Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Pułapka ostrosci a obiektyw M42
Hallo
Taki problem.

Czy obiektyw M42 z adapterem kołnierzowym w Pentaxie K-30 będzie miał opcję ostrzenia "Pułapka ostrości"?

Vorn
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Jeżeli będą zwarte styki w korpusie to pułapka ostrości będzie działać.
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Hej Zdano
Dziękuje za infornmację.
Vorn
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Będzie działać ale tylko dla centralnego punku AF. Poza tym nie będzie można przymknąć za bardzo przysłony bo przestanie działać czujnik AF.
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Oooo
Zostałem ostrzezony 5 minut przed zakupem.

Więc:
Chciałem kupić m42 200mm do soczewki makro plus 2D. Wtedy przymyka się do conajmniej f16-22.
Nie będzie wtedy funkcjonował AF? Sygnał w wizjerze oraz pułapka o.?

Vorn
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Czujniki AF działają chyba max. do przysłony F8 i to przy dobrym świetle. Przy słabszym to chyba tylko do F5.6. Jak przysłona będzie bardziej przymknięta to czujniki AF zostaną całkowicie zaślepione bo działają one na podobnej zasadzie jak klin na matówce. Jeśli obiektyw ma popychacz przysłony i ostrzy na pełnej dziurze a przymyka przysłonę tylko na czas robienia zdjęcia to problemu nie ma. Gorzej jak to jest manualny obiektyw beż żadnego popychacza przysłony gdzie trzeba ręcznie domykać przysłonę. Wtedy praca z pułapką ostrości się nie uda bo nie zdążysz ręcznie przymknąć przysłony.
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Hej
Czyli mój zamysł ze będę robił makro z obiektywem M42 200mm z soczewką i będzie AF upada.

Myślałem ze przy M42 jest podobnie jak przy obiektywach manualnych K-M-A. Mam taki K 135mm, robię makro z soczewką +2D z przysłoną f16 i jest autofokus.

No to marnie.

Pozdrawiam/Vorn
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Ja tak dobrze się nie znam na obiektywach M42. Niby mają one popychacz przysłony, który powoduje jej przymknięcie do wartości roboczej tylko na czas robienia zdjęcia ale z tego co wiem to w korpusach DSLR (Pentaxa i innych) nie ma popychacza, który by sterował tym bolcem w obiektywie M42. Aby w ogóle było możliwe przymkniecie przysłony to trzeba wcisnąć na stałe ten bolec a wtedy przysłona przymyka się od razu do wartości takiej jak ustawisz na pierścieniu przysłon w obiektywie. Jak się go nie wciśnie to obiektyw będzie zawsze pracował na pełnym otworze, niezależnie jak ustawisz pierścień przysłony. Nie wgłębiałem się w ten temat więc może są jakieś specjalne przejściówki na bagnet M42, które również przenoszą domykanie przysłony ze standardu Pentaxa na standard M42.

Z obiektywami manualnymi z bagnetem K nie ma tego problemu bo działa automatyczne przymykanie przysłony i możesz ostrzyć na pełnej dziurze a zdjęcie robić na przymkniętej przysłonie.
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Hej
Mam to rozumieć tak ze wcześniejsza opinia iż przy nastawieniu przysłony ręcznie na f16-22 w obiektywie M42 /z adapterem/ NIE BEDZIE AUTOFOKUSA nie jest pewna?

Może ktoś praktykuje makro z obiektywem M42 i wie na 100% jak jest. Zależy mi na wyjaśnieniu czy stosując adapter kołnierzowy i obiektyw M42 będzie Pułapka ostrości.

Pisząc tutaj MAKRO nie mam na myśli obiektów milimetrowych ale np. motyle na dobrze rozmytym tle. Miałem na oku obiektyw M42 200mm i mam soczewkę .
Vorn
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Jak ustawisz przysłonę na F16-F22 w obiektywie i przymknie się ona od razu jak tylko ją ustawisz to potwierdzanie ostrości nie będzie działało. Natomiast jakbyś miał jakieś ustrojstwo, które przymknie przysłonę tylko na czas naświetlania a normalnie będzie ona otwarta to potwierdzanie AF będzie działało. Tylko, że ja nie widziałem takiego adaptera, który by to umożliwiał.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie ma takiego adaptera. Po prostu: przy obiektywach m42, pracujemy na przysłonie roboczej. Jezeli przymknięta będzie bardziej niż 5,6 lub 8 (zależy od warunków swietlnych), to pułapka ostrości z pewnością nie zadziała. Pzdr.
P.S.
Najprościej będzie nabyć Pentax'a M 4/200. Zawsze bedziesz ostrzył na pełnej dziurze, a w momencie pstryku przysłona przymknie się do zadanej wartości.
Możesz też poszukać Tamrona 3,5/200 adaptall z adapterem do pentaxa i kłopoty znikną. Pzdr.
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Hej

No to się wyjaśniło.

W obiektywie M42 w trybie makro, gdy trzeba przymknąć radykalnie przysłonę nie zadziała autofokus.

Dziękuje expertom za wyjaśnienia./Vorn

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach