WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Mertz napisał/a:
Pytanie - czy to normalne, że w tym szkle, jak pokręcę pierścieniem ostrości, to z tyłu nie kręci mi się śrubokręt, a po zapięciu do korpusu AF śmiga normalnie???

Tak jest w każdym szkle z QSF
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
WuWu84 napisał/a:
Mertz napisał/a:
Pytanie - czy to normalne, że w tym szkle, jak pokręcę pierścieniem ostrości, to z tyłu nie kręci mi się śrubokręt, a po zapięciu do korpusu AF śmiga normalnie???

Tak jest w każdym szkle z QSF

To zaleta a nie wada.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
fanmario napisał/a:
To zaleta a nie wada.

A skąd pomysł, że wada?
 

zbuj  Dołączył: 31 Mar 2010
CZy ktoś ma porównanie jakości obrazów z sigmy10-20;3,5 a pentaxem 10-17? i dlaczego sigma ma kąty widzenia 102-63, a pentax 180-100??
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
zbuj napisał/a:
dlaczego sigma ma kąty widzenia 102-63, a pentax 180-100??
Bo Pentax to fisheye, a Sigma rektilinearny ultraszeroki - dwa różne odwzorowania. :roll:
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
zbuj, przejrzyj sobie ten wątek : http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=50283 .
Powinien Cię zaciekawić i sporo wyjaśnić ;-)
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
lukarch napisał/a:
zbuj, przejrzyj sobie ten wątek : http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=50283 .
Powinien Cię zaciekawić i sporo wyjaśnić ;-)


Ciekawe jak głosowali doradzający :-B
Za godzinę się okaże.
 

gGrzegorz.W. Ch  Dołączył: 07 Sie 2012
Kupiłem tego fisha (co prawda brandowanego przez samsunga) i jestem zaskoczony - mile zaskoczony ten wynik burzliwego i owocnego romansu jest naprawdę fajny i poręczny :-)
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Zaskoczony byłem, jak bez filtrów waliłem pod słońce... i niebo nie przepalił.
Świetne szkło... a w wersji samsunga zasłyszane że ciut lepsze ....
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
pipeman napisał/a:
a w wersji samsunga zasłyszane że ciut lepsze ....


Takim strzelałeś.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
pipeman napisał/a:
... a w wersji samsunga zasłyszane że ciut lepsze ....


A z czego by to mogło wynikać, brak powłok SMC ?

SMC PENTAX DA 10-17mm f3.5-4.5 ED (IF) FISH-EYE
D-XENOGON FISH-EYE 10-17mm F3.5-4.5 ED
To chyba te same schematy optyczne?

Tokina AT-X AF DX 107 Fisheye 10-17 mm f/3.5-4.5
Chyba też, ciekawe który jest wzorowany na którym, podejrzewam że Tokina to pierwowzór?
 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
Ciekawostka dla zainteresowanych - DA 10-17 można używać z filtrami systemu Cokin P ;-) Oczywiście wbrew twierdzeniom i zamierzeniom (?) producenta :-P Jak to możliwe? Osłona przeciwsłoneczna obiektywu ma wrąbki, które idealnie pasują do gwintu 58mm - wystarczy użyć adaptera do Cokina o takiej średnicy i nakręcić go na obiektyw. Wygląda to tak:

Przyznaję, że początkowo bałem się tego szatańskiego pomysłu (pisali o tym na pentaxforums), ale adapter trzyma się nieźle, materiał osłony się nie kruszy etc. Choć samo nakręcanie adaptera na obiektyw z tak mocno wypukłą przednią soczewką jest dość ryzykowne, więc ewentualny użyszkodnik robi to na własną, wyłączną odpowiedzialność ;-) Po założeniu wygląda dość pokracznie, ale ważne, że działa:



Oczywiście rozwiązanie to ma spore ograniczenia - działa tylko w pewnym zakresie ogniskowych. Normalny uchwyt (holder) nie daje winiety na ogniskowych 17-15 mm, przy 14 mm wygląda to tak (tak, wiem, krzywo):

Z kolei holder w wersji slim nie daje winiety na ogniskowych 17-14mm, na 13 mm wygląda to tak:

Dla zaciekawionych, tak wygląda zwykły holder na 10mm :mrgreen:

Trzeba też pamiętać, że osłona przeciwsłoneczna ma te wcięcia po bokach, więc jeśli stoimy tyłem/bokiem do słońca, to musimy zasłonić czymś aparat, w innym wypadku otrzymamy takie, mało gustowne odblaski na zdjęciach:

Mam nadzieję, że kogoś zainteresowały te informacje i mój krótki test ;-) Generalnie DA 10-17 na długim końcu ma relatywnie niewielką i korygowalną dystorsję i ogromne pole widzenia. Montaż filtrów daje większe możliwości zastosowania go jako "normalne" UWA, a przynajmniej jest pewną protezą tegoż. Pewnie jakoś zimą/wiosną napiszę recenzję samego obiektywu, na razie jeszcze nie minął rok, od kiedy go posiadam. Usiłuję korzystać z niego eksperymentalnie właśnie w podwójnej roli - fisza i (pseudo) UWA, na razie jeszcze nie porzuciłem tego pomysłu, co już jest jakimś sukcesem ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach