bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 457
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc457.dng (46.7 MB)

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 02.10.2016 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc457_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 10 MB),
- rc457_nick_900.jpg - mały jpg (900px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
- rc457_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc457_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc457.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc457.zip

1. Blesso


2. Kolya90


3. mh2012
RT 4.1 oraz Zoner. Kolory takie, jakie chciałbym widzieć w lesie latem po południu.


4. mr.ra66it


5. rafi
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Ale poszaleli z kolorami ;)
Wybrałbym albo jpg z puszki, albo 4. mr.ra66it albo 5. rafi (choć miniaturka wydaje się nieco przeostrzona).

3. mh2012 ciekawie zazielenił, ale wolę jednak oryginał.
1. Blesso wypala mi oczy - chyba za jaskrawo.
2. Kolya90 moim zdaniem najgorzej, jakiś fioletowy zafarb.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Po "wykładzie" mr.ra66it w poprzednim, 456 odcinku RC, postanowiłem się do tego RAWa przyłożyć, próbując poprawić to, co moim zdaniem można czy trzeba było...
WB - tu ocena trochę na oko. Trudno mi było jednoznacznie określić. Ale początek czerwca wg exif, więc zieleń raczej nie powinna być "jesienna"...

Tym, co "psuje" oryginał, były aberracje i barwienia na krawędziach - ich usunięcie uważałem za najistotniejsze. Często "proste" RAWy wołam w PSE, ponieważ w zupełności wystarcza jak na moje potrzeby. Ale w przypadku takich aberracji jak tutaj, z mojego oprogramowania najlepiej sobie radzi z tym LR (choć posiadam już dość leciwą wersję 4.x). I w tym programie z tego właśnie powodu odbyło się "główne" wołanie. I tutaj napiszę, że w zasadzie tylko mnie udało się tych "aberracji" pozbyć chyba w 100% .Na pozostałych wersjach są one mniej lub bardziej widoczne... [Przy okazji dodam, że w najnowszym C1Pro nie potrafiłem sobie z tym problemem poradzić]. Co prawda z "prześwietleń" wyciągnąłem minimalnie mniej niż np. 4. mr.ra66it - jednak praktycznie wręcz o pojedyncze listki chodzi, więc uznałem to za nieistotne w trakcie wołania dla tego kadru.
Ciąg dalszy obróbki w PSE z powodu wtyczek w nim działających - usuwanie szumu (tak!) i wyostrzanie. Choć tylko mała część kadru do ostrzenia się nadawała, gdyż sporo ujęcia jest poza GO (nieostre), co tu mi akurat nie pasowało...

Marooned napisał/a:
5. rafi (choć miniaturka wydaje się nieco przeostrzona).
Zgadzam się. Postanowiłem tym razem być na granicy wyostrzenia dla odbioru na monitorze (dotyczy także pełnej wersji).
 

errorbypixel  Dołączył: 07 Kwi 2014
Blesso za jasno, za ostre światło, zbyt wyostrzone, straciłeś niebo, zieleń nie trafiona.
Kolya90 pomarańczowo na tej kłodzie, też niebo straciłeś a jaśniejsze liście wyglądają jakbyś je dorysował - za jasno na nich.
mh2012 balans nie trafiony - za zielono, zbyt zimno. aberrację widzę, niebo to plama.
mr.ra66it nie trafiłeś z tym fioletem, niebo...
rafi mdłe kolory, niebo...

Wszyscy zabiliście niebo.
Opuściliście się Panowie pod moją nieobecność.
Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia

 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
errorbypixel napisał/a:
Wszyscy zabiliście niebo.
Opuściliście się Panowie pod moją nieobecność.


(5+1) x niebo :shock:

Zgadzam się z diagnozą tego RAW-a przedstawioną przez Rafiego. Ciekawe, że wybrałem bardzo zbliżony schemat obróbki (aberracje też usuwałem w LR 4.x :-P ).
Może faktycznie powinienem nieco odjąć nasycenia w karmazynach? Tragedii nie ma ale szału też nie. W tym elemencie praca Rafiego jest moim zdaniem lepsza od mojej. Nie wyostrzałem silniej ale też nie używałem redukcji szumu.
Niebo nie było raczej wiodącym elementem tego kadru. Czy poza konkursem można prosić o żywą wersję tego, co zabiliśmy? :roll:
 

errorbypixel  Dołączył: 07 Kwi 2014
Nie wiem jak Wy ale ja tam widzę chmury i skrawki nieba - choć do końca tego tak nazwać nie można przez bokeh.

Jakbym miał wysyłać to pewnie byłoby to take o cuś



Choć nie wiem czy czasem tez nie jest jeszcze za żółto a zwłaszcza na tej belce. Albo mnie się dzieje coś z oczyma :shock:

P.S.
Ostatnio mi nic nie pasuje więc wybaczcie, mogę być uszczypliwy :-P
Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia

 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Trawkę też taką zieloniutką widzisz? :-P
 

errorbypixel  Dołączył: 07 Kwi 2014
Noszę fotochromy więc mogę mieć rozjazd co do kolorów a bez nich jestem ślepy jak kret :P
Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia

 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
errorbypixel napisał/a:
Opuściliście się Panowie pod moją nieobecność.

Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia :-P :-D

W poprzedniej wypowiedzi skupiłem się na swojej wersji i sprawach technicznych, i na tym celowo poprzestałem, czekając na ciąg dalszy od innych uczestników... Trochę uwag jest...

Wrócę jednak do tej mojej wersji. Niestety z końcowego efektu dla oczu niezbyt zadowolony byłem i nie jestem. Coś poszło nie tak (trochę też, lekkie ale jednak, przeostrzenie przeszkadza), czegoś jakby mi było brak w tej mojej obróbce - taka zbyt surowa (w negatywnym znaczeniu) ta moja wersja wyszła :-( Już np. na dość zbliżoną kolorystycznie do mojej wersję 4. mr.ra66it jakoś przyjemniej mi się patrzy... W pozostałych wersjach również widać "poszukiwania" jakiejś recepty na ten kadr, choć niestety zarazem pojawiają się jakieś wpadki.
Trudno mi wybrać faworyta w tej edycji. Gdybym musiał, to chyba skłaniałbym się w kierunku naturalnej - jak mi się wydaje - kolorystyki, którą pokazał 4. mr.ra66it...
No chyba, że ktoś jeszcze coś w "dogrywce"? ;-) Ja nie mam pomysłu niestety...
 

errorbypixel  Dołączył: 07 Kwi 2014
Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia

Wstawię Cie w stopkę :-B - genialne :mrgreen:

Rafi napisał/a:
Coś poszło nie tak (trochę też, lekkie ale jednak, przeostrzenie przeszkadza)

Ale to tylko na miniaturce. Przynajmniej u mnie się tak wyświetla.

mr.ra66it jak napisałeś - gdybyś troszkę przesunął Tintę w lewo.

Panowie, jak dobieraliście balans bieli, ręcznie czy kroplomierzem?
Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia

 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Ustawienia dobierałem ręcznie, bo propozycje automatyczne nie do końca mi pasowały.

Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia
.
W sedno Waszmość utrafiłeś. :-D
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Ręcznie.

Jakoś inaczej widziałem kolory przy obróbce, a inaczej wyglądają wśród innych propozycji.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach