Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Cytat
Samsung EX-1?


Ten to akurat średnio . Zdjęcia prosto z aparatu są takie sobie . Automatyczny WB często się myli . Dobry aparat do ustawień manualnych i obrabianie rawów w zewnętrznym oprogramowaniu .
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
kemot_p napisał/a:
Rozumiem. Obiektyw ma sporo jaśniejszy niż kit lustrzanki, ale mówisz, że w ciemności będzie sprawował się gorzej?


Jasność nominalna obiektywu nie jest taka sama biorąc pod uwagę wielkość matrycy. Tzw. ekwiwalent przysłony (w przeliczeniu bodajże do FF) wygląda inaczej dla matrycy 1/1.7 i inaczej dla APSC. Np. taki LX100 w ekwiwalencie zaczyna się od f3.5, a X30 - od F8.0 :
https://www.dpreview.com/...es/Equiv_Ap.png
Zatem K-x + DA18-55 wcale nie jest taki ciemny, jak chce się mieć jaśniej, to lepiej zmienić obiektyw :-P
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kuba Nowak, prawda jest taka, że niezależnie od wielkości matrycy parametry naświetlania są takie same. Przykładowo ISO400 + f/5.6 + 1/100s daje takie samo naświetlenie zdjęcia bez względu na wielkość matrycy ukrytej za obiektywem. DPR strasznie pogmatwali ten artykuł, więcej zaciemnia niż wyjaśnia.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jednakowoż mniejsza matryca gorzej to światło "zbiera", ale jak ktoś woli smarka ze światłem 1.8, to mu przecież nie zabronię :-B
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
No tak, mniejsza matryca to mniejsze elementy światłoczułe.
 
kemot_p  Dołączył: 01 Lut 2010
Kuba Nowak napisał/a:

Zatem K-x + DA18-55 wcale nie jest taki ciemny, jak chce się mieć jaśniej, to lepiej zmienić obiektyw :-P

Może kiedyś do tego dojrzeję.
Teraz pytam o kompakt nie dla siebie. I za wszystkie podpowiedzi dziękuję :)
 

Emir  Dołączył: 17 Lis 2007
A propos Ricoha GR w obu wersjach. Jak to jest naprawdę z pojawianiem się zabrudzeń na matrycy? Czytałem gdzieś, że zasysanie kurzu to może być poważny problem w tym modelu.
 
Staś  Dołączył: 15 Sty 2008
Ja miałem raz syfka - niestety potwierdza się, że kiepsko uszczelnione jest połączenie obiektywu z korpusem.
W razie takiego przypadku pomaga przyłożenie do aparatu np. elektrycznej szczoteczki do zębów :-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
U mnie w GRII jak na razie problemu nie ma, a robiłem nim już zdjęcia w naprawdę mocno zakurzonych miejscach. Na co dzień mam niemal zawsze założoną osłonę przeciwsłoneczną - być może nieco chroni przed postępem kurzu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach