seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Filtr ND8
Możecie polecić jakiś dobry filtr ND8 na rozmiar 58 ? Potrzebuje do robienia zdjęć Słońca.

Poniżej przejście Merkurego przez tarczę Słońca - Merkury to ta ostrzejsza kropka.
Robione bez filtra - mniej szczegółów i trochę ryzykownie.

 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Nie za mało ND8? Na zaćmienie słońca polecane jest ND100000 a tutaj nawet nie ma zaćmienia. Ja tam bym się bał o aparat. Nawet jeśli ND8, 1/8000 sek. i F/32 by wystarczyły to i tak trzeba pamiętać, że słońce świeci cały czas a obiektyw przymyka przysłonę tylko na czas robienia zdjęcia. Zanim zrobisz zdjęcie to matówka, czujniki światła i AF dostają skupioną wiązkę światła słonecznego i mogą się nieźle rozgrzać. Poza tym masz nie tylko widmo widzialne ale bardzo dużą energię w podczerwieni, która będzie zamieniona na ciepło. Kiedyś jak zmieniałem obiektyw w słoneczny dzień i przez chwilę światło słońca przechodzące przez odpięty obiektyw skupiło się na mojej nodze to boleśnie poczułem jaka to energia. To było tylko kilka sekund. Ustawianie obiektywu i parametrów ekspozycji trwa zazwyczaj dłużej.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
To zdjęcie powyżej jak napisałem jest zrobione bez filtra. ND8 lub ND100 to już coś. Dodatkowo może się przydać do focenia celów naziemnych.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
seele, olej filtry ND i kup sobie kawałek folii Baadera, bo możesz aparatowi, albo co gorsza, sobie zaszkodzić. Przykleisz ją na jakiś stary filtr UV i spełni swoje zadanie dużo lepiej niż filtr szary.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
To prawda, polecam. Folia działa dobrze i nie kosztuje tyle co mocne filtry ND. Gdzieś widziałem zdjęcia przypalonej migawki i plastików wewnątrz komory lustra po takiej zabawie bez filtrów, absolutnie odradzam.
 

gGrzegorz.W. Ch  Dołączył: 07 Sie 2012
folie 3 kup do zdjęć a 5 do podglądu słońca

[ Dodano: 2016-06-10, 05:02 ]
https://www.facebook.com/...?type=3&theater
zdjęcie z folią miast filtra
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Mamy pytanie dot ND8. Czy po założeniu nie będzie problemu z poprawnym łapaniem ostrości ?
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
pawelsko napisał/a:
Mamy pytanie dot ND8. Czy po założeniu nie będzie problemu z poprawnym łapaniem ostrości ?


Pewnie nie, mam ND 1000 i AF w K-5IIs działa bez problemu
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
foto napisał/a:
pawelsko napisał/a:
Mamy pytanie dot ND8. Czy po założeniu nie będzie problemu z poprawnym łapaniem ostrości ?


Pewnie nie, mam ND 1000 i AF w K-5IIs działa bez problemu


Ale przez wizjer nie widać pewnie za wiele?
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Z widocznością kiepsko
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
A jak z widocznością przy założonym Nd8?
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
pawelsko napisał/a:
A jak z widocznością przy założonym Nd8?

Spokojnie da radę.
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
kazio napisał/a:
pawelsko napisał/a:
A jak z widocznością przy założonym Nd8?

Spokojnie da radę.


Podziękował
 
Zbyszek W.  Dołączył: 04 Cze 2008
Co to jest folia Baadera i gdzie ją kupić ?
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
Google Ci się popsuły? :-o
 
arekzg  Dołączył: 30 Wrz 2015
Można też używać szybki do maski spawalniczej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach