tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
[ analog] K2 prześwietlenia
Cześć!
Zakupiłem Pentax'a K2 i cóż mogę powiedzieć... zakochałem się po uszy. O wiele chętniej na spotkania ze znajomymi czy na wyjście do miasta zabieram jego aniżeli cyfrankę.
Jednak jest pewna rzecz, która łamie mi serce. Wywołałem dwie rolki, obydwie zapełnione. Z pierwszej rolki było dużo odrzutów, bo większość zdjęć miała czarne miejsca (wydaje mi się, że to przepał, bo najczęściej występowało to na niebie). Wtedy pomyślałem, że druga rolka będzie lepiej ogarnięta i po jej wywołaniu się mocno zdziwiłem, bo przy każdym zdjęciu pilnowałem jak tylko mogłem tego, żebym niczego nie prześwietlał, a tu z 36 zdjęć poprawnie naświetlonych wyszło 4 (i to też nie do końca, bo były np. pourywane w połowie, a to czego nie było pokazywało się jako białe plamy, a reszta zdjęć była cała biała z kawałeczkami np. nóg na dole zdjęcia). Totalne załamanie, bo to były zdjęcia, które byłyby bardzo sentymentalną pamiątką.

Tylko nachodzi pytanie dlaczego tak się dzieje? Normalnie nie powinno być takich cyrków kiedy tak bardzo pilnuje się odpowiedniego ustawienia aparatu.
Na moje bardzo nie-mechaniczne oko to wygląda jakby czasy migawki były rozjechane, albo ASA ring skopany. Powiedzcie proszę czy myślę w dobrym kierunku?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jeżeli klatki nie są naświetlone w całości tylko, jak to określiłeś "urwane" to wskazuje to na wadliwą pracę migawki. I nie chodzi tu o trzymanie czasów, tylko o złą pracę kurtyn. Sprawdź na sucho czy przy dłuższych czasach migawka otwiera się na całą klatkę. Pzdr.
 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
powalos, No właśnie to sprawdzałem i jest wszystko ok.
 

Robert.S.  Dołączył: 06 Lip 2015
Nie wiem na ile to możliwe,w każdym razie mając podobny problem fachowiec stwierdził nieszczelność tylnej pokrywy aparatu. Nigdy nic z tym nie zrobiłem...
Być może tam tkwi przyczyna w Twoim K2 .
 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
Chyba jedyne wyjście to udanie się do fachowca, bo tak jak patrzę na wszystkie gąbki, uszczelki czy co tam jeszcze siedzi to wygląda to na wymienione. Dziwna sprawa.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Masz możliwość wrzucenia skanu wadliwych fotek?
Jaki przebieg ma migawka K2 pionowy, czy poziomy?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Wrzuć skany, wtedy będzie można coś ocenić. Prawdopodobnie na krótkich czasach migawka nie wyrabia.

rychu napisał/a:
Jaki przebieg ma migawka K2 pionowy, czy poziomy?


Pionowy :-)
 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
Tutaj z czernią:





A tu z bielą:





Możliwe, że w tych z bielą film jakoś przeskoczył?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dwa pierwsze wskazują na problem z migawką.
 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
Czyli tak jak myślałem... Eh

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach