eltomek  Dołączył: 20 Maj 2010
[obiektyw] Problem z ostrzeniem na krótkim końcu Sigmy 17-70
Czołem,
Odebrałem ostatnio z Foto Service zestaw po kalibracji (miałem solidny front focus). Teraz, gdy już puszka wyostrzy to jest ok, natomiast zauważyłem, że aparat zaczął mieć problemy z ostrzeniem przy krótkim końcu obiektywu (okolice 17mm). Pomimo, że obraz na matówce wygląda ostro (przy tej ogniskowej to w sumie nie jest dziwne) to aparat nie może tego potwierdzić, mruga ikonką ostrzenia i nie pozwala na wykonanie zdjęcia. Jestem prawie pewien, że wcześniej ostrzył tak samo (z front focusem) na każdej ogniskowej.

Zmiana ogniskowej na dłuższą pozwala poprawnie wyostrzyć, wtedy trzymając przycisk spustu i zmniejszając ogniskową na docelową jestem w stanie wykonać poprawne zdjęcie, ale parę fajnych kadrów przez to straciłem, nie da się tak na dłuższą metę jechać.
Druga rzecz, którą wykonywałem ostatnio (niedługo po kalibracji) to czyszczenie matrycy wykonane w http://www.czyszczeniematryc.pl/ i to w sumie też mogłoby się przyczynić do powstania takiego problemu.

Co mogę sprawdzić, w czym może leżeć problem? Test z innym zoomem/stałką 17mm to raz. To powinno rozstrzygnąć, czy to puszka nie daje rady, czy nie gada z obiektywem poprawnie. Zanieczyszczona soczewka AF, możliwe, ale pewnie dawałaby takie same rezultaty bez względu na długość ogniskowej. Nie ma znaczenia czy ostrzę naobiekt z dużą ilością szczegółów, czy horyzont, na tych 17mm nie ostrzy nigdy.

Zdrówka
Tomek
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
- Czy manualnie jesteś w stanie wyostrzyć tak by potwierdzenie zadziałało?
- Jeśli nie - to przestawiony pierścień ostrości - w zoomach tak już jest, że ostrość pływa wraz ze zmianą ogniskowej.
- Jeśli zaś manualnie można wyostrzyć, a na owych 17mm i więcej AF szaleje szarpiąc w obie strony to objaw wygiętych pazurków albo braku styku na bieżni.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach