darkness  Dołączył: 23 Maj 2016
[obiektyw] SMC Pentax DA* 16-50mm F/2,8 problem z przesłoną
Witam..
Zakupiłem używany obiektyw SMC Pentax DA* 16-50mm F/2,8 ED AL (IF) SDM i niestety mam z nim problem, wydaje mi się że przesłona w obiektywie nie otwiera się na maxa. nie wiem czy jest jakaś metoda sprawdzenia domowym sposobem takiego obiektywu, oddałem go do serwisu w Poznaniu i po dwóch tygodniach sprawdzania dostałem diagnozę że obiektyw jest w pełni sprawny. Porównywałem go z moim Tamronem o takich samych parametrach i Tamron jest co najmniej o działkę jaśniejszy ale nie wiem czy to adekwatna metoda sprawdzenia. Może znalazła by się jakaś osoba z okolic Poznania posiadająca taki obiektyw do porównania.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sprawdź czy jest tak samo w całym zakresie ogniskowych. To nie musi być wada lecz cecha konstrukcyjna.
 
darkness  Dołączył: 23 Maj 2016
Sprawdzałem również na wyższych przesłonach i wydaje mi się że im wyżej tym różnica jest większa.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Może sprawdź, czy fotki są dobrze naświetlone i co podane jest w exifie. Pzdr.
 
darkness  Dołączył: 23 Maj 2016
Może przedstawię moją procedurę testową. Oprócz wyżej wspomnianego Pentaxa posiadam też Tamrona 17-50mm f/2.8, aparat ustawiłem na statywie skierowałem w miarę kolorowe miejsce w domu ustawiłem parametry ręcznie w aparacie i robiłem na przemian zdjęcia raz jednym a raz drugim obiektywem nie zmieniając parametrów w aparacie i zdjęcia różniły się znacznie naświetleniem.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
darkness, akurat tamronowi też bym przesadnie nie ufał - często w nich zawodzą mechanizmy sterownia przysłoną czego sam doświadczyłem i jeżeli nie domyka jej odpowiednio to w właśnie z niego fotki będą jaśniejsze.

Zrób fotkę powierzchni jednolitego koloru (obojętnie jakiego) na maks otwartej przysłonie, a następnie przymykaj przysłonę co 1 Ev, włącz pomiar centralnie warzony, ekspozycje ustaw na 0 na drabince światłomierza i obserwuj gdzie znajduje się górka na histogramie. Chyba wszystkie pentaksy w CW są kalibrowane na -0,5 Ev od "średniej szarości" więc górka będzie nieco na lewo od środka historgramu.
 
darkness  Dołączył: 23 Maj 2016
Zrobiłem jak radziłeś i rzeczywiście górka histogramu jest nieco po lewej stronie, czyli mam to rozumieć że tak powinno być?
Co do tamrona to nie mogę ich dalej porównywać ponieważ został sprzedany:)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
darkness, zależy jak bardzo po lewej. Wrzuć fotkę po prostu

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach