szybkiparowoz  Dołączył: 20.02.2011
[Praha] Dana Kyndrova: S nimi a bez nich... Cytuj
Skłamałbym gdybym napisał, że Dana Kyndrová należy do moich ulubionych fotografów. Skłamałbym, bo znam tylko jeden cykl tej dokumentalistki, brak mi punktu odniesienia do całości twórczości. Tak się jednak składa, że w praskiej Leica Gallery już od miesiąca wiszą zdjęcia właśnie z tego projektu, który znam i który zdecydowanie wart jest zobaczenia.

Odchod Sovětských vojsk, skromny, ale elegancko wydany mini-album o tym tytule wpadł mi w oko jakieś sześć czy osiem lat temu. Kupiłem. Tytuł w zasadzie wszystko wyjaśnia - w środku zdjęcia dokumentujące wyjście radzieckich wojsk z Czechosłowacji. Większość z nich surowa, czarno-biała, mocno ziarnista; garść obrazów kolorowych, z intensywnymi ochrami i czerwienią, właśnie tymi nasyconymi kolorami przypominających, że to przecież wcale nie tak dawno...

Ludzie. Z podobnych zdjęć z Polski zapamiętałem przede wszystkim martwą naturę: zdewastowane budynki, ogołocone ze wszystkiego co się da odkręcić, zdemontować, zapakować na lorę i wywieźć pociągiem gdzieś daleko, do siebie, do domu. Albo te zanurzone w błocie resztki chwały, porzucone pod płotem złote myśli Marksa i Lenina z blachy i paździerza. Tutaj, u Kyndrovej, to oczywiście też jest. Ale najważniejsi są ludzie. Przyglądam się uważnie zdjęciom i momentami nie mogę uwierzyć. To nie jest ucieczka, pospieszny odwrót z utraconych pozycji, dyskretna ewakuacja nocą. Nie, to coś innego.

Kyndrova wchodzi z aparatem na pożegnalny apel, być może ostatni. Oficjalne przemówienia, jakieś nagrody dla żołnierzy, trybuna z trójkolorową flagą czechosłowacką i czerwoną, radziecką, wciąż z sierpem i młotem. Napis nad mównicą, długi, na oko sześciometrowy: My odchodzimy - przyjaźń pozostaje. Kolejne ujęcie, młody żołnierzyk, w ręku drążek tablicy, na niej równe białe litery: Do swidanja... Przedziwny teatr z pełną widownią, która jednocześnie gra w spektaklu główne role. Kompletna abstrakcja. Prawdziwy odjazd.

Dana Kyndrová: S nimi a bez nich…
Leica Gallery Praha, Školská 28, 110 00 Praha 1
24.06 - 4.09.2016

Foto ze strony autorki / www.kyndrova.cz

PS. Nie oglądajcie zdjęć w necie, jedźcie na wystawę!

Skocz do: