Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
[obiektyw] Zablokowany obiektyw w korpusie K3
Zablokował mi się w korpusie K3 obiektyw manualny (Kiron 105 macro PKA). Przy zakładaniu nie było żadnego problemu natomiast nie można go zdjąć :( . Miał ktoś taki problem ? Jest na to jakiś myk ?
 

martinis  Dołączył: 01 Mar 2016
Hej.
Być może "coś" mogło zahaczyć o śrubokręt? Spróbuj pobawić się przełącznikiem AF/MF, może się odblokuje.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Próbowałem.... ten obiektyw nie ma śrubokręta , ma tylko styk:(
 

martinis  Dołączył: 01 Mar 2016
Właśnie w tym rzecz, czy aby śrubokręt nie zablokował się na styku? Przy przełączeniu na MF śrubokręt powinien się cofnąć i, być może, odblokować szkło.

edit: albo z drugiej strony, może jednak na AF, żeby wypchnąć styk

 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Obawiam się że coś z popychaczem przysłony jest nie tak... to nowo zakupione szkło, pierwszy raz w moim body...
 

martinis  Dołączył: 01 Mar 2016
Popychacz chyba nie powinien mieć możliwości zahaczenia o cokolwiek.
Próbowałbym delikatnie "majstrować" próbując zdjąć obiektyw jednocześnie przełączając AF/MF w jedną lub drugą stronę. Jak weszło to musi wyjść ;)
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Popychacz nie dochodzi d punktu "A" mimo że pierścień jest ustawiony na "A". W tym położeniu powinna być otwarta przysłona na ful a jest maksymalnie domknięta.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
problem znzny od czasu K10. Te styki w starych obiektywach firm niezależnych nie są zaokrąglone i przy odkręcaniu nieszczęśliwie blokują się w jakimś zagłębieniu. Nie pamiętam teraz czy to śrubokręt czy jakaś śruba. W znanym mi osobiście przypadku pomogło cierpliwe poruszanie obiektywem, ale to chyba nie wszystkim się udało.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
To obiektyw z bagnetem PKA , czyli jest tylko jeden styk...
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Po pierwsze czy to Kiron PKA czy PKAR?

Jeśli PKAR czyli z dodatkowym stykiem do Ricoha który wypada dokładnie w miejscu śrubokręta, to przełączamy pierścień przysłony na pozycję inną niż A, (w pozycji A styk Ricoha zostaje wypchnięty do góry) po przełączeniu na pozycję inną niż A styk się cofa, albo cofa się jego podpórka i możemy obiektyw zdjąć.

Jeśli to PKA a się zablokował to jest kilka możliwości.
Napisałeś:
Narado napisał/a:
Popychacz nie dochodzi d punktu "A" mimo że pierścień jest ustawiony na "A". W tym położeniu powinna być otwarta przysłona na ful a jest maksymalnie domknięta

I tak powinno być, ale przy ZDJĘTYM obiektywie !!!
Po podpięciu do korpusu popychacz w body powinien sprzęgnąć się z popychaczem w korpusie i przysłona powinna się maksymalnie otworzyć.
Jeśli więc masz przysłonę zamkniętą, znaczy to, że miałeś wygięty popychacz i nie tylko nie nastąpił sprzęg ale mogło Ci to całkowicie przeskoczyć czyli w tej chwili popychacz w obiektywie jest za popychaczem w body i przy cofaniu się blokują.

Sprawdź mi to dokładnie - na szczęście to Kiron 105 więc można to obejść w minutę. Nie szarp nic na siłę.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Podajcie rozwiązanie problemu na forum. Proszę.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Kiron P/KA ... Podejrzewam że to może być to wygięcie popychacza ....
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Narado napisał/a:
To obiektyw z bagnetem PKA , czyli jest tylko jeden styk..
ten jeden wystarczy aby się zaklinować. Wygięcie popychacza przechodziłem osobiście jeszcze na analogu. Skończyło się na złamaniu dzyndzla w FA 28-70/4, bo jak raz w tym obiektywie jest on plastikowy.Tak, że bez względu na przyczynę kłopotu nie używaj siły.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
teta napisał/a:
ten jeden wystarczy aby się zaklinować.

Żaden styk Pentaxa nie ma prawa powodować blokady. To zwykły styk jakie są w każdym obiektywie.

Narado napisał/a:
Podejrzewam że to może być to wygięcie popychacza ....

No to piwo albo seta na rozluźnienie i uspokojenie nerwów, śrubokręcik w łapę i do roboty :evilsmile:
Na szczęście to Kiron 105 - Kiron był na tyle inteligentny że do pewnego dystansu obiektywy są zgodne.
Przyjrzyj się na zdjęciu - tuż nad pierścieniem przysłony masz widoczny łeb śruby, na obwodzie powinno być ich cztery, mocują one zespół mocowania (inny dla każdego systemu) do korpusu razem z blokami optycznymi.
Odkręcasz wszystkie cztery i cały korpus powinien się odłączyć - może troszkę będziesz musiał pokombinować bo teleskopowy popychacz w obiektywie łączy się z popychaczem w bagnecie ale sprzęg to mały bolec więc zejdzie bez problemu.
Po zdjęciu będziesz miał na korpusie tylko bagnet z pierścieniem przysłony więc spokojnie zobaczysz od środka co się zablokowało, jeśli to popychacz to lekko go odegnij i zdejmiesz całość.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Grzechotnik napisał/a:
Żaden styk Pentaxa nie ma prawa powodować blokady. To zwykły styk jakie są w każdym obiektywie.
Pentaksa nie, bo te są zaokrąglone i gładko przeskakują przez szczeliny w bagnecie (wiertarka, śrubki). W starych obiektywach firm niezależnych ten styk potrafi być tępo ściętym kawałkiem drutu i ten już może się zakleszczyć. Taki drut widziałem w starym obiektywie Sigmy i ten właśnie się klinował. Trzeba go było usunąć.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Po tym zabiegu będę w stanie złożyć do kupy ten obiektyw ?

[ Dodano: 2016-06-02, 09:39 ]
Odłączyłem korpus obiektywu od reszt ale nie widzę nic co może blokować bagnet :(
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Wciśnij przycisk blokady bagnetu - spróbuj odłączyć i musisz zobaczyć co blokuje. Coś blokować musi zwłaszcza jeśli jak pisałeś przysłonę miałeś domkniętą.
Najgorsze co może być to zwichrowane blaszki sprężyste, są pod bagnetem w korpusie ale to bardzo rzadkie.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Problem w tym że nie widzę co może blokować :(

[ Dodano: 2016-06-14, 15:12 ]
Problem rozwiązany w serwisie .... koszt - 450$ szlag mnie trafił :evil:
Wina zakupionego obiektywu .....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach