ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Gwiazdor napisał/a:
A moja ładowarka odmawia przełączania wskazań - tak jakby środkowy guzik nie działał. :-(
Ja musiałem rozebrać ładowarkę i lekko podgiąć te blaszki które "udają" przyciski. Teraz działają dobrze ale rozwiązanie przycisków które zastosowali jest kiepskie.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Po prostu ładowarka pokazała Ci środkowy.. przycisk.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Marooned napisał/a:
Patrzysz na butelkę i od razu widzisz jaki jest poziom (napięcie [V]), ale nie wiesz ile jest litrów (pojemność [Ah]) póki nie wylejesz całości do miarki (rozładowanie) oraz nie nalejesz z miarki (ładowanie).

W skrócie: do zmierzenia napięcia wystarczy ułamek sekundy; do zmierzenia pojemności trzeba czasu by rozładować/naładować i mierzyć ile to trwało i jakim prądem.


A ja dodam dla utrudnienia :-P

A to symbol prądu
mA (1A = 1000mA)
h to symbol godziny
mAh to miliamperogodzina

Jeżeli będziesz rozładowywał prądem 1000mA
i rozładujesz aku do zera w godzinę to to oznacza że aku ma pojemność 1000mAh
Albo inaczej:
Rozładowujesz prądem 250mA
Aku się rozładowało w np.5 godzin czyli
250mA x 5h = 1250mAh

A żeby było jeszcze dziwniej (Tu akurat przykład @Marooned z butelką się nie sprawdzi)
W aku o pojemności np. 2000mAh (2Ah) musisz władować więcej energi np.2400mAh by był naładowany do pełna.
I niestety niektórzy mylnie uważają że to jest pojemność akumulatora.

Zmierzenie pojemności tak jak zauważył Dada musi potrwać i jest uzależnione od prądu rozładowania jaki wybierzesz (nie wiem czy w ładowarce z tematu jest taka możliwość).
Im większy prąd rozładowania wybierzesz tym szybciej uzyskasz wynik ale ten wynik będzie mniej precyzyjny.

Napięcie tak naprawdę daje jakieś informacje gdy aku jest w miarę dobry,w miarę starzenia się aku różnie ztym bywa.
Gdy aku zacznie padać napięcie ładowania może wzrosnąć nawet do 3V! (na mojej MHC-9000)
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Po włożeniu baterii do ładowarki nie mogę wybrać szybszego trybu ładowania np. 500 czy 700, przycisk Current nie reaguje. Poza tym wszystko inne działa, co może być nie tak?

Jak ładuję Eneloopy Pro 2500 mAh to pokazuje mi naładowanie do ok. 2000, czy ona ładuje do końca czyli do 2500 czy tylko nie pokazuje?

Ma już parę ładnych lat. Jaka jest teraz najlepsza na rynku?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
FraZa napisał/a:
Po włożeniu baterii do ładowarki nie mogę wybrać szybszego trybu ładowania np. 500 czy 700, przycisk Current nie reaguje. Poza tym wszystko inne działa, co może być nie tak?

Najprostrze co przychodzi do głowy to popsuty przycisk (jak napisałeś 'ma już parę lat')

FraZa napisał/a:
Jak ładuję Eneloopy Pro 2500 mAh to pokazuje mi naładowanie do ok. 2000, czy ona ładuje do końca czyli do 2500 czy tylko nie pokazuje?

Ładowarka nie pokazuje do ilu mAh naładowała akumulator, pokazuje ile energii "władowała" do akumulatora. By pokazać do ilu mAh jest naładowany akumulator musiała by go rozładować.

Zrób eksperyment.
1 - Naładuj eneloopy na full (do ilu uzna ładowarka) najlepiej parę sztuk
2 - Rozładuj w ładowarce, sprawdzając pojemności eneloopów (o ile dobrze pamiętam to opcja Test)
3 - Naładuj ponownie

Wynik z punktu 2. będzie pojemność ogniwa.
Wynik z 3. ile ładowarka musi "władować" by naładować ogniwo do pełna (da rozeznanie o stanie ogniwa)

Najlepiej by w eksperymencie brało udział więcej takich samych akumulatorków, będzie można ocenić gdzie mniej więcej leży problem.
Jeżeli wszystkie np. eneloopy pro 2500 w punkcie 2. uzyskają podobny wynik niedoładowania to wina ładowarki będzie bardziej oczywista.

FraZa napisał/a:
Ma już parę ładnych lat. Jaka jest teraz najlepsza na rynku?

Ja używam MAHA MH-C9000 ale to raczej nowość nie jest (ale nie narzekam) :-P
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Dzięki, sprawdze
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
FraZa, w mojej mam podobnie z przyciskiem current, z przyciskiem mode bywa jeszcze gorzej, czasami muszę męczyć się długo aż odpali, bywa to irytujące, tak jakby coś "zaśniedziało" ?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Może rzeczywiście rozbierzcie i przeczyśćcie styki? Ja mam swoją nie do końca pamiętam ile, ale ze 2 lata może bym obstawiał i nadal działa jak nowa.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
FraZa napisał/a:
Poza tym wszystko inne działa, co może być nie tak?


Rozbierałem swoją bo u mnie kiepsko działa przycisk Mode. Nie ma mikro przełączników tylko ordynarna blaszka stalowa wytłoczona sferycznie i pod naciskiem robiąca pyk i zwierająca styk. Jakby pokombinować to może da radę włożyć mikro przełączniki. - ilustracja jest tutaj: http://i.pbase.com/v3/54/....CIMG0821_s.JPG

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach