Andy_X  Dołączył: 09 Sie 2012
Dzięki.
Muszę przećwiczyć odpowiednie dobieranie ISO do przysłony i czasu - wykres na 1/3, no i trochę dłuższy obiektyw. Fajna zabawa ale pół nocy poszło w ..... :mrgreen:
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Perseid z nocy 11/12 sierpnia. Zenitar 2,8/16mm plus Pentax K-5 ; ISO 6400.

kilkanaście zdjęć z Perseidów na mojej stronie:

http://odziwo.pl/index.php?/category/1075




[ Dodano: 2016-08-23, 13:24 ]
Niestety z 3 i pół godziny focenia Perseidów - większość zdjęć poszła do kosza, bo obiektyw zaparował. A szkoda bo tylu Perseidów nie widziałem w życiu.

A tu nieudolna próba złożenia Perseidów w PSzopie.

 

Andy_X  Dołączył: 09 Sie 2012
M 31 K5IIs SMC 135/3,5 @3,5; ISO 5000; 6 s; 15 klatek



M31 Andromeda

to samo ujęcie - stack z 10 klatek

 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Patrząc na wartości ISO tych co lepszych zdjęć popadam w zadumę, czy na K10D jest szansa na złapanie ładnego nieba? Tu użyteczne ISO kończy się na 400, więc tak jakby brakuje jednego zera. Luźne googlanie zazwyczaj kończy się na wątkach o GPS trackerach, a nie samych parametrach. Ostatnio byłem w Bieszczadach, kilometry od pierwszych źródeł światła, Droga Mleczna na wyciągnięcie ręki, ale kilka próbnych pstryków zniechęciło mnie do dalszych prób. [nie wiem, czy to nie pytanie na osobny wątek]
 

Andy_X  Dołączył: 09 Sie 2012
Marooned napisał/a:
Patrząc na wartości ISO tych co lepszych zdjęć popadam w zadumę, czy na K10D jest szansa na złapanie ładnego nieba? Tu użyteczne ISO kończy się na 400, więc tak jakby brakuje jednego zera. Luźne googlanie zazwyczaj kończy się na wątkach o GPS trackerach, a nie samych parametrach. Ostatnio byłem w Bieszczadach, kilometry od pierwszych źródeł światła, Droga Mleczna na wyciągnięcie ręki, ale kilka próbnych pstryków zniechęciło mnie do dalszych prób. [nie wiem, czy to nie pytanie na osobny wątek]


Moim zdaniem w normalnych pstrykach ze słabym światłem w kIIs użyteczne ISO to 3200 a niebo robiłem przy ISO 5000, 6400 i 12.800 - da rady.

Polecam:
https://www.youtube.com/watch?v=w0RSinjuP-Q

darmowy DeepSkyStacker, jasne szkło, statyw i mocna kawa.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Uuu.. jak kawa wymagana to już wiem, dlaczego mi nie wychodzi!
Dzięki, filmik całkiem długi, to zostawiam na wieczór.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
A poradzicie coś całkowicie zielonemu w tej materii?

Kupiłem O-GPS1 do K5II, niestety bez instrukcji i całkowicie nie mam pojęcia jak się do tego zabrać, chodzi mi oczywiście o astro-tracker.
Znacie może jakąś stronę z opisem, byle po polsku.
 

Andy_X  Dołączył: 09 Sie 2012
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
M33 w Trójkącie - fotografowana ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Lustrzanka Pentax K-5 ; obiektyw Pentax 135mm f 2,8 ; naświetlane 4 sek na ISO 12800 ; zestakowane 36 klatek w DSS, crop .

 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Sid Gotama napisał/a:
Kupiłem O-GPS1 do K5II, niestety bez instrukcji i całkowicie nie mam pojęcia jak się do tego zabrać, chodzi mi oczywiście o astro-tracker.

Ja ustawiam aparat na statywie i wybieram kadr ( tak żeby po kalibracji już mieć wszystko ustawione) w menu wybierasz Sledzenie gwiazd potem kalibracja czyli obracamy tak jak wskazuje ekran (nie muszą być pełne 360° wystarczy tyle ile pozwolą nadgarstki, robię to z aparatem zawieszony na szyi, choć z długimi szkłami bywa to niewygodne;) kiedy na ekranie pojawia się komunikat że kalibracja się powiodła wciskam OK i sadzam aparat na statywie, choć wcześniej warto sprawdzić czy ostrość ( jeśli była ustawiana wcześniej się nie rozjechała, szczególnie nowe obiektywy podczas kalibracji lubią zawadzić pierścieniem i przejechać, stare Mki mają jednak więcej stabilności w tym względzie) jak już ustawie to wciskam spust ( tu różnie albo ustawiając na wyzwalacz 2s, np. w k-50 jest to powiązane z podniesieniem lustra a w starszym k-5 chyba nie więc wyzwalam telefonem/pilotem).
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Pentax K-5 ma opcję wstępnego podniesienia lustra :
1. z pilotem
2. z wężykiem spustowym / z tej drugiej opcji sam korzystam/.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
gezeb, Dzięki, wychodzi na to że ja sobie to w głowie nieco skomplikowałem bo:
- myślałem że jest jakaś opcja początkowa (by najdłużej śledzić ) czyli że aparat odchyla matrycę maksymalnie w jedną stronę by po naciśnięciu spustu migawki mógł śledzić do momentu wychylenia w drugą stronę.
A to się chyba wszystko samo robi :-P
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
A jeszcze jedno.
O co chodzi z deklinacją?
Czytam na wiki definicję i jakoś nie za bardzo mogę połączyć jedno z drugim:



Równie interesujące są rozbieżności między kr a k5, przecież rozmiar matrycy jest taki sam?
Ale to już mnie nie dotyczy więc tak przy okazji (z ciekawości).
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Krótko mówiąc - im dalej gwiazda lub inny obiekt astronomiczny jest odległy od gwiazdy polarnej, tym zatacza /pozornie/ dłuższy łuk - na zdjęciach bez prowadzenia za ruchem nieba. Ponieważ astotraker nie może przesuwać matrycy aparatu fotograficznego za pozornym ruchem nieba w nieskończoność - musi istnieć powiązanie deklinacji obiektu na niebie i czasem prowadzenia tego obiektu przez astrotraker. Reasumując - im bliżej gwiazdy polarnej dany obiekt astronomiczny na niebie, tym czas prowadzenia matrycy aparatu przez astrotraker może być dłuższy czyli możemy go / obiekt astronomiczny / dłużej naświetlać - zgodnie z powyższą tabelką / .

[ Dodano: 2016-09-12, 13:34 ]
Protuberancje na Słońcu z 12.09.2016.



[ Dodano: 2016-10-02, 23:24 ]
Mgławica M27 w Lisku. Zdjęcie z ostatniego weekendu / z 01.10.2016 /.
Fotografowana Pentaxem K-5,
obiektywem Pentax DA 300mm f 4,
ISO 12800,
naświetlane 25 klatek po 3 sek,
fotografowana ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.
Pełen kadr
Zdjęcie niewyostrzane

Ostrość nastawiana na oko, czyli bez autofokusa - wydaje się niepoprawna a i czas expozycji wydaje się do skrócenia do 2 sek. Warunki na niebie słabe, słaba przejrzystość powietrza.

 

Łukasz771983  Dołączył: 18 Wrz 2016
Cześć,

To i ja coś dorzucę od siebie, fotki za pomocą prowadzenia FASTRON -8T i Pentax K-5

Łysy z Synty 10" pojedyńcza klatka ;)


Okolice gwiazdy DENEB


M31 Andromeda 50mm


M31 Andromeda 200mm


Milky Way z Mazowsza ;)


Pozdro!
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Łukasz771983 napisał/a:
Łysy z Synty 10" pojedyńcza klatka ;)
Okolice gwiazdy DENEB


Świetnie wygląda w większej rozdzielczości.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Galaktyka Wir ( M51 ) - ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba ( z 22 października 2016) .
Fotografowana lustrzanką Pentax K-5 ; obiektyw Pentax DA 300 f 4 ; naświetlane 4 sek na ISO 12800 ; stackowane 37 klatek w DSS ; statyw kieszonkowy ;
Zdjęcie niewyostrzane. Pełen kadr.

http://odziwo.pl/picture.php?/17877/category/1087

 

adrian87  Dołączył: 21 Lis 2014
Używał bądź używa ktoś z Was fastrona do śledzenia ruchu gwiazd? Zastanawiam się czy warto budować coś takiego. Zaznaczam że szukam rozwiązania budżetowego :)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
No przecież Łukasz771983 wczoraj napisał, że używa...
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
A tu kolejny obiekt - galaktyka Wiatraczek M101 ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba ( z 22 października 2016) .
Fotografowana lustrzanką Pentax K-5 ; obiektyw Pentax DA 300 f 4 ; naświetlane 4 sek na ISO 25600 ; stackowane 42 klatki w DSS ; statyw kieszonkowy . Zdjęcie niewyostrzane. Pełen kadr.



http://odziwo.pl/picture.php?/17881/category/1063


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach