MaAstro  Dołączył: 07 Kwi 2016
100 macro - żródła róznic w jakości obrazu
Ostatnio miłem przez chwilę w ręcach trzy używane setki macro:
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro
SMC Pentax-A 100mm F4 Macro
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR

Podałem je w kolejności ocenionej "na oko" jakości otrzymanego obrazu przy skali odwzorowania w zakresie od 1:1 do 1:4 i przesłonach 8-11. Teoretycznie przyzwoite stałki nie powinny się zauważalnie różnić, a jednak różnice były dość znaczne (łatwe do ocenienia nawet bez specjalnego wpatrywania się). Sprawa dotyczyła używanych obiektywów, więc wiadomo: każdy z nich mógł mieć zupełnie inną historię.

Problem w tym, że teoretyczne, jeśli wierzyć pentaxforums to
SMC Pentax-F 100mm F2.8 Macro
SMC Pentax-FA 100mm F2.8 Macro
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
optycznie nie powinny się różnić, więc nie widzę powodów aby dawały różny obrazek, a jednak w testach na photozone.de SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro i SMC Pentax-FA 100mm F2.8 Macro różnią się również całkiem zauważalnie.

Pytanie do znawców tematu: o co chodzi? Czy można to zrzucić na rozrzut jakościowy modeli, czy rzeczywiście jest jakaś spora różnica w jakości między poszczególnymi seriami?
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
MaAstro napisał/a:
Czy można to zrzucić na rozrzut jakościowy modeli, czy rzeczywiście jest jakaś spora różnica w jakości między poszczególnymi seriami?


Porównaj sobie budowę i daty produkcji. ;-)
Parę szkieł macro przerobiłem i każde dawało inny obrazek. Nie mniej nie wnikałem w technikalnia bo mnie to nie interesuje, a na testy zupełnie nie zawracam uwagi (w miarę możliwości najlepiej samemu dobrać sobie obiektyw o odpowiadającej charakterystyce). :roll:
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Pomiędzy F/FA a D FA różnica jest ogromna. To są zupełnie różne konstrukcje.
 
MaAstro  Dołączył: 07 Kwi 2016
krzychu1979 napisał/a:
Pomiędzy F/FA a D FA różnica jest ogromna. To są zupełnie różne konstrukcje.


To coś tłumaczy. Czyli na pentaxforums pisząc "Optically it is the same as the predecessor, the smc Pentax-FA 100mm F2.8 Macro, and optically also the same as the Weather Resistant successor." porostu rozminęli się z prawdą.

ADestroyer napisał/a:

Parę szkieł macro przerobiłem i każde dawało inny obrazek. Nie mniej nie wnikałem w technikalnia bo mnie to nie interesuje, a na testy zupełnie nie zawracam uwagi (w miarę możliwości najlepiej samemu dobrać sobie obiektyw o odpowiadającej charakterystyce). :roll:

Co do zasady to się zgadzam. Problem w tym, że rozrzut między SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR a resztą był tak ogromny, że zacząłem podejrzewać, że coś jest nie tak z samym szkłem. Jeśli sprawa nie dotyczyła jednego egzemplarzu, to obawiam się, że nie warto się mu przyglądać (nawet gdyby cenowo oscylował w okolicach 1000 zł za nowy).
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Miałem kilka DFA i jednego FA - porównanie zawsze wychodziło na korzyść DFA. Niestety nie miałem możliwości dokonania porównania bezpośredniego :-(

DFA nie różniły się jakością. Innymi słowy - szkło OK
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
co do zasady jak weźmiesz 3 egzemplarze tego samego modelu też dostaniesz różne obrazki :) Problem Pentaxa fatalny rozrzut jakościowy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach