bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 455
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc455.dng (27.2 MB)

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 18.09.2016 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc455_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc455_nick_900.jpg - mały jpg (900px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
- rc455_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc455_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc455.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc455.zip

1. mr.ra66it


2. powalos


3. rafi
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ponieważ oglądam te nasze prace wieczorem (widzę, że coraz więcej nas ;-) ), to stwierdzam, iż chyba za bardzo rozjaśniłem cienie. Wydaje mi się, że patrząc pod słońce nie byłoby widać tak wielu szczegółów. Tak więc bardzie odpowiada mi praca mr.ra66it. Natomiast rafi wyciągnął cienie jeszcze bardziej niż ja. Bardzo ładnie usunął szumy. Ale i tak wszyscy troje znajdujemy się na pudle. :mrgreen: Pzdr.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Dziękuję za pozytywne przyjęcie mojej pracy. Miejsce na pudle cieszy mniej, gdy niska frekwencja.
Czy już prawie nikt nie używa plików RAW albo wszyscy osiągnęli mistrzostwo w obróbce albo ostatnie wyzwania są zbyt łatwe albo zbyt trudne? :shock: Moim zdaniem nowsze aparaty i lepsze matryce nie tłumaczą zjawiska, bo nawet przy RAW-ach z nowszych konstrukcji efekt bywa różny, niekoniecznie oczywisty. Zresztą niższą frekwencję widać w innych konkursach i nawet w wynikach głosowań. Sen letni, przedzimowy czy już zimowy? :?:
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
powalos napisał/a:
stwierdzam, iż chyba za bardzo rozjaśniłem cienie. Wydaje mi się, że patrząc pod słońce nie byłoby widać tak wielu szczegółów.


Wiem - liczy się odbiór całości. Ale zdjęcie powstało w określonych okolicznościach i efekt końcowy obróbki jednak powinien je uwzględniać (przynajmniej zazwyczaj i moim zdaniem).
Do czego dążę? Do exif i tego co widzimy... I choć mi za bardzo ten exif nie pasuje do pozycji Słońca, to nie da się ukryć, że jednak Słońce jest jeszcze stosunkowo wysoko i powinno być jasno na zdjęciu.
Mam więc inne zdanie. Wszystkie prace są za ciemne, nawet moja (nie spodziewałem się, że będzie najjaśniejsza).

Poniżej stosunkowo duży wycinek porównujący "jasność" wersji.


Bardziej to zdjęcia nocne przypomina IMHO. Zresztą nawet nocne generalnie nie powinny być aż tak ciemne... Chyba bym tu widział wykorzystanie HDR do mojego wyobrażenia o obróbce tego RAW-a...

[ Dodano: 2016-09-25, 22:46 ]
Edit:
mr.ra66it napisał/a:
Czy już prawie nikt nie używa plików RAW albo wszyscy osiągnęli mistrzostwo w obróbce albo ostatnie wyzwania są zbyt łatwe albo zbyt trudne? Moim zdaniem nowsze aparaty i lepsze matryce nie tłumaczą zjawiska

Patrząc na tę edycję, jak widać po wersjach i opiniach, dużo zależy głównie od gustu.
Może więc jednak te nowsze matryce i nowe/lepsze programy do RAW-ów jednak coś tłumaczą? W zasadzie, nawet przy większej ilości osób biorących udział, coraz trudniej wypunktować komuś jakieś "obiektywne błędy" w obróbce.

Znikoma frekwencja i w zasadzie stała obsada (plus czasem, bez obrazy, ktoś z "przypadku") nasuwa pytanie o celowość kontynuacji tej zabawy, bo jak widać, chętnych - z jakichś powodów - do udziału coraz mniej...
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Ja kiedyś częściej się tu bawiłem, ostatnio po zmianie pracy oraz licznych wojażach raz na tydzień włączam kompa w domu, więc i czasu nie ma.. a do wołania czekają już 3 wycieczki i tłum stukających palcami w blat towarzyszy ;-)

Ale byłoby mi smutno, gdyby zabawa zniknęła, bo nawet jeśli nie mam czasu w domu wywołać odcinka, to w pracy podglądam efekty.

Tu też mi najbardziej pasuje rafi, bo 1 i 2 są jednak za ciemne jak na mój gust.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach