DarW  Dołączył: 27 Gru 2007
Włącznik ON/OFF
Miał ktoś z Was problem, że włącznik ON/OFF w K5II zaczął ciężko pracować. Tak jak przesunięcie na pozycje ON jakoś działa tak na OFF trzeba użyć do tego sporo siły. Co tam się mogło stać?
Rozumiem, że jedynie serwis wchodzi w grę?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Miałem tak w K-7, tylko na odwrót. Użyłem wielokrotnie opcji siłowej i się rozruszał. Oczywiście Twój nie musi tak optymistycznie zareagować.
 

And  Dołączył: 07 Mar 2014
Ja miałem to w K-5 (nie można było włączać ON) - opór potężny i pojawił się nagle.To nie była na pewno sprawa jakiegoś zabrudzenia - korpus był prawie nowy. Serwis miał też opór, żeby to naprawić.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Mi kiedyś ktoś wyłącznik (co ciekawe, słowa włącznik nie ma w wielu słownikach) oblał sokiem i tak się lepił, że przy włączaniu zatrzymywał się na podglądzie przesłony i do pozycji ON wracał kilka sekund.

Tu Pentax pokazuje swoją przewagę. Odpaliłem z kranu gorącą wodę i puściłem ją na wyłącznik.. śmigał jak nowy po kąpieli ;-)
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Jako elektryk powiem, ze nie ma "włącznika", jest "wyłącznik" :)
Na mój mały rozumek wynika to z podstawowej właściwości urządzenia (wyłączenie jest ważniejsze gdyż zapewnia bezpieczeństwo).
Są "łączniki" jako ogólna nazwa aparatu elektrycznego służącego do komutacji obwodu :D


pz
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
skaarj napisał/a:
Jako elektryk powiem, ze nie ma "włącznika", jest "wyłącznik" :)
Na mój mały rozumek wynika to z podstawowej właściwości urządzenia (wyłączenie jest ważniejsze gdyż zapewnia bezpieczeństwo). [...]


a co z włącznikiem ppoż? :mrgreen:
 

DarW  Dołączył: 27 Gru 2007
Dobra dobra... ale może zamiast skupiać się nad poprawnością naszego pięknego języka to jakieś konkrety dotyczące problemu...
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Skoro zarosło to może wbrew pozorom WD40, ale nie jako smar, bo to węglowodór aromatyczny i szybko się ulatnia, tylko jako rozklejacz. Np. klej od naklejek można usuwać WD40.
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
Miałem tak z K-5. Pryśnięcie alkoholem technicznym pomagało na jakiś czas.
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
alkohol techniczny (skażony) zawiera wodę, a ta może być śmiercionośna dla sprzętu elektrycznego, nie miałem takiego problemu, ale proponuję wymieniony płyn zastąpić alkoholem izopropylowym.
 
piotrek1989  Dołączył: 21 Sty 2016
Mam podobny problem w K-50 tylko podejrzewam że mogła się tam dostać drobinka piasku.

Przepłukanie mają ilością alkoholu izopropylowego może zaszkodzić?
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
zaszkodzić nie zaszkodzi o ile aparat będzie bez zasilania i odstawisz na jakiś czas aparat na odparowanie, ale alkohol izopropylowy w żaden sposób nie podziała na drobinkę piasku rozpuścić go nie rozpuści - nie usunie go.
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
Bez zasilania.... pamiętaj aby ładunek z kondensatora lampy wyzwolić
 

ringo13  Dołączył: 25 Lut 2013
Alkohol izopropylowy (IPA) dostępny w handlu to 70% roztwór wodny.
Etanol nawet "skażony" zawiera jakieś 1%wody ale dodatkowo zawiera inne chemiczne skażalniki.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
ringo13 niekoniecznie można spotkać z czystością, zawartością czynnika głównego 99.8% z zawartością wody 0,1%
 

Trurl1954  Dołączył: 19 Maj 2013
unbreakable napisał/a:
ringo13 niekoniecznie można spotkać z czystością, zawartością czynnika głównego 99.8% z zawartością wody 0,1%


Jak kupisz izopropanol z oznaczeniem "CZDA",
czyli czysty do analiz, to masz gwarancję, że to 100 %
izopropanolu. Około 13 zł za pół litra. Piasku nie rozpuści,
ale może go wymyć.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Trurl1954 żeby go wymyć trzeba było by dobrze zalać wyłącznik i liczyć na łud szczęścia że wypadnie przy potrząsaniu
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Trurl1954 napisał/a:
Jak kupisz izopropanol z oznaczeniem "CZDA",

czyli czysty do analiz, to masz gwarancję, że to 100 %


Cz.d.a nigdy nie jest 100%. W przypadku izopropanolu to najczęściej około 99,7%. Jeśli byś chciał bliski 100% to musiałbyś kupić izopropanol dedykowany do chromatografii cieczowej, ale tu już cena idzie sporo w górę.

Jako ciekawostkę mogę Wam za to napisać, że można kupić... koszerny izopropanol (też około 99,7%) :lol:
 
piotrek1989  Dołączył: 21 Sty 2016
Rozpuścić drobinki piachu nie rozpuści, ale może w jakiś sposób go wypłucze. Warto spróbować, bo nie mam pojęcia czy jest sposób aby przycisk on/off zdemontować.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach