Krzysiek P.  Dołączył: 13 Wrz 2016
Film cz-b + wywoływacz do portretu.
Wiem, że było pewnie, ale czytam i głowa mi pęka. Potrzebują dwóch zestawów- najlepiej na jednym wywoływaczu.
Jeden- światła studyjne, mieszane- błyskowe, ledowe i czasem halogen z pilota.
Drugi- plener w słońcu i mocnych kontrastach.
Jeden film na sesję, precyzyjnie naświetlany- bo cyfra też będzie. Zależy mi na małym kontraście, mięsistych półtonach i małym ziarnie.
Będę kalibrował i trzymał się zestawów, więc dobrze jakby nie były na wylocie. Wolałbym nie używać filtrów.
"Skanować" będę na podświetlarce- poglądowo odwrócona 50-tka, a wybrane będą panoramowane mocniejszym makro, potem składane i obrabiane - retusz, krzywe itp.
Wywoływacz wolałbym w koncentracie, jednorazowy. Mam Aculux, ale w tym roku mija ważność.
Każdy inne chwali... wolałbym setki Deta, FP4 lub Tmax, ale jeżeli 400'ki są mniej kontrastowe, a ziarno nie jest dużo większe to się skuszę.
Raczej nie mam ochoty testować wielu filmów.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Co do "jeden": unikał bym takiego mieszania bo nigdy nie uzyskasz powtarzalnych wyników. Góra dwa typy światła a najlepiej tylko jeden.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
espresso, piękne portrety. Modelka chyba lubi stać przed obiektywem bo bardzo naturalne te kadry
 
Krzysiek P.  Dołączył: 13 Wrz 2016
Wyniki będę miał powtarzalne, bo wcześniej ustawiane na cyfrze. Notowanie i cyfra jako polaroid i komentarz do zdjęcia.
Zdecydowałem się na Rollei RPX 25 na 135 i na 120 (6x9), to będzie na FX39 Patersona.
Porobię próbki z 1:14 katalogowym i z jakimś większym rozcieńczeniem na stand.
 
Krzysiek P.  Dołączył: 13 Wrz 2016
Ponoć nie jest tak kontrastowy jak na tą czułość. Chcę też tego używać w słońcu przy jasnym obiektywie i max 1000 migawka, a na średnim 3.5 przy 250 ;)
Bardziej miękko będę wywoływał, a zależy mi na dużej szczegółowości żeby coś tam pogrzebać przy tęczówkach jeszcze w ps. Liczę, że z kontrastami mi wyrobi, tam gdzie cyfra nie da rady bez blendy.

Dziś odebrałem z labu wywołaną superię 400 i tam skanowaną. Nie jestem zadowolony, odpuszczę kolor w 135


Tu trochę o nim http://photo-analogue.blo...lei-rpx-25.html
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Krzysiek P., czym świeciłeś ten portret? superia nie lubi sztucznego światła a w świetlówkach to czasami kolorystyka jak z krosa
 
Krzysiek P.  Dołączył: 13 Wrz 2016
Ten był świecony błyskiem ze słoneczka (beautydish) z mocnym gridem.
W wątku o skanowaniu widać, że tu nie o światło mi chodzi ;)
Superię jednorazowo kupiłem, bo potrzebowałem od ręki w sklepie. Jak będę chciał kolor (może będę) to raczej Portę 160

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach