kemot_p  Dołączył: 01 Lut 2010
Kompakt w jakości K-X
Pytanie jak w temacie.
Jaki kompakt polecilibyście osobie stojącej przed dylematem: zaawansowany kompakt vs amatorska lustrzanka (np. taka jak mój Pentax K-X) w podobnej cenie, może z trochę jaśniejszym obiektywem.
Pozdrawiam.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
kemot_p napisał/a:
w podobnej cenie


.... używki Kx chodzą po 800 -900 . W tej cenie , z dobrym iso 1600 to raczej zapomnij ...
Może jakiś bezlusterkowiec z serii Nx ale też tylko z ciemnym kitem . Pewnie byłbyś zadowolony z Fuji X30 .
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
kemot_p fuji x30, x20 - to są dobre wybory, może jakiś LX jeżeli trafisz.

Idealnie by było nabyć GR I, ale to już wydatek blisko 2 tysięcy złotych.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
x4rd napisał/a:
Idealnie by było nabyć GR I


O to to! Choć tu ograniczeniem może być stałoogniskowy obiektyw. Za to aparat miodzio!
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Ricoh GR bezapelacyjnie byłby najlepszy, pozostaje kwestia ceny. Ja za równowartość 900zł nabyłem NX3000 z kitem 20-50 i prawie-naleśnikiem 16/2.4. W chwili obecnej chyba najlepszy stosunek cena/jakość/rozmiary. Ceny (całkiem dobrych) obiektywów obecnie są wręcz śmieszne a jakość typowa dla aps-c.
 
kemot_p  Dołączył: 01 Lut 2010
Z tą ceną to nie jest na sztywno. Osoba zainteresowana zakupem nie wie, czy lustrzanka jest dla niej, więc padł pomysł "lepszego" kompaktu. Czy za około 1,5k da sie wyhaczyc jakiś fajny sprzęt (max. 3 letni), powiedzmy na poziomie lustrzanki entry-level. Bez wymiennej optyki, z jednym uniwersalnym szkłem, oczywiście im jaśniejszy tym lepiej.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
kemot_p,
a napisz jeszcze co rozumiesz przez ,, poziom lustrzanki entry -level "
Ma być szybki jak lustrzanka ? Ma generować zdjęcia jpg na poziomie K-xa z kitem ? Jakie warunki fotografowania ? Osoba co chce kupić trochę się zna na rzeczy czy chodzi o dobry tryb automatyczny ?
 
kemot_p  Dołączył: 01 Lut 2010
No tak: dobrej jakosci jpg-i porównywalne właśnie z lustrzanką amatorską, może ciut jaśniejszy obiektyw niż kit pentaxa. Możliwość manualnych ustawień przysłony i czasu migawki. No i oczywiście dobry tryb auto. Pozdrawiam.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
W zakładanym budżecie to jedynie wcześniej już wymieniane fuji x20 x30 .Dodam jeszcze olympusa xz-2 i sony RX100 pierwsza wersja . Na forum Nikona te aparaty są dość dobrze opisane przez użytkowników i masz przykładowe zdjęcia . Nowsze i lepsze modele to już nie ten pułap cenowy .
 
kemot_p  Dołączył: 01 Lut 2010
Panowie, a coś takiego jak np. Olympus xz-2?
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
kemot_p napisał/a:
Panowie, a coś takiego jak np. Olympus xz-2?


Bardzo fajny kompakt, mam jego starszą wersję i ciągle ma atuty, przez które nie mogę się go pozbyć.
Ale do jakości obrazka z lustrzanki to mu jednak brakuje, szczególnie w zakresie tonalnym i szumach w ciemności.
To jest dobry wybór jako uzupełnienie lustrzanki, a nie zamiast niej.
Do lustrzanki dużo bliżej takiemu panasonikowi LX100, ale też jej nie zastąpi.
 
kemot_p  Dołączył: 01 Lut 2010
Rozumiem. Obiektyw ma sporo jaśniejszy niż kit lustrzanki, ale mówisz, że w ciemności będzie sprawował się gorzej?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Widocznie ma gorszą matrycę.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Akurat xz-2 vs Kx na iso 100 mają podobną dynamikę tonalną dla najlepszej jakości obrazu . W ciemnościach to chyba żaden kompakcik z matrycą wielkości paznokcia małego dziecka nie będzie błyszczał . W zakładanym budżecie , używany xz-2 to dobry wybór . Na niskim iso jakość obrazka będzie lepsza niż z Kx+kit . Dodatkowo masz dobrej jakości ruchomy i dotykowy wyświetlacz i .... film fhd też nakręcisz .
 
Kocur  Dołączył: 04 Maj 2011
Może pomóc ta strona:

https://www.dpreview.com/...geSensorCompact

Używam Fuji X20 i dla mnie najwyższe użyteczne ISO w nim to 800.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Przy użytecznej f2-f2.8 jeszcze nie udało mi się wyjść poza iso 400 . Fotografia to światło przecież ....
Do ciemności to są noktowizory i te , no .... kolonoskopy ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie rozumiem postów o Fuji X20/30. Skoro ma to być mniej więcej ekwiwalent lustra, to jednak powinien to być aparat z większą fizycznie matrycą - Panas LX100, Canon G1x lub chociażby coś z 1" elementem rejestrującym.
Kot72 napisał/a:
Przy użytecznej f2-f2.8 jeszcze nie udało mi się wyjść poza iso 400 . Fotografia to światło przecież
Światło jest zawsze, pytanie tylko w jakiej ilości...


ISO800, 1/50, f0,95, zastane.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Michu,
wszystko fajnie tylko były pewne założenia :
cena max1.5 k
bezlusterkowiec-NIE
uniwersalny obiektyw jaśniejszy od kita
jakość jpg na poziomie Kx z kitem.
dobry tryb auto .
Wymienione przez Ciebie propozycje nie łapią się w tej kwocie .
Może za parę lat , o ile ceny spadną ....Proponowałem jeszcze RX 100 mk1
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Samsung EX-1?
 
kemot_p  Dołączył: 01 Lut 2010
Dzięki Panowie!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach