Buszi  Dołączył: 25 Lut 2015
K-30 - podgląd
Witam,

wiem, że jestem nieaktywnym członkiem forum niestety (albo biernym jak kto woli). Aparat poszedł trochę w kąt z różnych przyczyn. Jednak cały czas uważam to forum za skarbnicę wiedzy. Jakiś czas temu robiłem trochę zdjęć z podpiętym manualnym obiektywem i kiedy ponownie podpiąłem obiektyw standardowy 18-55 automat nie mam podglądu w wizjerze, tylko ewentualnie na wyświetlaczu. Prawdopodobnie coś przestawiłem. Taką mam przynajmniej nadzieję, tzn, że problem jest mały, a nie duży. Być może nawet banalny i się zarumienię ze wstydu. Niemniej pozwoliłem sobie zadać to pytanie. Może ktoś życzliwy coś podpowie.

pozdrawiam serdecznie, Buszi
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Wyłącz LV.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Jeśli podgląd na wyświetlaczu pojawia się zaraz po włączeniu aparatu, to najprawdopodobniej masz uruchomione filmowanie. ;-) Przestaw pokrętło trybów z czerwonej kamerki na coś innego. LV raczej nie uruchamia się samoczynnie po włączeniu aparatu, no chyba że trzymasz go ciągle na stand-by. ;-)
 
Buszi  Dołączył: 25 Lut 2015
Bardzo dziękuję za opwiedzi/podpowiedzi. Dopiero dzisiaj, ale bynajmniej nie ze złej woli. Tylko po prostu tak wygląda u mnie sytuacja z czasem :/ Także przepraszam i szanuję wszelkie wasze wskazówki i podpowiedzi. Wygląda jenak na to, że źle sformułowałem pytanie. Nie tyle nie ma podglądu w wizjerze co nie zapisuje się zdjęcie. Tylko czarna plama. Natomiast jak jest podgląd na lcd wówczas zdjęcie się zapisuje. Tego problemu nie ma gdy podpięty jest obiektyw manulany. Wówczas podgląd przez wizjer i zdjęcie zostaje zapisane. Macie jakiś pomysł ? Podsumowując - jak zrobić zdjęcie z obiektywem standardowym dołączonym do k-30 patrząc przez wizjer tak aby zdjęcie zostało zapisane ? Wcześniej zanim zacząłem korzystać z mojego ulubionego obiektywu manualnego 50 mm tego problemy nie miałem. Aparat pracował prawidłowo w każdym trybie, także automatycznym. Proszę o pomoc.

pozdrawiam, Buszi
 
boR  Dołączył: 07 Kwi 2014
Buszi napisał/a:
Tylko czarna plama.


Czy aparat jest jeszcze na gwarancji?
 
Buszi  Dołączył: 25 Lut 2015
Niestety nie. No to porobiłem sobie zdjęcia na urlopie.... :-(
boR napisał/a:
Buszi napisał/a:
Tylko czarna plama.

Czy aparat jest jeszcze na gwarancji?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
To jakaś dziwaczna usterka. Co ma rodzaj obiektywu do zapisu na karcie ?
Buszi napisał/a:
jak jest podgląd na lcd wówczas zdjęcie się zapisuje.
Buszi napisał/a:
gdy podpięty jest obiektyw manulany. Wówczas podgląd przez wizjer i zdjęcie zostaje zapisane.

A co widzisz w wizjerze, przy założonym normalnym obiektywie ? Rozumiem, że chodzi o kita ? I robiąc zdjęcie masz zapisane czarne ? Tzn. że zapisuje się, ale jest totalnie niedoświetlone ?


Aha, i zacznij od zresetowania wszystkich ustawień do fabrycznych-domyślnych.
 
boR  Dołączył: 07 Kwi 2014
Buszi napisał/a:
Niestety nie. No to porobiłem sobie zdjęcia na urlopie.... :-(

Możesz korzystać z manualnej 50-sątki.
"Czarna plama" to efekt mocno niedoświetlonego zdjęcia.Problem opisany w tym wątku
http://pentax.org.pl/view...48131&start=180

Proszę wykonać zdjęcie z takimi ustawieniami:
obiektyw kitowy ogniskowa 18 mm
czułość ISO Auto zakres 100-12800
tryb fotografowania AV (priorytet przysłony)
przysłona 22
i napisać co pojawiło się, "czarna plama" czy fotografowany obiekt
 
Buszi  Dołączył: 25 Lut 2015
Dziękuję Wam bardzo za wskazówki! Faktycznie nie byłem precyzyjny pisząc, że zdjęcie się nie zapisuje. Natomiast zapisane zdjęcie to po prostu czarna plama.
Jutro postaram się zrobić zdjęcie z ustawieniami jakie podał kolega boR i napiszę co zostało utrwalone.
Tymczasem korzystam z manualnych 50 i 135 mm, które cieszą oko. Natomiast automatyczna małpka też by się czasem przydała zwłaszcza przy dwóch małych ruchliwych brzdącach nad morzem ;/
Ciekawi mnie też dlaczego problem jest gdy korzysta się z wizjera, a znika gdy korzysta się z LV za którym nie przepadam, ale dobrze że jest.
Podany wątek przeczytam dokładnie w wolnej chwili, ale na pierwszy rzut oko nie podoba mi się on ;-)

pozdrawiam raz jeszcze i dziękuję!, Buszi


boR napisał/a:
Buszi napisał/a:
Niestety nie. No to porobiłem sobie zdjęcia na urlopie.... :-(

Możesz korzystać z manualnej 50-sątki.
"Czarna plama" to efekt mocno niedoświetlonego zdjęcia.Problem opisany w tym wątku
http://pentax.org.pl/view...48131&start=180

Proszę wykonać zdjęcie z takimi ustawieniami:
obiektyw kitowy ogniskowa 18 mm
czułość ISO Auto zakres 100-12800
tryb fotografowania AV (priorytet przysłony)
przysłona 22
i napisać co pojawiło się, "czarna plama" czy fotografowany obiekt


[ Dodano: 2016-07-28, 15:53 ]
Z takimi ustawieniami pojawiło się zdjęcie, ale dosyć ciemne, chociaż już coś widać. I jaka diagnoza ?

boR napisał/a:

Proszę wykonać zdjęcie z takimi ustawieniami:
obiektyw kitowy ogniskowa 18 mm
czułość ISO Auto zakres 100-12800
tryb fotografowania AV (priorytet przysłony)
przysłona 22
i napisać co pojawiło się, "czarna plama" czy fotografowany obiekt
 
boR  Dołączył: 07 Kwi 2014
Buszi napisał/a:
Z takimi ustawieniami pojawiło się zdjęcie, ale dosyć ciemne, chociaż już coś widać. I jaka diagnoza ?

Diagnoza: nie odpowiedni element sterujący dźwignią przechwytu przysłony powoduje niedoświetlenie zdjęć, należy go wymienić na odpowiedni przeznaczony do kamer

Self-Latching Solenoid

Applications
<>Stroboscope Pop-up Mechanism
<>Optical disc Ejecting Mechanism (CD/DVD/BD drive)
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Spróbuj najpierw.
Należy naładować baterie lub zastosować aku A Eneloop.
V.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
boR

Wszystko fajnie, tylko dlaczego zdjęcia robione w LV są dobre a te w zwykłym podglądzie nie.
Solenoid by nie zadziałał i tu i tu, prawda :?:

Oczywiście naładowane dobre baterie ale zaczął bym od całkowitego resetu ustawień, sprawdzenia firmware czy aktualny.

Jak sprawa wygląda w innych trybach np. SV, TV, AV, TAV, M, M z zielonym...
 
Kolya90  Dołączył: 29 Sie 2015
A czy ten kitowy 18-55 jest sprawny? :roll:
Skoro działają inne manualne obiektywy, to proponowałbym na wszelki wypadek spotkać się z innym lokalnym Pentaksiarzem i przestrzelić różne kombinacje body-obiektyw.
 
piotrek1989  Dołączył: 21 Sty 2016
Mi też się zdarzało że kitowy 18-55 robi niedoświetlone zdjęcia( jednak tylko kilka z rzędu potem działa normalnie), a chwilę potem po podłączeniu 50-200 czy innego obiektywu zdjęcia wychodzą całkiem normalnie.

Sprawdź czy przypadkiem obiektyw nie ma jakiejś usterki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach