc ok. 150w.
Będzie jakaś różnica w naświetlaniu negatywu między żarówką np. Dr Fischer (Żarówka mleczna 150W) a żarówką ledową, o podobnej mocy :?:
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Czy taka żarówka 150w fizycznie się zmieści do powiększalnika? Sam mam żarówki led ~1640lm, ale to jest 20W (odpowiednik 150w) i jest to fizycznie ze 3 razy większe od zwykłej żarówki ;-)
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Czy taka żarówka 150w fizycznie się zmieści do powiększalnika?
Są większe i mniejsze powiększalniki. Przed chwilą wkręciłem żarówkę 200w do magnifaxa i jeszcze trochę luzu zostało.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Z LEDami może być problem z naświetlaniem papierów MG, ze względu na wąskie widmo. Cała dyskusja jest na ten temat na Koreksie.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Z LEDami może być problem z naświetlaniem papierów MG, ze względu na wąskie widmo. Cała dyskusja jest na ten temat na Koreksie.

J.A. z forum korex, nie ma z tym problemu :
Cytat
Wczoraj przetestowałem taką eko-light ciepły biały 10W 950Lm. To podstawowe parametry. Na opakowaniu jest jeszcze z ciekawych rzeczy. ON/OFF 30 000x, Ra >80 CRI. 10W = 80W dla tradycyjnej żarówki. I bardzo ciekawy parametr - czas zapłonu = 0,1 s.
W powiększalniku była do tej pory 75W opalowa żarówka Osram. Pomiar światłomierzem punktowym na świecącą bańkę daje 1/1000s f/11. Na tego leda 1/1000s f/8 (4), w nawiasie dziesiętne EV.
Czyli lepiej niż dedykowana o pół przesłony.

Lampka sprawiła się świetnie. Cena = 19 zł, czyli taniej niż dedykowana 75W opalowa.
Są jeszcze 6000K, czyli mogą być lepsze dla wyższych kontrastów.


Czy na tym forum pracuje jeszcze ktoś na powiększalniku :cry:
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
M.W napisał/a:
Czy na tym forum pracuje jeszcze ktoś na powiększalniku :cry:

Tak, ale na Krokusie, a jak stwierdzono w linku, który podałeś, ten powiększalnik się do niczego nie nadaje :-P
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
A jakże. ale mój Opemus woli ciepełko, ja w piwnicy też. Cena atrakcyjna, choć nie pamiętam kiedy żarówkę zmieniałem.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Zainspirowany dyskusją nt. wyższości Świąt jednych nad drugimi, przeprowadziłem kilka eksperymentów.
Wsadziłem do powiększalnika żarówkę LED.
Ponieważ miał to być eksperyment, więc zacząłem od najmniejszego z moich powiększalników, czyli poradzieckiego walizkowca UPA 514. Włożyłem do środka żarówkę (choć chyba nie jest to nazwa dobra dla LEDa) o mocy 6,5 W na trzonku GU10, białą zimną (6000K), kąt świecenia 120 st. bodajże 11 diód SMD pod matowym plastikiem - kupiona w OBI za 7,49 zł) Musiałem dla równego pokrycia kadru przestawić oprawkę ( GU10 montowana w chińskiej przejściówce do gwintu E27) - w dół jakieś 4-5 cm. Przy okazji zrobiłem parę innych modyfikacji, jak np. dorobiłem ramki bezszybkowe, zmiana śrub mocowania kolumny itp. W sumie wyszło całkiem udane urządzenie i bardzo małe !! Ortodoksi oczywiście stwierdzą, że poniżej Magnifaxa, lub Beselera to nie jest powiększalnik, ale takie stwierdzenia mam w im poważaniu. Ja go lubię i zdjęcia fajnie tym się robi (nawet AF ma)

Wracając do "żarówki" - jestem zaskoczony ilością światła i jasnością. Czasy naświetlania bardzo krótkie, nawet za krótkie chwilami. Problem nagrzewania się oczywiście nie istnieje. Stałość barwy światła rozwiązana, choć to nie jest jakiś wielki problem dla materiałów BW.
Sprawdziłem także dwa inne LEDy, również na GU10. Jeden podobny do opisanego, ale tylko 4,5 W. Działa podobnie, ale tu już tego światełka trochę jest za mało. Druga to 6W tyle tylko, że o barwie ciepłej (3000 K) i ta jest do niczego. Ewidentnie świeci na żółto i i tego papier za bardzo nie lubi - Światło niby jest, ale czasy naświetlania są nieprzewidywalne dla różnych papierów, zwłaszcza MG. Tak więc pierwszy wniosek - musi być zimna !
Druga istotna rzecz. Z trzech posiadanych przeze mnie zegarów tylko jeden pracuje poprawnie. Pozostałe dwa (wszystkie są poradzieckie) są na triakach i niestety prąd pobierany przez LEDa jest zbyt mały, aby triak go wyłączył. Czas mierzy dobrze, ale po skończeniu odliczania albo świeci dalej, albo sobie zaczyna migać. Tak więc to trzeba sobie sprawdzić.

Eksperymentów na tym nie koniec. Następny w kolejce jest Magnifax 3a i tu zadanie jest poważniejsze, bo ma pracować z formatem 6x9 i jeszcze dobrze byłoby gdyby z głowicą Meochrom :-P
O wynikach eksperymentów będę informował.
Przy okazji zapytam - nie ma jakiś ciemniak zbędnego pierścienia pośredniego Meopty M23,5 na M39 do mocowania obiektywów ?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Bardzo istotne informacje, dzięki. Co do przejścia, to sprawdzę kiedyś kupiłem anareta z takim pierścieniem.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Druga to 6W tyle tylko, że o barwie ciepłej (3000 K) i ta jest do niczego. Ewidentnie świeci na żółto i i tego papier za bardzo nie lubi - Światło niby jest, ale czasy naświetlania są nieprzewidywalne dla różnych papierów, zwłaszcza MG. Tak więc pierwszy wniosek - musi być zimna !
To która będzie lepsza dla materiałów BW - 6000k czy 6500k. I czy taka żarówka daje stałą temperaturę barwową, czy ma wahania, jak to podaje producent "5700 - 6500K (zimna biała)" ?
Cytat
Druga istotna rzecz. Z trzech posiadanych przeze mnie zegarów tylko jeden pracuje poprawnie. Pozostałe dwa (wszystkie są poradzieckie) są na triakach i niestety prąd pobierany przez LEDa jest zbyt mały, aby triak go wyłączył. Czas mierzy dobrze, ale po skończeniu odliczania albo świeci dalej, albo sobie zaczyna migać. Tak więc to trzeba sobie sprawdzić.
Czy z zegarem ciemniowym k19S też mogą wystąpić problemy ?
Cytat
Następny w kolejce jest Magnifax 3a i tu zadanie jest poważniejsze, bo ma pracować z formatem 6x9
Czekam na dalsze informacje z niecierpliwością.
Cytat
głowicą Meochrom
No właśnie jak to jest do końca z tą głowicą Meochrom. Zakładając taką głowicę na Magnifaxa 3, będę miał powiększalnik dyfuzyjny czy powiększalnik kondensorowy. I czy ta głowica Meochrom jest na halogen czy zwykłą żarówkę na gwint e27 ?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
ad.1 Ja zastosowałem 6000K i jest dobrze. Na pewno 3000K jest źle. Dalszych eksperymentów (z 6500) nie widzę potrzeby robić. Używałem papieru Agfy (stare oryginalne, nie jakaś agfaphoto0, Foma Variant, Foma Speed i Ilford Art300.
ad.2 Nie wiem, nie mam K19s. Wydaje mi się, że tam w obwodzie WN jest przekaźnik, więc powinien działać dobrze. Problem dotyczy zegarów z triakami, w pełni elektronicznych.
ad.3 Musisz uzbroić się w cierpliwość.
ad.4 Moim zdaniem jest to układ pośredni. W Opemusie 5a, który od lat używam z głowicą Meochrom 3 zgodnie z zalecaniem producenta jest zamontowany kondensor, ale jest także i szybka rozpraszająca matowa pod nim. Głowica jak wiadomo świeci powierzchnią płaską , na którą jest skierowane światło z żarówki halogenowej z lustrem (oryginalnie 12V/100W, u mnie 50W). Układ działa, naświetla dobrze, pokrycie kadru równe i nie mam zamiaru zaprzątać sobie głowy tym rozwiązaniem. Magnifaxa mam trochę zdekompletowanego (m.in brak żarówki), ale mam drugą głowicę Meochrom 2 (też bez żarówki) więc będę eksperymentował. Fabrycznie do głowicy Meochrom dla Magnifaxa ma być zamontowany element przejściowy (mam) w którym także ma być szybka matowa. Z rysunków w dokumentacji wynika, że kondensor także pozostaje. W przeciwieństwie do Opemusa 6 i Magnifaxa 4 gdzie stosowane są głowice Meochrom 4, Meochrom 3 nie jest przystosowany do tzw. komór mieszania i tą rolę spełnia właśnie ta matowa szybka. Jest to wygodniejsze nieco, gdyż zmiana formatu filmu pociąga za sobą konieczność wymiany komory na inną, a ceny tego kawałka styropianu i dostępność ich dla niektórych formatów przyprawia o ból głowy.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Gdzie można uzyskać dostęp do takiej wiedzy? Robiłem dawniej na Krokusie, teraz na Opemusie 6 i właściwie nigdy nie zastanawiałem się jaka to głowica, lustro czy kondensor, rozpraszacze, komory mieszania itd. Chętnie dowiedział bym się o wpływie poszczególnych rozwiązań na efekt na papierze BW.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Mike Johnston? Czytałem. Dzięki za linki. Ale dla mnie, to jak czerpać wiedzę o świecie z Fokusa, bez umniejszania fachowości autora (którego bardzo cenię), bo to tylko felietonik. Czuję, że to sprawa doświadczenia własnego, a zważywszy na to, że nie będzie mi dane wypróbować różnych rozwiązań, pozostanę przy tym co wiem i co mam okazję od czasu do czasu (dzięki kolegom z forum) poczytać. :-B
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
rychu, podaj na PW maila, to podeślę Ci jakieś pliki z literaturą, co mam.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Magnifaxa mam trochę zdekompletowanego (m.in brak żarówki), ale mam drugą głowicę Meochrom 2 (też bez żarówki) więc będę eksperymentował.

Dada i jak tam Magnifax ?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Pomalutku zabieram się do niego.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach