Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Czy to czasem nie ten wynalazek, co go sołtys promował :-P w Chabówce ? Spytaj sołtysa, albo plwk. Oni to chyba wtedy testowali..
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Wrr... Zawiesiła mi się przeglądarka, wcięło post i teraz tylko skróty-hasła bardziej i może nieco chaotycznie...
Ciągle tylko "łyk teorii" i więcej pewnie nie przybędzie, ale napisać tu chciałem, sugerując stworzenie własnego profilu (bo nie trafiłem na taki post) kolorów dla Twojego sprzętu (przy takich wymaganiach także obiektywu pewnie, bo nie każdy tak samo kolory odda) i dla wołarki RAW. Jak to zrobić, nie wiem , ale chyba tędy jedyna droga. Ideału nie osiągniesz, ale może się zbliżysz...

Skalibrowany monitor, o którym wspominasz i na którym kolory oceniasz, to końcowy etap dla fotki? Czy tylko pośredni?

I dwa linki na szybko:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5801&p=5
http://www.fotografuj.pl/.../page/2#content
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie testowałem CBL Lens ale oni testowali i opisali http://www.fotografuj.pl/...BL_Lens_/id/125
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Z tego co ja pamiętam z tych testów w Chabówce, to poziom skuteczności tego ustrojstwa dorównywał doborowi WB na białą kartkę papieru. Różnica była jedynie w cenie. Testy robiliśmy w piwnicy przy masakrycznie żarowo-jarzeniowym mieszanym oświetleniu.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Ciekawe ustrojstwo, ale czy to najmniejsze będzie wystarczające? B)
 
Kamosor  Dołączył: 06 Gru 2011
Mam też największą wersję CBL. Ostatnio jednak nabyłem Colorchecker Passport, gdyż zdecydowałem się nadal korzystać z programu Photoshop i oprogramowania do profili. Dzielę się spostrzeżeniami.

Zalety CBL:
- doskonale sprawdza się przy świetle mieszanym i nie tylko,
- trwały, solidny,
- prosty w obsłudze (jasna strona nadaje chłodny ton zdjęciom, szara nieco cieplejszy),
- nie wymaga żadnego oprogramowania,
- cena - działa bez oprogramowania.

Wady CBL:
- nie ma oprogramowania tworzacego profile barw,
- kreatywność tonów barw ograniczona do ww.,
- brak podstawki.


Zalety Colorchecker Passport:
- doskonale sprawdza się w każdej sytuacji (za wyjątkiem ciemności, mocnego prześwietlenia i częściowo stosowania obiektywu rybiego oka),
- można tworzyć profile w Photoshopie,
- znacznie większa możliowść korekcji tonalnej (zamisat dwóch stron CBL, tu do dyspozycji jest min. 10 pól balansu bieli),
- niezastąpiony w studio,
- ustawność,
- zapewnia większe poczucie popranwości barw, a w moim przypadku bardziej ufam temu narzędziu niż własnym oczom.

Wady Colorchecker Passport:
- tylko na 2 lata, gdyż nadrukowane barwy powoli tracą swoje własciwości,
- trzeba uważać, aby się nie pobrudził,
- wymaga odpowiedniego ustawienia - wszystkie kwadraciki do profilowania muszą być widoczne,
- wymaga oprogramowania w przypadku tworzenia profili barw, w pozostałych sytuacjach szara karta działa jak szara strona CBL,
-cena.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
czy są nowe opinie na temat CBL Lens, ktoś korzysta ?? czy lepiej wybrać Passport X-RITE

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach