jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
M.K napisał/a:
Jeśli o af w k5 można mówić średni to af-c jest w nim porażką. To nie jest żadna kombinacja - tylko stara szkoła przewidywania połaczona z af. I tyle. AF-C w pentaxie da jeszcze gorsze efekty niż af-s z wciśniętym i zapamiętanym miejscem ustawienia.
AF-C w przypadku opisanej techniki działa wystarczająco dobrze, zwłaszcza, że każde zwolnienie i przyciśnięcie to przyspieszenie przeostrzenia, a zwłoka przeostrzenia, to główny problem AF-C K-5 jeśli pozwolisz mu pracować w spokoju. Poza tym, zawsze po potwierdzeniu możesz puścić AF i masz blokadę, jak w AF-S przy wciśniętym do połowy spuście. Masz po prostu dwa tryby w jednym, a przy dzieciach AF-C K-Piątki spokojnie daje radę i można śmiało robić zdjęcia nawet przy f/2 - zresztą w każdej sytuacji sprawdza się to lepiej niż ostrzenie pod spustem.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Może masz racje, ale i mój sposób jest bardzo dobry i skuteczny. Aby przedstawić swoje pomysły nie trzeba po innych przejeżdżać czołgiem...wystarczy powiedzieć a ja mam na to taki sposób. I już.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
M.K, to, że Twój sposób jest skuteczny, w sensie trafienia z ostrością, to nie wątpię, ale zazwyczaj w fotografii tego typu chodzi jeszcze o to, żeby trafić w moment, a tu spust spięty z AF-em nie pomaga. BTW, to nie jest mój pomysł - BBF, to technika stosowana od lat przez wielu reporterów, zwłaszcza sportowych.

[ Dodano: 2014-09-03, 01:49 ]
domingo30gda napisał/a:
posłuzyłem sie do tego znaczna ingerencją w systemową wywoływarke w body
w domyslnym ustawieniu jest jak dla mnie rowniez nieakceptowalna

https://www.flickr.com/ph...03/15116697522/
Teraz dopiero popatrzyłem - tak przeostrzony i przekontrastowany obrazek w podglądzie nie pozwoli podejrzeć w zasadzie niczego. Ani tego gdzie jest ostrość, ani świateł, ani cieni. Ja mam zarówno obniżony kontrast, jak i rozjaśnione cienie, a w IIs nawet wyostrzanie na minus... :-)
domingo30gda napisał/a:
przy takim ustawieniu trzeba dokonac korekcji expozycji na -3/4 lub -1
domingo30gda napisał/a:
miej na uwadze ze wyciagajac do zewnetrznego programu raw masz lub mozesz miec ciemniejszy raw niz przypuszczasz
Proponujesz mu znaczącą utratę zakresu tonalnego przez dodatkowe niedoświetlenie, podczas gdy te pliki już są niedoświetlone?
 
Kris_69  Dołączył: 28 Sie 2014
Chciałem zedytować linki do fotek na nowy hosting z widokiem exif ale spóźniłem się z edycją posta dlatego pozwolę sobie tutaj wstawić linki

Tutaj dla mnie ostrość idealna . Tutaj też ok

Lekkie mydło jakie wychodzi najczęściej . Tutaj też . Tutaj też

I na koniec fotka ze statywem

M.K napisał/a:
Inna sprawa, że te pokazane fotografie jeśli idzie o ostrość wcale nie są takie złe - no kwiatki na balkonie czy ostatni portret - tutaj faktycznie jest ff.


Może rzeczywiście źle dobrałem na szybko ,ale możecie mi wierzyć większość jest jak kwiatki, albo to na balkonie.
Co do techniki wykonywania samego zdjęcia oczywiście przetestuję i opcje opisaną przez

M.K napisał/a:
Praca z dzieckiem i pentaxem - ostrzysz jednym punktem af, wybranym przez siebie przewidując jak chcesz skomponować kadr, ustawiasz wstępnie ostrość - w okolicach oczu

i
jaad75 napisał/a:
Rozpinasz AF spod spustu migawki, ustawiasz AF-C i używasz tylnego przycisku AF pod kciukiem. Oczywiście wybierasz punkt najbliższy temu, co chcesz mieć ostre w kadrze.


Lecz nie wiem czy rozwiążę to moje problemy z AF.

domingo30gda napisał/a:
posłużyłem się do tego znaczna ingerencją w systemową wywoływarke w body
w domyślnym ustawieniu jest jak dla mnie również nieakceptowalna

https://www.flickr.com/ph...03/15116697522/


Tutaj chciałbym zapytać czy zmieniając parametry w tym menu jak na fotce ustawiam tylko parametry przetwarzania przez aparat plików do jpg czy też zmiana tych ustawień ma bezpośredni wpływ na fotki w raw.Czyli podnoszę kontrast i wszystkie Rawy są bardziej kontrastowe.
jaad75 napisał/a:
Proponujesz mu znaczącą utratę zakresu tonalnego przez dodatkowe niedoświetlenie, podczas gdy te pliki już są niedoświetlone?

Czyli nie jest to poprawne zachowanie tego korpusu,bo bardzo często mu się zdarza nie doświetlić zdjęć - oczywiście można mu troszkę podnieść ekspozycję na + tylko mi chodzi o to żeby się upewnić że wszystko z puszką w porządku.

 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Kris_69 napisał/a:
Czyli nie jest to poprawne zachowanie tego korpusu,bo bardzo często mu się zdarza nie doświetlić zdjęć - oczywiście można mu troszkę podnieść ekspozycję na + tylko mi chodzi o to żeby się upewnić że wszystko z puszką w porządku.


Pentaksy lubią niedoświetlać - światłomierz ustawiony jest tak, by nie dopuścić do prześwietleń. Od użytkownika zależy, w jaki sposób będzie kontrolował aparat ;-)

A co do zdjęć, to jak możesz to wstaw jeszcze kilka przykładów tych nieostrych. Tu poza dwoma to tragedii nie widzę. Pudłowanie DSLRów to norma ;-) gdybyś Ty widział co potrafi wyprawiać moja Sigma 1.4/30 ;-)
 
Kris_69  Dołączył: 28 Sie 2014
Wstawiam trochę fotek z różnymi wartościami domknięcia przysłony, wybaczcie że na prawie wszystkich jest moja pociecha, ale narazie jest ona moim jedynym modelem. ;-)

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. ;-)
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
Jakąś nieostrośc widać tylko na dwóch fotkach: dziecko na balkonie i kwiatki ze statywu. Oba robione na przesłonie 1.4. Głębia ostrości, zakładając, że były robione z ok.2m, wynosi 9 cm, z czego 4 cm przed obiektem. O ile w pierwszym przypadku spokojnie mogło wchodzić w grę poruszenie, to już ze statywem mało prawdopodobne. Jeśli ten efekt ze statywem jest powtarzalny, to znaczy, że możesz mieć front focus z tą pięćdziesiątką.

edyta: widzę, że wstawiłeś nowe fotki - moja wypowiedź powyżej odnosi się do pierwszej serii.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Kris_69 napisał/a:
różnymi wartościami domknięcia przysłony

Przymknięcie obiektywu do f/20, wbrew pozorom, nie poprawi ostrości zdjęcia, wręcz przeciwnie – co z tego, że ostrość jest ustawiona w punkt (chociaż trudno to stwierdzić, bo jej głębia jest bardzo duża), jak szczegóły zjadła dyfrakcja… Tak samo na „pełnej dziurze” obiektywy rzadko pokazują maksimum możliwości. W kilku przypadkach faktycznie AF chybił, ale jak widać, modelka była w ruchu. Także nie demonizowałbym. Przestań podglądać pojedyncze pixele i patrz na zdjęcie jako na całość. Nie jest źle. :-)
 
Kris_69  Dołączył: 28 Sie 2014
bakulik napisał/a:
Przymknięcie obiektywu do f/20, wbrew pozorom, nie poprawi ostrości zdjęcia, wręcz przeciwnie – co z tego, że ostrość jest ustawiona w punkt (chociaż trudno to stwierdzić, bo jej głębia jest bardzo duża), jak szczegóły zjadła dyfrakcja…


Całe życie się człowiek uczy a Wasze posty podpowiadają mi ,że trafiłem we właściwe miejsce.W najbliższym czasie postawie aparat na statywie i wykonam kilka fotek przy przysłonie rzędu 4-6 i zobaczę czy uda mi się osiągnąć ostre fotki. ;-)
 

zlaskovik  Dołączył: 13 Maj 2008
Kris_69 napisał/a:
bakulik napisał/a:
Przymknięcie obiektywu do f/20, wbrew pozorom, nie poprawi ostrości zdjęcia, wręcz przeciwnie – co z tego, że ostrość jest ustawiona w punkt (chociaż trudno to stwierdzić, bo jej głębia jest bardzo duża), jak szczegóły zjadła dyfrakcja…


Całe życie się człowiek uczy a Wasze posty podpowiadają mi ,że trafiłem we właściwe miejsce.W najbliższym czasie postawie aparat na statywie i wykonam kilka fotek przy przysłonie rzędu 4-6 i zobaczę czy uda mi się osiągnąć ostre fotki. ;-)


Robiąc zdjęcia przy użyciu statywu pamiętaj o wyłączeniu stabilizacji, bo to moze wpłynąć na ostrość a raczej jej brak.
 
Kris_69  Dołączył: 28 Sie 2014
 
Wydmuchałem gruszką co się dało lustro,czujnik af, matryce i postawiłem aparat na statyw celem dalszych testów. Poniżej linki do zdjęć.

1. 2. 3. 4.
5. 6. 7. 8.

Niestety ich ostrość jest dla mnie dalej słaba w większości niby jest ale tak naprawdę jakaś rozmyta.Czasy może niezbyt szybkie ale wszystkie zdjęcia były robione ze statywu z 12s wyzwalaczem.Żadna fotka tak naprawdę nie zbliżyła się ostrością do tego zdjęcia . To zdjęcie nawet bez obróbki ostrości w programie mógłbym spokojnie zostawić, te dzisiejsze po znacznej korekcie i tak nie są tak dobre jak to. Niektóre próbowałem ostrzyć manualnie aby wykluczyć błędy Af, ale i one są niczym się nie różnią. Poradźcie co jeszcze mogę zrobić.

Przy okazji odkryłem że gdzieś mi odpadł guziczek do zmiany obiektywu i niestety chyba go już nie znajdę - rozumiem że ratuje mnie tylko serwis apollo czy jest jakaś alternatywa.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Kris_69 napisał/a:
Niestety ich ostrość jest dla mnie dalej słaba w większości niby jest ale tak naprawdę jakaś rozmyta.

Głębia ostrości ( http://www.fotografuj.pl/..._ostrosci/id/41 ) plus niedoświetlenie. Innych problemów nie widzę. Zdjęcie do którego się odnosisz jest zrobione przy innym bardziej kontrastowym świetle co powoduje, że odbierasz je jako ostrzejsze. Spróbuj zrobić zdjęcie w RAW i obrobić jakimś RAWTherapee na przykład. Będziesz mógł sobie wyostrzać do bólu oczu ;-)
BTW czym poprzednio fotografowałeś?
 
Kris_69  Dołączył: 28 Sie 2014
Wszystkie zdjęcia robię w raw, a te podlinkowane są tylko zapisane bez żadnej korekty, oczywiście z mojej strony. Bawiłem się .Kiedyś dawno temu zenith, potem analogowy Nikon, potem canon power shot, a teraz mi się zachciało Pentaxa ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Po pierwsze, przymykanie przysłony powyżej f/8 nie poprawia ostrości (chociaż powiększa głębię ostrości), a po drugie, one w większości wyglądają ok, choć trudno ocenić gdzie celowałeś na tego typu obiektach. Na tych zdjęciach z większego dystansu wygląda na front focus. Ustaw sobie jakiś płaski cel, będzie lepiej widać. Ewentualnie zrób coś takiego:



łatwiej zobaczysz rozkład GO.
 
Kris_69  Dołączył: 28 Sie 2014
jaad75 Go to Go ale właśnie o to mi chodzi ,że Twoja przykładowa fotka jest o niebo lepsza od mojej jeśli chodzi o ostrość. U Ciebie przysłona 2 u mnie 4,Nie wiem po jakiej obróbce jest ta fotka ale moja ma praktycznie max wyostrzania programowego a i tak jej daleko do Twojej.I tego właśnie nie mogę zrozumieć.Link do fotki pseudo podobnej do Twojej Test
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Kris_69, tu jest zapewne domyślne wyostrzanie Lightroomowe, ale widzisz miniaturkę, tu masz pełny rozmiar, widać nawet lekkie rozmycie z ekspozycji zastanego (fotka była na szybko, z ręki, żeby kiedyś tam komuś coś pokazać):
http://jaad75.zenfolio.co.../p932917264.jpg
Postaw sobie ukośnie linijkę, odczytasz z niej rozkład GO i będziesz wiedział, czy szkło ostrzy w punkt. Pamiętaj, że niewielkie niedokładności na krótkich dystansach powodują często spore przesunięcia na długich.
P.S. tylko zrób to dokładnie i ze statywu, a nie z ręki, jak ja.

[ Dodano: 2014-09-05, 23:59 ]
Możesz też porównać zdjęcie robione na fazowym AF, z tym zrobionym na kontrastowym w LV. Powinny mieć zbliżoną ostrość.
 
sajmon1100  Dołączył: 08 Lut 2012
rozumie że ta linijka ma się stykać z kartonikiem ?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Tak, oczywiście, w punkcie który będzie stanowił "zero", czyli w moim przypadku 50.
 

Sroqraf  Dołączył: 29 Maj 2009
Witajcie, po awarii K10D przeskoczyłem na K5 i mam podobne spostrzeżenia.
Spodziewałem się wiele po znacznie nowocześniejszej puszcze, a na sprawniejszy AF czekałem jak na zbawienie. No i klops.

DA35 f/2,4 z K10D owszem chybiało, ale dawało mi wielką satysfakcję. Ostry obraz nawet na f/2,4 - byłem bardzo zadowolony. Ten sam obiektyw z K5... no cóż. Powiem tyle, że po 3 dniach prób, zacząłem go kalibrować. Finalnie na +8 na tablicy trafia w punkt - przy świetle dziennym. W realu jednak jest znacznie gorzej. Najlepsze jest to, ze nawet jak trafi, odnoszę wrażenie, że do tej ostrości z K10D jeszcze trochę brakuje. Najgorszy w tym wszystkim jest ten brak zaufania do puszki. Nie wyobrażam sobie pstrykać jakiejś okolicznościowej imprezy - nawet niezobowiązująco, co zdarzało mi się z K10D. Nie wiem czy takie niepewne zachowanie w K5 jest typowe, ale chyba zacznę zbierać na K5II lub K5IIs... oby tam było lepiej.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Sroqraf napisał/a:
odnoszę wrażenie, że do tej ostrości z K10D jeszcze trochę brakuje

To prawdopodobnie kwestia rozdzielczości. Jak patrzę na zdjęcia z klona DS2 to też mi się wydają bardziej ostre. Wydają się jest tu kluczowe.
Sroqraf napisał/a:
brak zaufania do puszki

AF w K-5 lubi się pomylić, w K-5II pomyłki zdarzają się rzadko. Żeby nie było, że jest tak źle - wczoraj fotografowałem w ciemnej sali ze zmieniającym się kolorowym oświetleniem na przemian K-5 i K-5II, i w sumie nie było aż tak źle z celnością tej pierwszej. Fakt - dwójka była bardziej pewna i szybsza ale nietrafionych zdjęć z jedynki mam dosłownie kilka. Na dodatek na dwójce była zapięta 70-tka a na jedynce niepomagający AF-owi Tamron 17-50.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach