bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 449
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc449.dng (34,4 MB)

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 10.07.2016 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc449_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc449_nick_900.jpg - mały jpg (900px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
- rc449_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc449_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Wyniki będą wieczorem, tak więc jeśli ktoś jeszcze ma ochotę przysłać swoją pracę, to zapraszam.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Z małym poślizgiem, ale w końcu jest! Dzięki opóźnieniu frekwencja wzrosła o 60%. ;-)

Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc449.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc449.zip

1. Blesso


2. dybon


3. fuen


4. mr.ra66it


5. nutado


6. powalos


7. rafi


8. unbreakable
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Mi sie najbardziej podoba zdjęcie dybon'a.
Nie wiem jakie tam rzeczywiście było oświetlenie, ale to wywołanie najbardziej mi odpowiada.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
W nawiązaniu do dyskusji, która zawiązała się w RAW Challenge 448 dzielę się moimi, subiektywnymi wrażeniami z tej edycji.

Wydaje mi się, że w pomieszczeniu powinien być półmrok rozjaśniany jedynie przez czerwień i nieliczne jasne punkty światła. To podkreślałoby diabelski, trochę duszny i mroczny klimat.
Przy tym założeniu tak widzę prace:
1. Moim zdaniem zbyt jasno. Opanowanie szumu zabiło szczegóły (widać to np. na maskownicy kolumny głośnikowej).
2. Jasność bliska mojemu wyobrażeniu. Więcej szczegółów niż w pracy nr 1 ale wyraźnie widoczne ziarno szumu. Barwy jakby wyblakłe, zwłaszcza czerwony.
3. Odrobinę ciemniej niż wersja nr 2, mniej widoczny szum. Odcień czerwonego podświetlenia lepiej gra z wystrojem wnętrza i jest bardziej widoczny.
4. Zauważalnie cieplej (czy diabły lubią zimno?) ale jeszcze ciemniej. Poziom szumu utrzymany na przyzwoitym poziomie. Skoro moja to odpowiada mojemu wyobrażeniu. ;-)
5. Zbyt rozjaśnione. To w połączeniu z brakiem czerwieni (nasycenie innych kolorów też chyba zostało zmniejszone) zabija nastrój. Dobre opanowanie szumu nie ratuje całości.
6. Zdecydowanie za jasno. Czerwone podświetlenie, które powinno budować klimat wygląda jak domalowane. Nie najlepiej kontolowany szum kosztem widocznej utraty szczegółów.
7. Wg mnie mogłoby być nieco mniej rozjaśnione. Kolor podświetlenia na moim wyświetlaczu jest bardziej pomarańczowy niż czerwony ale pozostałe kolory mogą być bliższe rzeczywistym bardziej niż w innych wersjach (w tym mojej). Usunięcie szumu zostało okupione utratą szczegółów w kilku miejscach.
8. Dla mnie zbyt rozjaśnione. Z tego powodu czerwone podswietlenie nie wygląda naturalnie. Widać ziarno a ilość szczegółów nie wyróżnia się.

A co na to inni uczestnicy i autor zdjęcia? :roll:
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Pierwsze co mi się nasunęło przy przeglądaniu miniatur, to o 6. powalos - ooo! pewnie tym razem użył LR, a nie C1. Sprawdziłem i chyba faktycznie... Tyle tytułem nietypowego wstępu...

RAW... Pozostaje mi exif na start. Światło dzienne pewnie już dominowało, a foto zrobione na -1EV. Ale tym razem wolę chyba podejście "niezgodne" z exif... Czyli jednak ciemniej niż faktycznie prawdopodobnie było...
Wnętrze przy takim podejściu zyskuje IMHO na "klimacie"... Podobnie jak przy pozostawieniu czerwieni... I za ten klimat lub jak kto woli walory artystyczne ;-) , pierwsze miejsce przyznałbym (choć wybór nie był dla mnie wcale prosty) 4. mr.ra66it - w takim właśnie wnętrzu najchętniej bym... usiadł ;-)

Dodatkowy bonus (można porównać np. jasną wersją 1. Blesso) za podejście jak wyżej, to mniejszy problem z szumami (i zachowanie szczegółów), czyli kwestie techniczne - tu już (chyba nie pominąłem żadnej wersji w porównaniu - mam nadzieję) dla mnie bezapelacyjnie pierwsza miejsce dla 4. mr.ra66it.

Moja wersja... Jeszcze sobie przy okazji ponownie w świetle dziennym spojrzę i porównam z innymi propozycjami... "Podstawę" i kierunek obróbki miałem raczej jeden - wersji dość mocno podobnych cztery :-) Przeważnie wysyłam którąś z ostatnich zmienianych. Tym razem była to "druga". Czwarta (nazewnictwo pliku u mnie to też inne powody) wyglądała jak poniżej (obrabiane w C1, dziś tylko zmniejszone w PSE). I na pocieszenie sobie :-D napiszę, że ta moja wersja jest trochę zbliżona do tej, którą uznałem w tej edycji za najlepszą, czyli do 4. mr.ra66it.

A moja "4" była taka: - [edit: dodanie klikalnej wersji]



Edit: [po przeczytaniu wypowiedzi mr.ra66it]

Podejście takie samo praktycznie (jak wspomniałem wyżej - koncepcję obróbki miałem przy tym RAW praktycznie jedną), ale Twoje wykonanie lepsze :-) :-B

Zgadzam się też z opiniami o innych wersjach.

Sam RAW uznałbym za dość trudny. Bo i szczegóły mogły uciec (a matryca zacna przecież) jak też zachowanie "równowagi" kolorów nie było (przynajmniej dla mnie) wcale takie proste...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Zdjęcie zostało zrobione tu http://www.siekierezada.pl/pod/str.gl.html Był co prawda dzień, ale oświetlenie w barze było, o ile dobrze pamiętam, wyłącznie sztuczne (dzienne widać trochę w sali obok, po prawej stronie).

Wg mnie jasność w rawie jest właściwa, wystarczyło tylko skorygować nieco balans bieli, ewentualnie podnieść nieco nasycenie/jaskrawość kolorów.

Najbardziej podobają mi się wersje 2. dybon i 7. rafi. 3. fuen jest blisko, chociaż trochę brakuje kontrastu. 4. mr.ra66it kolorystycznie ok, ale wg mnie odrobinę za ciemno. Pozostałe na mój gust są zbyt rozjaśnione.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Najbardziej naturalnie - dybon.
Najbardziej klimatycznie - mr.ra66it.

rafi - cuś pomjendzy. :)

IMO

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach