Endriu 24  Dołączył: 14 Lip 2014
  [lampa] Problem z błyskiem na 2 kurtynę
Witajcie!
To mój pierwszy post na tym forum. Niestety jestem zmuszony napisać go w tym dziale.
Jak w temacie mam problem z błyskiem na tylną kurtynę. Po ustawieniu w body (K-r) błysku na 2 kurtynę lampa (Metz 44 AF-1) zawsze błyska na 1 kurtynę. Nie wiem w czym leży problem czy w lampie czy w body. Dodam jeszcze, że wbudowana lampa w moim body się nie ładuje, ale nie wiem czy ma to jakikolwiek z wiązek z błyskiem lampy zewnętrznej na 2 kurtynę :/
Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź :-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Niestety - mimo opisu zarówno w katalogach jak i instrukcji o możliwości wyzwolenia lampy z synchronizacją na 2 kurtynę z Pentaxem w 44 AF 1/2 nie da się tego zrobić.
Pisałem w tej sprawie do FotoTechniki (serwis gwarancyjny Metz). Dostałem taką odpowiedź:

Cytat
Zasadniczo lampa Mecablitz 44 AF-2 digital umożliwia również synchronizację na drugą kurtynę. Jednak ta funkcja jest dostępna tylko wtedy, gdy synchronizację można ustawić w aparacie. Wspomniany aparat Pentax K-50 wyposażony jest w ustawienia dla synchronizacji ale niestety to ustawienie jest przeznaczone tylko dla wbudowanej lampy błyskowej aparatu. Ustawienie synchronizacji w aparacie nie działa dla zewnętrznej lampy błyskowej. To dlatego synchronizacja na drugą kurtynę nie działa z lampą błyskową Mecablitz 44 AF-2 digital Pentax wraz z Pentax K-50.


Zasadniczo umożliwia, ale... nie umożliwia.

Czy ktoś z forumowiczów posiada np. K-50/K-30/K-r itp. i którąś z lamp systemowych AF 540/360 i może potwierdzić czy działa wyzwolenie na 2 kurtynę?
Bo jeśli tak (a w instrukcji K-50 stoi, że tak) to bez sensu jest tłumaczenie serwisu, a wina leży raczej po stronie softu Metza.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Color napisał/a:
540/360

W tych urządzeniach (jak i Metzach 48/50/52) błysk na drugą kurtynę ustawiasz z pozycji lampy. Jedynie 44-ka wymaga informacji z body aparatu.
 
Endriu 24  Dołączył: 14 Lip 2014
Dzisiaj w celu testu podpiąłem mojego metza 44 AF-1 (przeznaczony dla pentax) do Nikona D7100 kolegi i okazało się, że z Nikonem bez problemu błyska na 2 kurtynę. Z kolei do mojego Pentaxa K-r podpiąłem manualną lampę YN 560 II i mimo tego, że umożliwia ona ustawienie błysku na tylną kurtynę nie udało mi się tego uzyskać :( próbowałem wiele kombinacji ustawień lampy i aparatu... Bezskutecznie
Czy w takim razie z tym korpusem (K-r) nie ma możliwości wyzwolenia zewnętrznej lampy na 2 kurtynę ?
+ jak to jest w przypadku lamp systemowych ?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Endriu 24 napisał/a:
z Nikonem bez problemu błyska na 2 kurtynę

Pentax i Nikon mają podobne stopki. Widocznie body Nikona podaje odpowiednią informację do lampy a body Pentaksa tego nie czyni lub czyni w sposób niezrozumiały dla tego urządzenia. Jednak projektując lampę Metz musiał o tym wiedzieć stąd dziwnym jest wprowadzanie w błąd użytkowników.
Endriu 24 napisał/a:
YN 560 II

Czy ta lampa oferuje taki tryb pracy z Pentaksem?
Endriu 24 napisał/a:
Czy w takim razie z tym korpusem (K-r) nie ma możliwości wyzwolenia zewnętrznej lampy na 2 kurtynę ? + jak to jest w przypadku lamp systemowych ?

Ma taką możliwość. Napisałem powyżej.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
W instrukcji do lampy w sekcji opisującej funkcje dostępne dla Pentaxów nie ma opisu 2 kurtyny. Dla innych marek 2 kurtyna jest wymieniona. Czyli tak jak u Microsofta - nie błąd tylko tylko cecha.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach