RST  Dołączył: 21 Mar 2012
lampa AF-540 FGZ - uszkodzony uchwyt stopki
Witam

Uszkodzenia uległa nasza lampa Pentax AF-540 FGZ
http://zapodaj.net/adf3d52d350f0.jpg.html
Podczas naszej nieobecności w domu nóżka od statywu się złożyła i K-5 upadł. Na szczęście na leżaczek dziecka. Niestety stopka lampy się ułamała i lampa wylądowała obok leżaczka na podłodze. Lampa na szczęście działa. Gdy szpilki zetkną się z aparatem to lampa normalnie działa. Jednak kiedy nią potrząsam coś w niej delikatnie stuka. Jakby się coś poluzowało. Sam nie wiem, może to normalne. Może ktoś sprawdzić na swojej lampie?
W serwisie specjalista powiedział, że może być problem ze znalezieniem tego modułu od stópki lampy Pentax. Na drugi dzień zadzwonił, że znalazł taką część w Stanach Zjednoczonych. Jej koszt to 70-80$ plus przesyłka i koszt serwisu. Nie bardzo mamy pieniążki na taki wydatek.
Może ktoś wie gdzie można dostać uszkodzoną lampę AF-540 FGZ ? Lub ma jakąś radę jak ten problem niedrogo rozwiązać?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
RST, nie odpowiem Ci na zadane pytanie, ale podsunę sugestię : sprawdzałeś w firmowym serwisie w Polsce ? Może będzie to tańsze, bo stopka to jednak tylko kawałek plastiku (ta, naiwne myślenie).
Myślę, że ewentualny zezwłok 540-tki nie będzie tańszy od tej stopki.

[ Dodano: 2016-03-20, 15:00 ]
Ps. A stopka od 360-tki nie jest przypadkiem identyczna ? :roll:
 
RST  Dołączył: 21 Mar 2012
też się zastanawiam czy stopka od 360 jest taka sama
nigdzie nie znalazłem informacji

wstyd się przyznać :oops: ale nie pomyślałem o firmowym serwisie Pentax PL
ogarnę temat i dam znać jak to wygląda

thx MarWoj
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Stopka od 360 jest całkiem inna ;-)
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
W 540 sprzedają cały podzespół w 360 można dokupić mniejszą część. Do 540 trzeba kupić to: http://www.uscamera.com/65864-0-y83.htm
Zastanawiam się czy część od AF200FG też będzie pasowała.
 
RST  Dołączył: 21 Mar 2012
RPM, link który podałeś się inie wyświetla :-/
 
Kolya90  Dołączył: 29 Sie 2015
RST, skopiuj link bez kropki na końcu.
 
RST  Dołączył: 21 Mar 2012
Dzięki, działa
 
Dzidziu  Dołączył: 16 Wrz 2008
A druk 3D?
 
RST  Dołączył: 21 Mar 2012
co z nim?
 
Dzidziu  Dołączył: 16 Wrz 2008
RST napisał/a:
co z nim?

Zaprojektować uszkodzony element i wydrukować i przełożyć elektronikę.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
To ja odświeżę - od jakiegoś czasu zauważyłem że nie mogę porządnie dokręcić stopki do sanek - wcześniej przy dokręcaniu czuć było stopniowe, płynne dokręcenie i wyraźnie lampa była zablokowana. Teraz przy dokręcaniu pokrętło luźno dochodzi do końca i dopiero wtedy czuć opór ale twardy i niby się blokuje, ale właściwie lampa nie jest zablokowana, można ją wyjąć.
Używałem parę razy Speedbounce'a 40 cm, dużo to nie waży, ale może miało jakiś wpływ?
Ktoś miał taki przypadek? Coś się odkręciło, wytarło, wyłamało? Raczej wyłamania żadnego nie było, bym zauważył
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
FraZa napisał/a:
ale właściwie lampa nie jest zablokowana, można ją wyjąć.


Skoro po zablokowaniu możesz ją wyjąć, to znaczy, że nie wysuwa Ci się boleć blokujący lampę w stopce aparatu. Zdejmij lampę z aparatu i popatrz od spodu, czy przy kręceniu blokadą wysuwa się i chowa bolec.

Jako, że tam jest bardzo prosty mechanizm, to możesz odkręcić cztery śrubki na dole lampy, zdjąć mocowanie i przyjrzeć się, czy coś nie zeskoczyło ;-)

[ Dodano: 2016-06-25, 13:28 ]
Tak to wygląda w środku:

 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Dzięki!
Bolec się wysuwa ale nie blokuje, więc pewnie dlatego podczas użytkowania aparatu z lampą, przechyłach itp. lampa się wysuwa. Myślałem że głównie ten plastikowy ring dociaksjący trzyma lampę na sankach?
Rozkręcać?
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Jak się wysuwa to powinien blokowac. Sprawdź czy to wgłębienie pod bolec na sankach nie jest czymś zapchane.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Nie jest zapchane. Za to widzę że dziurka w aparacie do której wchodzi ten bolec jest ciutkę naruszona od strony ekranu, nie jest idealnie okrągła, metal w której ona jest jest minimalnie zarysowany. To pewnie w wyniku wysuwania się lampy ten bolec ją naruszył. Boję się teraz wkładać lampę na K-1 żeby tej dziurki nie zniekształcać dalej.
A ten plastikowy ring to chyba pełni głównie funkcję dociskacza stopki do sanek? Nie tylko wsunięcia bolca? Bo wygląda na to że lampa po prostu ma luz na sankach i pod wpływem ruchów wyjeżdża z nich uszkadzając dziurkę bolcem który nie jest zablokowany
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Ten ring rzeczywiście służy do dociskania. W twoim przypadku może też być tak, że bolec nie trafia we wgłębienie i nie tylko nie blokuje lampy, ale też uniemożliwia jej dociśnięcie do sanek. Sprawdź jeszcz czy prowadnica w sankach jest drożna na całej długości i czy lampa na pewno wsuwa się do samego końca.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Raczej nie - gdyby bolec nie trafiał we wgłębienie to chyba by i styki nie trafiały i lampa by nie działała. Poza tym on nie blokuje się więc nie może uniemożliwić dociśnięcia lampy do sanek. A powinien się blokować?
To pewnie kwestia tego ringa - jest czymś zablokowany i nie może płynnie docisnąć stopki do sanek. Niby trochę się blokuje na końcu dokręcania ale wcześniej już w połowie dokręcania czuć było opór i płynnie się stopniowo dokręcało aż do oporu który można było samemu wybrać.
Nad ringiem od strony lampki wspomagającej af kiedy się dokręca ring wychodzi taki mały czarny plastikowy zapewne bolec - do czegoś on służy?

Znacie jakiś dobry serwis foto w Warszawie?
Sam wolę nie rozkręcać żeby czegoś nie popsuć
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Ten plastikowy bolec służy do podnoszenia tego metalowego bolca przy stopce. Odkręcanie ringu podnosi czarny bolec i metalowy bolec się chowa. Jak wsuniesz pod czarny bolec coś wąskiego i podniesiesz do góry to metalowy bolec też się schowa.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
A masz pomysł co się mogło stać że się nie chce ring dokręcić?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach