bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Te filmy (inne pewnie też) mają barwną warstwę przeciwodblaskową, która rozpuszcza się w wywoływaczu. Też za pierwszym razem byłem zdziwiony, później przejrzałem specyfikację materiału i się wyjaśniło. http://www.foma.cz/en/fomapan-200

Cytat
120 rollfilm - a clear polyester base 0.1 mm thick, furnished with an antihalo colour backing which will decolourize during processing

Mnie natomiast zdarzyło się ostatnio coś takiego:



Zaczyna się w połowie 30 klatki i słabnie w kierunku końca filmu tak, że klatki 36 i 37 są już ok. Mocniejsze jest na dole filmu, nie widać naświetlonych numerów klatek, słabnie ku górze. Zaświetlenie w aparacie to raczej nie jest, w ciemni też chyba do niego nie doszło. Wada materiału?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Wypełzłem właśnie zły z ciemni. 3 filmy - 2xFP4 (125) i 1xHP5(1600) wywoływacz Fomadon Excell. Dość ciepło, nawet w piwnicy i nie chciało mi się chłodzić chemii do 20st, więc przeliczyłem na szybko do 24 i heja.
Ciekaw byłem co wyjdzie, bo przelicznik był taki myślowy.
Wyniki: HP5 piękny, jak zwykle, naświetlany w bardzo trudnych warunkach, częściowo głęboko pod ziemią, efekt zadowalający, myślałem, że będzie nie najlepiej (naświetlenie).
FP4 - pierwszy, na pierwszy rzut okiem, wywołany doskonale, równiutko.
Drugi masakra. Bardzo gęsty, ciemny, słabe, ledwo widoczne miejscami ramki klatek (prześwietlone), zdjęcia rozciapkane.
Wywoływane w jednym koreksie, więc chemię czy temperaturę wykluczam. Naświetlany w niesprawdzonym body, ale wszystkie klatki naświetlone w miarę równo, jeżeli w tym wypadku można tak powiedzieć, z różnymi obiektywami, filmy z jednej dostawy. :shock: :evil:

edit
Sprawa się prawdopodobnie wyjaśniła. Prawdopodobny brak synchronizacji napędu filmu z migawką. Tak przynajmniej wnioskuję z wnikliwszej analizy klatek. Oto kilka z nich:
1.

2.

3.

Kółeczka to oczywiście odbicie obiektywu od kliszy.

 

valsymer  Dołączył: 30 Maj 2016
witam ,by nie tworzyć nowego tematu, postanowiłem sie podpiąć.

mam pewien problem, film Polypan 50 (wiem ze kiepski) ale to samo mialem z APX, a mianowicie wołałem film 1:25 6 min 20C i powstało mi takie coś jak na zdj poniżej, ogólny brak kontrastu po srodku, a co najgorsze nie moge sie pozbyć śladu perforacji, tak jakby zacieki. aparat na 100% jest ok, kasetka też, film też nie dostał wcześniej światła, koreks tez na pewno jest dobry, wiec może chemia? troszke juz ma, a jest to R09 od Agfy. z góry dziękuje


zdjęcie podglądowe
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
valsymer, ślady po perforacji powstają przy zbyt małym bełtaniu lub zbyt małej ilości roztworu. W jakim rozcieńczeniu wołasz ? To jest Rodinal Agfy czy R-09 ORWO ? Rodinal w stężeniu podstawowym może stać latami. Sam używam kilkunastoletniego. Pzdr.
 

valsymer  Dołączył: 30 Maj 2016
powalos, a przepraszam, R09 to Adox Adonal, wołany 1:25 6 min (400ml roztworu, a w tym 16ml R09), przez 1 min obracałem koreksem, a potem co minute po 2 obroty. ale czy dałem 1:25 czy 1:50 czy 1:100 to efekt był ten sam.
dowiedzialem sie wlasnie od znajomego, że winny może być utrwalacz.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To jeszcze powtórz utrwalanie.
 

valsymer  Dołączył: 30 Maj 2016
zapomniałem dodać, że film pod światło jest zadymiony.
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
Słaby utrwalacz?

@: no przepraszam... nie mogłem :)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
valsymer napisał/a:
zapomniałem dodać, że film pod światło jest zadymiony.

valsymer, wkładaj do utrwalacza (najlepiej świeżego), potrzymaj przez odpowiedni czas, przepłucz i zobacz czy się poprawiło. Powodzenia. Pzdr.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Miałem identyczny problem (str 48 tego wątku). Zrób tak jak radzi plwk. U mnie pomoglo ;-)
 

valsymer  Dołączył: 30 Maj 2016
Bardzo Wam dziękuje. Niedługo kupię utrwalacz i się okaże.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Akurat zdjęcie, które zaprezentowałeś, jest przez szybę i pod światło, spadek kontrastu murowany do tego rozbłyski promieniste. To nie wina kliszy.
 
wienczyslaw5  Dołączył: 22 Sie 2016
A to ja mam ciekawą historyjkę na temat wpadek ...
W latach 80-tych ubiegłego wieku pewien Amerykanin sprzedawał działkę . Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie cena ... 1000000 dolarów . Ceny podobnych działek w tym regionie nie dochodziły nawet do tysiąca . Fakt ten oczywiście nie uszedł uwagi miejscowych dziennikarzy . Działkę na której nie było nic prócz starego baraku na kółkach obfotografowano ze wszystkich stron . Fotoreporterzy zrobili mnóstwo zdjęć ale kiedy wywołali swoje filmy ich oczom ukazała się ... czarna rozpacz . Wszystkie filmy były całkowicie czarne niezależnie od typu filmu i sposobu wywoływania .
Kto zgadnie jaka była tego przyczyna ?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Złoże uranu ?
 
wienczyslaw5  Dołączył: 22 Sie 2016
Eee... no nie ale jakby to ując --- jesteś blisko a zarazem daleko . :-)
 

valsymer  Dołączył: 30 Maj 2016
Prawdopodobnie jakiś rodzaj promieniowania. Dość silny.
 
wienczyslaw5  Dołączył: 22 Sie 2016
valsymer napisał/a:
Prawdopodobnie jakiś rodzaj promieniowania. Dość silny.

Dokładnie --- a konkretnie rentgenowskie . Otóż właściciel tej działki zaczął rozpuszczać plotkę , że znalazł tam uran i chcąc to uprawdopodobnić zainstalował w baraku 10 aparatów rentgenowskich , które skutecznie naświetliły filmy fotoreporterom .
 

valsymer  Dołączył: 30 Maj 2016
Gdzie mogę się zgłosić po nagrodę? :D
 
wienczyslaw5  Dołączył: 22 Sie 2016
valsymer napisał/a:
Gdzie mogę się zgłosić po nagrodę? :D

Do mnie --- w końcu jako nowy jakieś wpisowe muszę postawić :-B
Niestety przez internet nie wysyłam ale jakbyś był w okolicy Białegostoku to zapraszam :-B
To jeszcze jedna ciekawa wpadka .
Dawno to było . Pewien mój kolega stawiał swoje pierwsze ciemniowe kroki . Za chińskiego boga nie mógł nauczyć się zakładania filmu do koreksu . Doradziłem mu aby poćwiczył na jakimś starym filmie wpierw przy świetle a później z zamkniętymi oczami . Kolega tak to sobie wziął do serca iż później zawsze odruchowo zamykał oczy przy zakładaniu filmu . Pewnego razu wszedł do ciemni , przygotował film , koreks , zamknął oczy , założył film na szpulę i zakręcił koreks . Kiedy otworzył oczy szeeeeroki uśmiech zagościł na jego twarzy ... nie zgasił świata :mrgreen:
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach