matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
gezeb napisał/a:
Widuję na ebayu w normalnych, najwięcej z Japonii

Dolicz vat i przesyłkę i już nie jest tak normalnie...
gezeb napisał/a:
z Europy się pojawiają

Obecnie są... dwa. Ten z Niemiec ma faktycznie całkiem niezłą cenę jak na K-5IIs (2500zł). To jest jednak nadal bardzo dużo pieniędzy za kilkuletni sprzęt.

Ale w sumie nie ma o czym dyskutować ;-)

Jeśli jest opcja kupienia K-5IIs to ja bym właśnie taki brał, ale jeśli takiej opcji nie ma to poleciłbym jednak K-3.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Dokładnie , k-5IIs jest warta 2500 nawet używana więc o absurdalnej cenie to można mówić ale tej z UK za nówkę sztukę ~3900. Bo co niby straciła od premiery, nie licząc tych kilka tysięcy klapnięć? Zdjęcia robi gorsze bo używana? A na ebayu kilka dni temu była chyba z Belgii za 1800, gdzieś w połowie kwietnia z Francji w podobnej cenie.
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
gezeb napisał/a:
A na ebayu kilka dni temu była chyba z Belgii za 1800, gdzieś w połowie kwietnia z Francji w podobnej cenie.

No super, za taką cenę to nei ma co się zastanawiać. Tylko to jest polowanie na białego kruka dlatego nei ma co się nastawiać na kupno K-5IIs. Jak się uda to super, ale można by kilka mieisęcy stracić jeśli się człowiek uprze go kupić za jakąś konkretną kwotę.

espresso napisał/a:
Czy podaż i popyt nie jest najlepszym wyznacznikem wartości?

Popyt i podaż jest najlepszym wyznacznikiem ceny. Jeśli przeliczyć wartość wyłącznie na cenę to się zgadza :-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Paffcio napisał/a:
Obraz z k3 jest ostrzejszy, b. fajnie "cropuje" się ptaszki, ale obrazek... hmmm... nie wiem...


Na początku faktycznie trudno jest się przyzwyczaić do tego obrazka ale jeśli już się oswoimy to jest tylko lepiej.
 

Litwin  Dołączył: 18 Maj 2011
Zakładając, że k5IIs nie ma mając do wybory K5II a K3???
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Paffcio napisał/a:
Dobra, a mógłby ktoś rzucić przykład tej "lepszości" matrycy K5IIs nad K3?
A te dwa obrazki z testu K-3, pokazujące ciągnięcie cieni, nie mówią wystarczająco dużo?
http://www.pentaxforums.c...9/IMGP2810s.jpg
http://www.pentaxforums.c...9/IMGP6200s.jpg
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Litwin napisał/a:
Zakładając, że k5IIs nie ma mając do wybory K5II a K3???


Nie ma większej różnicy. To jaki efekt osiągniesz będzie zależało głównie od twojej umiejętności obrabiania RAW i umiejętności naświetlania. Jeżeli jesteś zaawansowany, to być może w pewnych okolicznościach K5II(s) będzie trochę lepszy. Ale minimalnie większe szumy K3 można zniwelować przez przeskalowanie do 16Mp.
Zdolni ludzie potrafią generować świetne obrazki nawet z matryc uznawanych za dużo gorsze od tych w K5 i K3. Sam aparat i jego matryca to jedno. Umiejętności prawidłowego naświetlania to drugie. Wyciąganie z cienia o 4EV nie może być normą - to tylko możliwości ratunkowe.
Ja osobiście gdybym miał kupować i nie miał możliwości kupienia w dobrym stanie K5II, lub K5IIs w cenie adekwatnej dla starego nie produkowanego modelu (dla mnie max 2000PLN K5II i 2600PLN K5IIs ) kupiłbym K3.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
tomek_j napisał/a:
Nie ma większej różnicy.
Jest różnica i to spora, bo niuanse matrycy, to tylko jeden aspekt sprawy. Na plus w K-3 jest AF-C, na minus opóźnienie lampy w P-TTL choćby.
A wracając jeszcze do matryc, K-5II ma stosunkowo mocny filtr AA, więc nie daje tak wysokich rozdzielczości jak IIs, niewyostrzony obrazek jest o wiele bardziej miękki i potrzebuje pre-sharpeningu by tę miękkość zniwelować, to z kolei podbija szum. Z drugiej strony zwykła II to mniejsze ryzyko mory a pisałeś coś o ślubach, gdzie ryzyko jej złapania jest akurat podwyższone, a używane czułości niespecjalnie wyśrubowane.
IMHO współpraca z lampą jest tu kwestią kluczową.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
matzll napisał/a:
Ten z Niemiec ma faktycznie całkiem niezłą cenę jak na K-5IIs (2500zł). To jest jednak nadal bardzo dużo pieniędzy za kilkuletni sprzęt.


Muszę się pochwalić - z Włoch za 1750 zł + 100 za przesyłkę. Przebieg 7500. Jeszcze na gwarancji. Właśnie go pakują :)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Kiedyś też stałem przed podobnym dylematem i na korzyść K-3 przeważyły tryby filmowania. Szczególnie zniechęciło mnie do K-5IIs ograniczenie czasu nagrywania filmów FullHD do 5 minut i 20 sek. Ale dla każdego oczywiście co innego może być ważnego. Tutaj krótkie podsumowanie różnic: K-5IIs vs K-3
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio napisał/a:
na korzyść K-3 przeważyły tryby filmowania.
Szczerze mówiąc, to akurat tryb filmowy w K-3 ma tyle samo plusów, co minusów względem K-5. M, czy TAv i gniazdo słuchawek albo lepsza kontrola nagrywania dźwięku przez puszkę, niespecjalnie rekompensuje elektroniczną stabilizację, zamiast mechanicznej, crop w trybie filmowym, czy kiepskie 22Mbps H.264 vs ponad 90Mbps MJPEG w K-5.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
A w czym MJPEG jest niby lepszy od H.264? Jakoś przykładowe filmy z K-5II jakie znalazłem w sieci nie zachwycają jakością. Kompresja H.264 przynajmniej nie zżera tak gigabajtów z karty pamięci. Co do stabilizacji mechanicznej to pewnie jest lepsza ale jak trzymamy nieruchomo aparat. Zakres korekcji położenia matrycy jest zbyt mały aby skutecznie redukować większe ruchy rąk.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio napisał/a:
A w czym MJPEG jest niby lepszy od H.264?
W tym, że jest słabo skompresowany i nie ma kompresji międzyklatkowej. H.264 jest wydajniejszy, ale to nie znaczy, że lepszy jakościowo, zwłaszcza w przypadku tak niskiej przepływności, jak w przypadku K-3. Jakość filmów z K-5 jest zauważalnie lepsza od tej z K-3, oczywiście kosztem rozmiaru plików, a co za tym idzie ich długości. Kontrola nad parametrami jest bez porównania lepsza w K-3 to oczywiście też fakt. A co do stabilizacji mechanicznej - polecam wypróbować, daje radę nieporównywalnie lepiej niż elektroniczna, to był ogromny atut starszych Pentaksów, nawet jeśli pociągało to za sobą konieczność użycia zewnętrznego rejestratora dźwięku... Pomijam już kwestie dodatkowego cropa, wymuszoną przez elektroniczną stabilizację...
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Ja jakoś nie zauważyłem tej "zauważalnie lepszej jakości". To, że film MJPEG jest mniej skompresowany to nie znaczy, że obraz jest dużo lepszej jakości. MJPEG to stary algorytm kompresji o słabej wydajności. Tak prawdę mówiąc to ani K-5II ani K-3 nie produkują filmów w jakości nadającej się do jakichś poważniejszych rzeczy więc jak mam już wybierać z tych dwóch formatów to wolę mniejsze pliki z K-3.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio napisał/a:
To, że film MJPEG jest mniej skompresowany to nie znaczy, że obraz jest dużo lepszej jakości.
Ogólnie tak, ale akurat w tym przypadku znaczy, bo różnica jest po prostu zbyt duża. Gdybyśmy mówili o h.264 z przepływnością na poziomie powiedzmy nawet 50Mbps, to byłaby inna sprawa, choć wciąż dużo wygodniejsze w obróbce są MJPEGi. BTW, to, że MJPEG jest stary, to jeszcze wcale nie znaczy, że wyszedł z użycia, zwłaszcza w przypadku bardziej zaawansowanych zastosowań.
A co do jakości - ujęcia z mojego K-5 były montowane z klipami z równolegle kręcącego Canona (trzycyfrowego - nie pamiętam w tej chwili, czy to był 700D, czy 650D) i wyraźnie odstawały na plus. Oczywiście w tej chwili jakość znowu poszła do przodu i Canony (zwłaszcza bez Magic Lantern) nie są już wyznacznikiem niczego, ale wtedy nie było się czego wstydzić. Parę lat później K-3 był już zdecydowanie "pod kreską"...
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
To widocznie na złe przykłady trafiłem bo nie widzę tej znacznej różnicy na korzyść MJPEG.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Litwin napisał/a:
K5IIs -raczej temat słabo osiągalny na chwilę obecną w PL.

Pisać do mnie, bo się kurzy na półce.... :)
 
arekzg  Dołączył: 30 Wrz 2015
Jak tak czytam o KAczy, to nic, tylko walnąć baranka w ścianę.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
espresso napisał/a:
romeck napisał/a:
Pisać do mnie, bo się kurzy na półce.... :)
Wystaw na giełdę. :evilsmile:

gdyby była giełda to bym wystawił Sigmę 17-50/2,8. Ale nie ma to jak wystawić?
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Miałem K-5II i w grudniu sprzedałem i kupiłem K-5IIs nowy z 3 letnią gwarancją.
Obrazem w porównaniu do K-5II rozpieszcza.
Przymierzam się do kupna K-1 i nie wiem czy K-5IIs będzie korpusem dochodzącym czy go sprzedam. Obecnie mam ok 3000 klapnięć

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach