zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Obiektywy Makro
Witam!
1.Chciałbym się poradzić jaki obiektyw do makro kupić i z tych z AF i M-anualnych. Jeśli chodzi o skalę odw. to musi być 1:1. oczywiście cenowo na poziomie amatora. :->

2. Kumpel prosił mnie abym w czerwcu na jego ślubie jako drugi fotograf porobił zdjęcia- jaki obiektyw był by dobry do kościoła i do zdjęć plenerowych. Jak narazie , to mam kit od ist DS DA18-55, SMC-M 50/1,7, Cosinon T f 2,8/135 mm MC, PANAGOR PMC 28/2.8 .
Przymierzam się do zoom-a 70-210/4.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: Obiektywy Makro
zenza napisał/a:
Witam!
1.Chciałbym się poradzić jaki obiektyw do makro kupić i z tych z AF i M-anualnych. Jeśli chodzi o skalę odw. to musi być 1:1. oczywiście cenowo na poziomie amatora. :->

No wlasnie - jeden amator ma taka kieszen, drugi inna :-) Lepiej byloby jakbys napisal konkretna kwote wokol ktorej mamy cos szukac :-)

Cytat
2. Kumpel prosił mnie abym w czerwcu na jego ślubie jako drugi fotograf porobił zdjęcia- jaki obiektyw był by dobry do kościoła i do zdjęć plenerowych. Jak narazie , to mam kit od ist DS DA18-55, SMC-M 50/1,7, Cosinon T f 2,8/135 mm MC, PANAGOR PMC 28/2.8 .
Przymierzam się do zoom-a 70-210/4.

Generalnie im jasniejsze szklo, tym lepiej, bo to zdjecia w pomieszczeniach i jak Ci sie uda zrownowazyc jakos swiatlo zastane z blyskowym, to zdjecia wyjda bardziej naturalne. DA 18-55 jest nieco ciemny - trzeba bedzie pewnie uzyc czulosci w okolicy 800 (wyzej nie ma co ze wzgledu na szumy). Dobrym szklem bylaby tu Sigma EX 18-50/2.8, ale jesli jest za droga dla Ciebie, to dobrze dokupic do tego co masz jakas szersza stalke, chocby manualna np 35/2. Zoom 70-210/4 to sie za bardzo w kosciele czy na weselu nie przyda. Juz predzej w plenerze do portretow, ale tutaj tez zdecydowanie wygodniejsza bedzie typowa portretowka, tyle, ze to juz wieksze pieniadze zdecydowanie.
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
No wlasnie - jeden amator ma taka kieszen, drugi inna Lepiej byloby jakbys napisal konkretna kwote wokol ktorej mamy cos szukac

dokładnie od tej kieszeni szystko zalezy, a jak kieszen pełna to 100/2,8 macro a do ślubu FA 28-70/2,8 ehhh co za szkła :lol:
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Faktycznie niezbyt precyzyjnie określiłem moją amatorską kieszeń ;-)
Jeśli chodzo o makro, to 500 zł, może być manual. Do kościoła może być 600, ale raczej chyba jakiś zoom, takie przynajmniej słyszałem opinie, aby nie latac po kościele. Ale jestem zielony w tej kwestii, może i stałka dobra.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jezeli makro ma byc AF, to pozostaje tylko Pentax/Cosina 100/3.5, jezeli MF to wybor jest duzo wiekszy. Ja mam ta Cosine i uwazam, ze jest calkiem przyzwoita. Pozdrawiam!
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
zenza napisał/a:
Faktycznie niezbyt precyzyjnie określiłem moją amatorską kieszeń ;-)
Jeśli chodzo o makro, to 500 zł, może być manual.

W tej cenie polecalbym wiec albo A 50/2.8, tylko ze to 1:2, albo jakas AFowa Sigme 50/2.8, choc nie latwo bedzie znalezc za taka cene. 100-tke dobrze nadajaca sie do Ds-a trudno bedzie nabyc w tej cenie, chyba ze Soligora (Cosine) 100/3.5 macro z nasadka dajaca 1:1. To duzo slabsze mechanicznie szklo od dwu pierwszych, ale za to setka, mamy wiec wieksza odleglosc przedmiotowa i ladniejsze tlo latwiej uzyskac no i to calkiem niezle optycznie szklo - zreszta nie widzialem jeszcze nieostrego szkla macro :-) Osobiscie przy takiej kwocie zostalbym przy 50/2.8 Sigmy, albo jeszcze poszukac Vivitara series 1 105/2.8, byl z pozycja "A" na pierscieniu przyslon, wiec uzywanie na Ds byloby bardzo wygodne.

Cytat
Do kościoła może być 600

mm? To polecam FA* 250-600 :lol:

Cytat
ale raczej chyba jakiś zoom, takie przynajmniej słyszałem opinie, aby nie latac po kościele. Ale jestem zielony w tej kwestii, może i stałka dobra.

Stalka po prostu pomocniczo. Za te 600 zl zostan przy kitowym zoomie, Sigma kosztuje jednak jakies 1800 zl, musialbys sprzedac te szkla, ktore juz masz i jeszcze troche dolozyc, aczkolwiek mysle, ze w tym wypadku warto, bo to bardzo chwalone szklo i sporo zalatwia "za jednym zamachem" ;-)
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Nie no bez przesady -kitowy zoom w zupełności wystarczy. Sam ostatnio nim walczyłem na ślubie i efekty byly jak najbardziej ok. Zoom jaśniejszy to spooory wydatek, nie wiem czy go wykorzystasz. Co do makro to jak dobrze popolujesz to czasem zdażają się na allegro perełki w rodzaju 90mm macro ze światłem 2,8/2,5. Niezbyt często, ale jednak. Jak nie masz kasy to raczej skup sie na MF -AF przy makro jest naprawdę zbędny. Zresztą ze szkieł AF w tej cenie to tylko wspomniana Cosina.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach